WLL ONS ZEELAND beter had moeten weten en niet als promotor had mo gen optreden. Waar deze Vereeniging een bijzonder doel nastreeft, valt ze over Art. 3 der Wet van 1885 op Vereeniging en Vergadering. Het zou wat moois worden, als men maar vereenigingen kon oprichten, om op die manier aan wettelijke bepalingen en verordeningen te ont komen. Spreker meende een goede straf te moeten vragen, tegen ieder der verdachten n.l. 40.boete, subsidiair 40 dagen hechtenis. De verdediger Mr. J. Adriaanse bestreed in den breede dit requisitoir en was van oordeel, dat de offi cier ten onrechte van een Vereeniging sprak. Die Ver eeniging was wel het doel der verdachten, maar ze bestond nog niet. Beklaagden kunnen derhalve niet als deelnemers en bestuurders worden gestraft. Immers het noodige getal om de geheele vertooning te doen doorgaan was bepaald op 1500 en er waren er nog slechts 3 pCt. Maar al was er reeds een vereeniging, was dat dan een verbodene? Het gold hier een film, die een stuk geschiedenis geeft, reeds in 1905 in boekvorm verschenen en waar tegen geen bestrijding is gekomen. Men kon op deze wijze wel elke film, waarin een moord wordt voor gesteld, gaan verbieden. Het is pleiter niet duidelijk, dat hier ongehoorzaamheid aan de wet was gebleken, al naderde het ook de grens. Volgens hem zal vrij spraak moeten volgen. X De afdeeling Middelburg van den Ned. bond van leeraren en leeraressen bij het nijverheidsonderwijs, benevens de afd. Walcheren van den bond van technici, heeft de heer C. Barentsen, district-bouwkundige bij den rijksgebouwendienst te Middelburg de vorige week een interessante lezing gehouden over de kerk te Veere. Aan de hand van eenige gegevens van de kroniek schrijvers Smallegange en Ermerins werd de geschie denis van het gebouw van af zijn ontstaan tot op heden opgebouwd. Vervolgens werd een duidelijke verklaring gegeven van datgene wat de symboliek der Middel eeuwen omvat. Door een paar lantaarnplaatjes werd een en ander van het gebouw vertoond. X In Oostkapelle heeft men dezer dagen mej. M. J. F. W. Lantsheer gehuldigd ter gelegenheid van haar 5 80sten jaardag. Mej. Lantsheer, die zich tal van jaren op filantropisch gebied bewoog, heeft kunnen ervaren welk een plaats zij in de harten der Oostkappelaars inneemt. Het belangrijke jaar voor Axel; ontevredenheid over de electrici- teit; een beroep op den minister, dat niet opging; nogmaals Aarden burg. Een dezer dagen gehouden Raadsvergadering n.l. die van Axel geeft mij aanleiding tot een paar op merkingen. De burgemeester dier gemeente (vrijwel iedere bur gemeester schijnt zich tegenwoordig geroepen te ge voelen in de eerste Raadsvergadering in het nieuwe jaar een min of meer uitvoerige troonrede uit te spre ken) kan in zijn Nieuwjaarsrede gewagen van een be langrijk jaar, dat achter den rug is. Men kent de beruchte P.Z.E.M.- en gaskwestie te Axel. Welnu, de wijze waarop in 't midden gelaten een deel van Axel kreeg in 1926 electriciteit, de buitenwijken kregen gas en aan Terneuzen kon nu meer gas worden verkocht, dus uitbreiding van het buizennet aldaar. Een bijkantoortje van de Axelsche gasfabriek zal te Neuzen worden gevestigd. Waar Axel een flinke landbouw-gemeente is, is het zeker van groote beteekenis, dat de burgemeester te vens kon verklaren, dat de resultaten van het land bouwbedrijf in 1926 gunstiger waren dan die in 1925. Ock op tal van vergaderingen van landbouworganisa ties hoort men dien (zij het oudergewoonte voorzich tiger) toon van tevredenheid. Nu, als de boer zich gematigd tevreden toont, kunnen we gerust aannemen, dat de zaken goed zijn gegaan. De discussies in deze Axelsche Raadsvergadering zijn zeker ook niet onbelangrijk. Allereerst kregen we een naspel van den P.Z.E.M.-treurzang. De Minister van Waterstaat had n.l. bericht, dat hij geen termen kon vinden, om tusschenbeide te treden in het con flict tusschen P.Z.E.M. en Gemeentebestuur. De tongen kwamen toen los. Het werd een discussie van belang, want het bleek wel, dat de P.Z.E.M., die nu geheel zelfstandig werkt en niets met den Raad meer te maken heeft, niet tot aller tevredenheid de gemeente van stroom voorziet. De kom en het Weste lijk deel worden wel geholpen, maar het Oostelijk deel blijft van electriciteit verstoken. Het schijnt, dat de P.Z.E.M. daar bijzonder zware eischen stelt, als iemand om aansluiting komt vragen. Toen raakten de poppen aan 't dansen, ,,'t Is jullie eigen schuld," zeiden de P.Z.E.M.-vrienden. ,,Had maar in het laatste voorstel van de P.Z.E.M., dat de

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 5