EIW5CH VLMflDCKEh 6 ONS ZEELAND Het onderwerp, dat aan de orde van den dag is; de opmerkelijke rede van den burgemeester van Terneuzen; over de toekomst van den tuinbouw en over een 49-jarig jubileum. Alweer over de bestrijding der werkloosheid. Niet, omdat ik dit vraagstuk telkens naar voren wil schui ven, maar omdat het hier aan de orde van den dag is. We hebben hier een speciale commissie voor dit doel, n.l. de commissie voor de werkverruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze heeft thans aan eenige gemeentebesturen verzocht door steun aan de vlas industrie te verleenen de werkloosheid te helpen ver minderen. De vlasindustrie kwam hier vóór den oorlog niet in belangrijke mate voor, maar in de oorlogsjaren, zoo van 19151919, viel er in de vlasserijen grof geld te verdienen ook de smokkelhandel in vlasproducten bloeide zoodat de zwingel-inrichtingen, etc in groo- ten getale verrezen. Deze industrie scheen voor Zeeuwsch-Vlaanderen veel te beloven, maar na den oorlog, toen de winsten verminderden en er slechte jaren met vrij groot verlies volgden, bleken deze jonge ondernemingen nog te weinig weerstandsvermogen te bezitten en moesten het, de een voor en de ander na, tegen de economische misère afleggen. Zonder steun zal deze nijverheid er wel weer niet boven op komen, maar aangezien de werkloosheid zoo groot en het aan tal arbeidskrachten in een vlasserij vrij belangrijk is, wilde bovengenoemde commissie een poging wagen. Ze klopte bij enkele gemeentebesturen aan en dat van Axel was wel bereid tot medewerking. Een Raadslid werd aangewezen, dat in die commissie namens het ge meentebestuur zal zitting hebben. Dat gaat dus den goeden kant uit. Hetzelfde kan gezegd worden van de besluiten van de gemeenteraden van Hoek en Terneuzen, die weer in een geheel anderen vorm hun medewerking verleen den, teneinde het aantal werkloozen te verminderen. Daar zijn in die gemeenten, zooals wellicht in meer dere plaatsen, personen, die wel naar Canada willen emigreeren, maar die niet over voldoende contanten beschikken, om hun voornemen tot uitvoering te kun nen brengen. Eenig geld hebben emigranten toch altijd noodig, niet alleen voor de reis, maar ook voor de levensbehoeften in den allereersten tijd na aankomst in Canada. Welnu, de gemeenteraden van Hoek en Terneuzen besloten aan enkele serieuze personen, van wie men op goede gronden mag verwachten, dat zij in Canada slagen zullen, een voorschot te verleenen voor een zeker bedrag, dat deze emigranten noodig hebben (on geveer 130.per persoon). Een besluit, dat zeker toejuiching verdient. Alleen had de gemeenteraad van Hoek de onkieschheid om de diverse personen in het openbaar te bespreken. Wat voor zin heeft het, zou ik willen vragen, om de doopceel van die menschen, alleen, omdat ze emigreeren willen, in 't openbaar te lichten? De gemeenteraad van Oostburg hield een dergelijk voorstel tot voorschot-verleening nog aan, omdat de leden er nog niet zoo zeker van waren, dat voorschot met interest zouden worden terugontvangen. X Een opmerkelijke Nieuwjaarsrede wil ik nu even bespreken. De Burgemeester van Terneuzen wilde zich in de Raadsvergadering van 3 Februari niet, zoo als in Nieuwjaarsredevoeringen zoo dikwijls gebeurt, verdiepen in het verleden, doch wilde liever enkele perspectieven openen over de toekomst van het ste deke. Hij raadde de verschillende politieke partijen aan, deze punten van zijn program eens te bespreken met de eventueele candidaten voor het Raadslid maatschap. De Neuzensche Burgemeester noemde o.a. op: uit breiding van los- en laadplaatsen voor de binnenvaart, verplaatsing van de vluchthaven, verbinding van het daar liggend eiland met den vasten wal, uitbreiding van los-, laad- en opslagplaatsen langs de beide ka naaloevers tot Sas van Gent (waarvoor samenwerking met het bestuur dezer gemeente noodig zal zijn) en het meest gedurfde komt achteraan gedeelte lijke overbrenging van het eindpunt der Maatschappij „Zeeland uit Vlissingen naar Neuzen, teneinde een directe en snelle verbinding te krijgen tusschen Brus sel en Londen via Terneuzen. Vooral het laatste plan opent inderdaad ongedachte perspectieven voor het kleine Terneuzen. Een tus- schenstation in het internationaal verkeer tusschen Brussel en Londen! Moge er inderdaad, maar dan niet alleen in de politieke partij-instanties te Neuzen, ever gepraat worden! X Enkele maanden geleden schreef ik in deze rubriek over de toekomst van den tuinbouw in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Ik betoogde toen, dat men er in de eer ste plaats op bedacht zal moeten zijn, te zorgen voor het snel vervoeren van fruit en groenten naar Vlissin gen, opdat ze in zoo versch mogelijken toestand daar ter veiling arriveeren. Het kan natuurlijk ook zijn, dat men zich voor den afzet der tuinbouwproducten wenden zal tot België, maar daarvan is mij niets bekend. Nu hield dezer dagen te Hoek dus in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen de tuinbouwvereeniging hare eerste algemeene vergadering. Uit de opgaven ter vergadering bleek, dat er alleen in die gemeente thans reeds 15 gemet land voor tuinbouw is ingericht, wat zeer zeker al een belangrijke oppervlakte is. De vergadering besloot te onderhandelen met de

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6