6 ONS ZEELAND Ook in het visschersbedrijf neemt de werkloosheid eer toe dan af. In Nieuw-Namen b.v. gaat de visschers- vloot van dag tot dag achteruit. Op 't oogenblik varen er nog ongeveer 22 vaartuigen uit, meegerekend de garnaalvisschers. Het schijnt dat er nu niet minder dan negen vaartuigen te koop zijn. Wat de oorzaak van deze sterk verminderde animo is? Naar algemeen be weerd wordt de dure pacht en het lage peil, waarop de Belgische franc gestabiliseerd is. Wat de eerste oorzaak betreft, kan nog gemeld wor den, dat het Bestuur der Visscherijen op Zeeuwsche stroomen aan de belanghebbende mosselkweekers be kend heeft gemaakt, dat de mogelijkheid is geopend, om thans in pacht zijnde mosselperceelen tusschentijds in te geven. Van deze gelegenheid kunnen dan zij, die meer en, dat ze zich een strop hebben gepacht, tot 30 Maart gebruik maken. Verpachting van de uit de pacht gekomen perceelen volgt dan spoedig. Dit besluit van den Minister van Financiën (naar ik meen, is het de tweede maal, dat hiervoor de ge legenheid wordt gegeven) staat natuurlijk in verband met den toestand, die in het mosselbedrijf heerscht en de klachten, allerwegen geuit, over de onmogelijkheid om de pachten te kunnen opbrengen. Toch is het de vraag, of de pachten er beduidend door omlaag zullen gaan. De concurrentie, de naijver, schijnt ock hier wel de eerste viool te spelen. Net als bij de boeren. Hoeveel boeren zijn er niet, die voor ondrage'ijke lasten zitten door hun veel te hooge pacht. En toch, als er een stuk land vrij komt, staat er niet één, maar staan er wel tien boeren gereed, om zich in dezelfde moeilijkheid te steken. Het gaat dan maar op hoop van zegen! X Als men maar boer is! Dat een boer bijzonder veel standsbesef heeft, bleek dezer dagen te Axel nog. De dochter van een landbouwer onder de gemeente Axel had reeds geruimen tijd „stille" verkeering met een jongeman, die echter niet precies van denzelfden stand was en die deswege bij zijn a.s. schoonouders in onge nade was geval'en. Het meisje was echter standvastig in de liefde en trotseerde alle moeilijkheden, die men haar in den weg legde. Er moesten dus krassere maatregelen genomen wor den. En zoo geschiedde het, dat op een Zondagavond, toen het paartje huiswaarts keerde, ze leelijk in hun minnekozen gestoord werden door. een paar ge weerschoten, die gelukkig geen doel troffen, dan alleen in zooverre, dat het meisje niet in staat meer was, naar huis te gaan. Ze zocht en vond onderdak bij kennissen. Kan men hier ook spreken van een terugvallen op de tradities van den stand, in casu den boerenstand? X De boeren spelen ook een rol bij de doortrekking der tramlijn HoofdplaatBreskens, die niet zoo vlot gaat, als men aanvankelijk dacht. Enkele groote boeren heb ben ernstige bezwaren tegen de geprojecteerde baan, die door de kom van het dorp zou loopen. Zij willen haar liever buiten de kom hebben. En zoo is er eenig geschil ontstaan, dat nog uit den weg geruimd moet Terneuzen heeft een woonwagenkamp. worden. Deze streek kan nog wel een kleine verbete ring van 't verkeer velen. Rijk bedeeld met communi catiemiddelen is ze nog niet. X In Sas van Gent zit men weer met iets anders, n.l. een bruggen-kwestie. Tal van klachten zijn reeds ge uit over de z.g.n. oude brug, die zóó smal is, dat twee auto's of wagens e^aar er niet kunnen passeeren. Tot het Departement van Waterstaat schijnen eindelijk die klachten ook te zijn doorgedrongen, want een rijks beambte heeft een heele week lang het verkeer over de brug gecontroleerd, tereinde te kunnen uitmaken, of de passage er zóó druk is, dat ze eenige kosten wettigt. Toch is men hier niet optimistisch over het resultaat van zulk een verkeerstelling. Hoevele gegronde klach ten zijn er al niet ingediend over het lange wachten bij de groote brug. Maar van electrificatie, hèt middel, om aan dat getreuzel bij open- en dichtdraaien een einde te maken, komt maar niets. In de waterleiding schijnt iets meer schot te zitten. Thans lazen we weer dat opdracht gegeven is tot het doen van grondboringen te St. Kruis en Eede. Zooals men weet, zijn er indertijd ook te St. Jansteen der gelijke boringen uitgevoerd. X De zoo sympathieke vereeniging „Voor Volkenbond en Vrede", die over het geheele land door woord en geschrift belangstelling tracht te wekken voor het doel en de werkwijze van den Vo'kenbond, heeft ook haar werkzaamheden tot ons district uitgestrekt. De heer Van Maanen trad op in een openbare vergadering te Terneuzen en heeft daar op interessante wijze allerlei mededeelingen gedaan over den Volkenbond, daarbij er met nadruk op wijzende, dat het werk van den Volkenbond toch eigenlijk dan pas slagen zal, als de Volkenbondsgedachte gedragen wordt niet alleen door de staatslieden, maar door de volken. Jammer, dat de belangstelling ook hier aanvankelijk zoo gering is. Moge ze maar allerwegen groeien! Aan vredeswerk is ook hier nog wel behoefte. De oorlogsstemming schijnt nog na te werken. Men denke maar aan de formeele vechtpartij, die laatst te Oost-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6