DE KtlElttP DEP MCPD6PCEP 2 Ds. Kersten op de begraafplaats herinnert, wordt men kregel. Liefde heeft deze wereld noodig, niet de wraak die al eeuwen bewezen heeft, het menschdom niet beter te maken. X Onze verbinding met Noord-Brabant, met een groot woord wel: hoofdverkeersader van Zeeland geheeten, heeft er zich al lang op kunnen beroepen in het mid delpunt der belangstelling te liggen. Zij, die wel eens van dezen weg gebruik maakten, weten wel waarom. De toestand was er meer dan treurig, vooral in den Caterspolder. Zelfs de besturen van de A. N. W. B. en de K. N. A. C., hebben hun invloed doen gelden om dezen weg te doen verbeteren. Van den minister is thans het verblijdend bericht gekomen, dat het in de bedoeling ligt om in 1927 met den aanleg van het gedeelte van den verbindingsweg ZeelandNoord- Brabant in den Caterspolder te beginnen en de ver betering regelmatig voort te zetten. Dit betreft dus de uitvoering van het plan van den rijkswaterstaat, dat we eenige maanden geleden in ,,Ons Zeeland" ter sprake hebben gebracht. Komen er geen nieuwe hinderpalen, dan zal de misère van den Zeeuwschen hoofdweg spoedig geleden zijn en zal onze provincie meer aantrekking verkrijgen voor automobielen, die er nu tweekeer overdachten alvorens lijf en goederen op den verbindingsweg met Noord-Brabant te wagen. Zoo langzamerhand komen we wel waar we wezen moeten. X Ellewoutsdijk heeft dezer dagen de bloemetjes bui ten gezet naar aanleiding van de zestig-jarige echt- vereeniging van M. Geerse en diens vrouw J. Krijger. Dit was het vierde feest in een halve eeuw van dien aard. De gemeente heeft zich niet onbetuigd gelaten en door vlaggen en andere uitingen te kennen ge geven, dat zij met 60-jarige huwelijken sympathiseert. Des middags bood de feestcommissie namens de be volking een stoffelijk blijk van belangstelling aan, waarbij o.a. de burgemeester het woord voerde. Het fanfare-gezelschap „Prinses Juliana" van Baarland, bracht een serenade en daarop deed het bruidspaar per auto onder de opwekkende tonen der muziek een tocht door het dorp. Bijna alles liep in den stoet mee en toen deze eindelijk weer bij de woning van het bruidspaar was aangekomen, lieten zich de beide zang- vereenigingen hooren. Voor de krasse oudjes en de familie was de huldi ging een treffende gebeurtenis. X Men zal zich herinneren, dat ik destijds, over land verhuizing schrijvende, betoogde, dat men er hier niet zooveel voor gevoelde. Men liep wel de gratis-lezingen en bioscoopvoorstellingen over emigratie af, maar tot daden kwam men niet. Een bericht uit Heinkenszand doet inzien, dat er uitzonderingen op den regel be staan. Vijftig personen, oud en jong, staan daar op het punt om de bekende omgeving te verlaten en te ONS ZEELAND trachten in Canada een werkkring te vinden, die hier buiten het bereik ligt. Dit bericht bewijst dat het geslacht der Holland- sche pioniers nog niet is uitgestorven, en dat de vrees voor het onbekende niet zoo algemeen is als destijds werd verondersteld. Begint in Heinkenszand de victorie? A. M. D, Klachten over het mosselbedrijf; vrees voor de schendende hand; over de Zierikzeesche gasfabriek en over een pluimveetentoonstel- ling. Reeds eerder mochten we onder dit hoofd eens het een en ander mededeelen over het mosselbedrijf in Zeeland en wel speciaal te Bruinisse, waar van ouder tot ouder, door een groot deel der bevolking deze vis- scherij wordt uitgeoefend, met meer of minder succes. In den laatsten tijd gaat het met het mosselbedrijf, om een zachten term te gebruiken, niet best. Moor dende concurientie en lage valuta zijn twee factoren, die het Zeeuwsche mosselbedrijf geducht hebben ge knauwd. Eenigen tijd geleden is door een te Bruinisse geves tigde vereeniging, welke de belangen van schippers en visschers voorstaat, tot den minister van financiën het verzoek gericht om van overheidswege in te grijpen in den noodtoestand. Daarop is toen bericht, dat de minister te zijner tijd zal bepalen, of, en zoo ja, hoe veel pachtvermindering noodzakelijk zal zijn. Van die pachtvermindering is tot heden weinig gekomen, maar wel heeft het bestuur der Visscherijen op de Zeeuw sche stroomen aan de mosselkweekers bekend ge maakt, dat de mogelijkheid is geopend om de thans in pacht zijnde perceelen in te geven, een gevolg van de vele klachten allerwege geuit over de onmoge lijkheid om de pachten te kunnen opbrengen. X Rooilijnen kunnen in gemeenteraadszittingen onbe langrijke punten van bespreking vormen, maar een enkele keer verdienen ze wel eens meer dan anders de aandacht. In de laatste vergadering van den Zie- rikzeeschen gemeenteraad moest de rooilijn voor het Westen van het Vrije worden vastgesteld, met het oog op den woningbouw aldaar. Dit stadsdeel het Vrije is een der aardigste plekjes van ons stadje en wel daardoor, omdat men nergens beter dan daar het silhouet van de oude huizen en gebouwen, waar aan Zierikzee rijk is, kan waarnemen. Een zoo'n typisch stadsgezicht vindt men vrijwel nergens meer in ons land. Geen wonder dat er in den raad stemmen opgingen om dat typische stadsbeeld ongerept te be waren. Toen de voorzitter echter de verzekering gaf, dat hij persoonlijk er voor zorg zou dragen dat de Vervolg op bladz. 4

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 2