ONS ZEELAND 13 Het Electriciteitsbedrijf te Vlissingen. Foto Kees Helder Centrale Vlissingen vanaf de kanaalzijde. Electriciteit is tegenwoordig in Zeeland aan de orde van den dag. In verband hiermede leek het ons interes sant iets te schrijven over het electriciteitsbedrijf te Vlis singen, dat al vele jaren de Scheldestad en Middelburg van stroom voorzag en dat in de toekomst waarschijn lijk op geheel Walcheren licht en kracht zal brengen. Tot goed begrip van een en ander is het niet ondienstig dit opstel aan te vangen met het aangeven van de wijze waarop de electriciteit van een centrale met stoomma chines of turbines geproduceerd wordt. Men begint met steenkolen of een andere brandstof aan te voeren. Deze kolen worden onder stoomketels verbrand. De warmte welke de kolen bevatten, ver- Foto Kees Helder De Zuigermachines van 200 P.K., waarmede in 1910 begonnen werd. warmt het water in de ketels en is het kookpunt dan be reikt, dan verzamelt de ontwikkelde waterdamp zich bo ven in de ketels, waar deze dampen door steeds nieuwe aanvoer samengedrukt worden, zoodat druk ontstaat. Deze waterdamp-onderdruk de stoom wordt dan door pijpleidingen van de ketels naar de turbines gevoerd. De stoom moet zoo warm mogelijk aan de turbine komen. Dit, omdat, om het eens zeer eenvoudig uit te drukken, de blaaswerking van de stoom bij eenzelfde druk van zeer warme stoom grooter is als bij meer af gekoelde stoom. Eenerzijds gaat de samengedrukte stoom in de turbine door een pijp van 10 c.M. diameter en heeft een tem peratuur van circa 300 graden Celsius. Na de wielen doorloopen te hebben komt de stoom, waaruit intusschen de kracht en warmte ontnomen is, in 'n buis van circa 1 M. diameter en heeft dan nog slechts een temperatuur van een 15 graden Celsius Uit deze buis komt dezelfde hoeveelheid stoom welke van de ketel kwam, thans zonder druk en reeds sterk afgekoeld, in een ruimte terecht, geheel gevuld met eenige duizenden pijpjes, waarbinnen groote hoeveelheden koud kanaal water stroomen, waardoor de stoom geheel gekoeld wordt, zoodat deze weer tot water overgaat, vandaar naar re servoirs om daarna wederom in den ketel geperst te wor den om opnieuw verwarmd te worden. Foto Kees Helder Een deel van het ketelhuis met de ketels van 1910 en 1918. Intusschen heeft de stoom de turbine aan het draaien gebracht. Aan de turbine is een tweede machine ver bonden, welke de electriciteit moet maken. Binnen in deze machine zijn een aantal zeer sterke magneten, zoo sterk, dat men daar gemakkelijk eenige duizenden kilo grammen zou kunnen aanhangen. Deze zijn op dezelfde as van de turbine aangebracht en draaien 3000 keer in de minuut rond. De grootte van de magneten is ongeveer 80 c.M., zoodat, rolde deze ronde magneet op den grond, deze de afstand MiddelburgGoes in circa 3,5 minuut zou afleggen. Deze magneten draaien dus zeer snel in het stilstaande huis van de electrische machine. In dit stilstaande huis zijn eenige honderden geïsoleerde koperdraaden aange bracht en is het voldoende dat de trekkracht der magneten langs deze koperen draden gaat, dus zonder dat deze geraakt worden, om in deze draden de electriciteit op te wekken Van deze draden in de machine wordt de electriciteit verder door koperen kabels naar de schakelborden ge voerd, om verder verdeeld te worden en geleid naar de plaats waar behoefte aan electriciteit is. Deze electriciteit heeft nu door middel van de turbine en dynamo, een deel van de kracht en warmte in zich

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 13