ELECTR.CENTRALE VLI5SINGEN ONS ZEELAND 14 Foto Kees Helder De in 1913 geplaatste turbine van 600 P.K., welke gelijk is aan die geplaatst in 1918. genomen, welke te voren in de kolen, daarna stoom, aan wezig was. Door de gemakkelijke voortleiding der electriciteit kan nu op de meest gewenschte plaats eenvoudig door een motor op te stellen, de electriciteit in kracht veranderen of door een strijkijzer ok kookketel aan te sluiten stroom in warmte veranderen of door een dun draadje in een lampje wit gloeiend te maken, licht maken. Er wordt veel gemeend dat de stroom niets meer kost, zoodra de machine maar draait. Dit is niet juist, daar voor elk lampje dat meer aangesloten wordt, de kraan zich meer opent en meer stoom doorlaat, dus om de ketels op druk te houden, harder gestookt moet worden en dus meer kolen verbruikt worden. In het bovenstaande is in groote trekken weergegeven, hoe in een centrale de electriciteit geproduceerd wordt. Foto Kees Helder De in 1922 geplaatste turbine van 1500 P.K. De kunst is, zooveel mogelijk electriciteit te maken met zoo weinig mogelijk kolen, waarvoor de installatie mo dern en goed in orde moet zijn en alles juist overwaakt. Zoo begint men in de centrale te Vlissingen elke K.G. kolen te meten, welke het ketelhuis binnen gebracht wordt. Evenzoo wordt elke Liter water gemeten, welke in de ketels gepompt wordt. De rook welke in de schoor steen trekt, wordt voortdurend gecontroleerd om te zien of de kolen wel op de meest economische wijze verbrand worden, waaraan voor het personeel premiestelsels ver bonden zijn. De stoomdrukken en temperaturen worden voortdurend geregistreerd en gemeten. Evenzoo wordt dagelijk het stoomverbruik aan elke turbine gemeten, zoo dat de kleinste afwijking van het normale dadelijk bekend wordt Zoo worden de kolenkosten per K. W. U. dage lijks tot in 100ste centen nauwkeurig berekend. Wijders zijn in een dergelijk bedrijf nog vele hulp machines en apparaten, welke ten doel hebben deels de economie te bevorderen, deels de bedrijfszekerheid te verhoogen. Een kleine toelichting op electriciteitstarieven in het algemeen is hier waarschijnlijk niet ondienstig, omdat men zich zou kunnen afvragen, waarom worden de K. W. U. voor kracht goedkooper verkocht als voor verlichting. De stroomafname gedurende 24 uur in den centrale is als weergegeven in nevenstaande voorstelling, welke uit de Centrale Vlissingen stamt, en den 31en December 11. weergeeft. Foto Kees Helder De in 1926 geplaatste turbine van 3500 P.K. 's Morgens 6 uur is het verbruik 350 K. W. U., daarna loopt de belasting op aangezien de cliënten 's morgens hier en daar licht gebruiken en zoo langzamerhand hier en daar een motor wordt aangezet. Wordt het lichter, dan worden de lampen uitgeschakeld en blijven de mo toren draaien, zoodat de belasting 9 uur 's morgens in hoofdzaak bestaat uit motoren. Dit blijft zoo tot onge veer 12 uur in den middag. Tot circa 2 uur staan de meeste industrieën stil, waarna de motoren wederom, doch in mindere mate in werking gesteld worden, dit tot onge veer half vier, waarna door de invallende schemering de 20 18 16 14 12 10 8 6 4 2 BELASTING IN KV 6 7 8 9 10 II I2J3 44 15 16 17 I 19 20 21 2223 24- I 2 3 -h 5 6< Een belastings-graffek.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 14