GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD onder Hoofdredactie van ANTOINE VAN DEN BERG Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland TWEEDE JAARüANQ No. 7 12 FEBRUARI 1927 OM ZE Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pieterstraat F 33, Middelburg, Telefoon 150, Postrekening 74988. - Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever. - Stukken, bestemd voor de Redactie, te zenden aan de Redactie, Groote Markt 4, Goes, stukken betreffende de Zeeuwsche Vereenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood, Haarlem. - Losse nos. a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25, Buitenland 1.75 franco per post per kwartaal. - Advertentieprijs 0.35 per regel Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. De ondergang van den landbouw- wagen over een stormachtige raadszitting en over een nieuw ge meentehuis; het oesterjaar dat niet tegenviel; concurreerende bakkers. In de te Goes gehouden vergadering van den bond van oud-leerlingen der landbouwwintercursussen in Zeeland, is de wen.sch te kennen gegeven, den mooien en typischen Zeeuwschen landbouwwagen te vervan gen door een standaard-type, dat eenvoudig en goed koop moet zijn. Deze kwestie zal bij de Zeeuwsche landbouwmaatschappij aanhangig worden gemaakt, en gezien de saamhoorigheid in bovengenoemde vergade ring van jonge landbouwers, is het niet buiten gesloten, dat binnen afzienbaren tijd de Zeeuwsche boeren wagen, die ons vlakke land mede karakteriseerde, ver drongen zal worden door een massa-product dat van iedere stijl gespeend is. Dit is voor hen, die Zeeland en de Zeeuwsche traditie liefhebben geen blijde tijding. Het verwonderde me niet dat een onzer provinciale dagbladen na kennisneming van het besluit der oud leerlingen van de landbouwwintercursussen, zijn spijt hierover uitdrukte en wees op het stuk schoonheid dat dreigde verloren te gaan. Het blad nam den hand schoen op van den ouden landbouwwagen en zegde het te betreuren, dat de landbouwer het gevoel van schoon heid verloren heeft. Ik kan me voorstellen, dat een blad zich geroepen gevoelt een traditie te verdedigen, doch ik kan me eveneens in den toestand der land bouwers verplaatsen, die met hun tijd meegaan en aan doelmatigheid de voorkeur boven versiering geven. Het is eigenlijk merkwaardig, dat de oude boeren wagen het zoo lang heeft kunnen bolwerken, en dat hij 1927 gehaald heeft. Hij had al veel vroeger ver drongen kunnen worden door een economischer ver voermiddel, gelijktijdig met de diverse moderne land bouwwerktuigen, die o.a. de oude handploegen en de dorschvlegels van den akker en uit de schuur weerden. Hij had evenals de nationale kleeding en de aardige boeren tentwagen al enkele jaren eerder de groote attractie voor de naast-betrokkenen kunnen verliezen. Langzamerhand verliest Zeeland het cachet, dat voor de vreemdeling de bekoring van onze provincie be paalde, langzamerhand ook ondergaat de mentaliteit van het Zeeuwsche volk de verandering, welke men 50 jaren geleden niet mogelijk geacht zou hebben. Men kan hierover treuren, men kan er zich tegen verzetten, doch van invloed zal dit niet zijn. Iedere période stelt zijn eischen en men heeft zich daarbij neer te leggen. Men zal het verdwijnen van den schil- derachtigen landbouwwagen weldra hebben te aanvaar den, zooals men honderd uitingen van de twintigste eeuw te aanvaarden heeft. X De jongste gemeenteraadsvergadering te Goes had op een stormachtigen dag plaats. Stormachtig waren

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 1