HET JOURNAAL VAN PHILEMON ZIJDEWIND 12 ONS ZEELAND Gaat het u zooals mij, dan zondert u iederen dag, al heeft u 't ook nog zoo druk, eenige oogenblikken af om uw planten te verzorgen. Geeft het u ook zoo'n voldoening, te kunnen zeggen: ,,Die palm? die heb ik nu al tien jaar. En die Clivia, laat eens kijken, het is al de vierde keer, dat ie bloeit!" Maar wat er aan vooraf gaat eer we ze zoover krij gen, daarvan zwijgt de geschiedenis. En nu dacht het mij wel eens aardig er juist over te spreken. Niet, dat ik zooveel botanische kennis heb, maar met liefde voor al wat bloeit en ondervinding, kom je een heel eind. Zoo vaak bereikt me een klacht van hoe is het mogelijk, die plant bloeide zoo goed en nu is 't heele- maal mis! Meestal zijn er twee mogelijkheden. Met alle liefde en alle zorg worden door velen heel wat planten ver dronken, terwijl weer anderen, uit angst voor tè veel water, de plant van dorst laten sterven. We nemen nu eens den mooien Palm van een mijner vriendinnen tot voorbeeld. 't Was werkelijk een toonbeeld van een Palm en iedere keer, dat ik mijn vriendin bezocht, had deze plant mijn volle bewondering. Tot opeens ze had den Palm drie jaar begon de plant te kwijnen, er kwam geen nieuw blad meer bij en de oude bladen zagen dor en hadden bruine punten. Begrijp je hoe het komt?" vroeg ze en haar oogen keken me angstig-vragend aan. ,,Hoe lang heb je 'm al?" vroeg ik op den toon van een dokter, die je vriendelijk inviteert je tong uit te steken. ,,Drie jaar," herhaalde ik bedenkelijk. ,,Heb je 'm al eens verpot?" Verpot?" 't Scheen Latijn voor haar te zijn. Neen, dat was nog nooit geschied en niemand had haar gezegd, dat een Palm noodzakelijk om de zooveel jaar verpot dient te worden. 't Was, net als nu, einde Februari, dus kwam ik begin Maart bij haar binnenzweven teneinde haar te helpen in dit lang niet voor de poesse werkje. Een telefoontje eenige dagen tevoren had haar be volen voor goede teelaarde en een schoonen pot te zorgen, die een stuk grooter moest zijn, dan de pot waarin de plant nu stond, Op het nieuwe verandadak, dat we vooraf met cou ranten bedekten, hebben we den Palm, die wel vast geroest leek in zijn oude woning, met heel veel moeite losgekregen. Toen pas zagen we hoe benauwd hij 't had. De wor tels leken één stijve, dorre kluit. Nu kwam er een werkje, waarbij we zuchten en steunden en talrijke keeren ons bezweet gelaat af veegden. We moesten n.l. met een scherp mes het geheele onderste deel van die wortelknoest eraf snijden. Nu maakten we alle oude aarde die nog tusschen de wor tels zat los, en schudden de plant nog eens flink uit. De schoone, nieuwe pot werd nu eerst belegd met oude potscherven. Weet u tot welk doel we dit deden? Om het gaatje op den bodem te bedekken en zoo te voorkomen, dat het direct weer met aarde dicht raakte, zoodat de plant het water dat te veel is, niet kwijt kan. Nu vulden we den pot tot ongeveer een vierde deel met aarde en zetten de plant precies in het midden, doch zóó, dat de wortels onder den potrand bleven. Vervolgens vulden we de aarde bij, doch zorgden er voor, dat er ruimte overbleef om te gieten en niet zooals vaak bij die hoog bijgevulde planten, wanneer men ze begiet, het water aan alle kanten over den rand stroomt. We hebben den Palm toen op een plaats gezet, waar de zon hem niet kon bereiken en zijn den eersten tijd zuinig geweest met gieten. Na een tijdje kreeg hij een plaats waar het licht naar binnen stroomde en toen. ,,Je moet het zien," zei m'n vriendin dankbaar, toen ik haar na een tijdje bezocht. ,,Er is alwéér een nieuw blad bij." En is er grooter vreugde denkbaar voor een vrouw die de planten lief heeft? Nog een goede raad voor uw bloeiende Azalea's. Natuurlijk geeft u ze volop water. Dit is echter niet genoeg. Ik bespuit ze minstens driemaal per week, zoo dat er geen blaadje droog blijft. Ik heb me er steeds goed bij bevonden en ben een bol in 't overhouden van Azalea's. Ik hoop van harte, dat mijn planten-babbeltje u van dienst kan zijn. E, B, B. (Gecondenseerd extract) 16 Februari. Vandaag verscheidene kennissen ge sproken en allen vol van het ongeval, dat Rilland-Bath meer bekendheid zal geven. Meeningen loopen zeer uiteen. Zooveel hoofden, zooveel zinnen! Krimp van Duimen roemde de voorbeeldige dapper heid der auto, die succeslooze papieren-actie tegen on bewaakte overwegen moede, manhaftig door haar rem men stormde, op den driesten trein inrende en doel bewust spoorwegdirectie glassplinters in gelaat en stui pen op 't lijf joeg. Mr. Mierick van Peuteren wette zijn grooten geest, op juridische spitsvondigheden, zooals postdirecteur zei, en hij geloofde, dat wanneer dergelijke incidenten vaker gingen gebeuren, er zeker rechtsgronden waren te vinden, op welke de Nederlandsche Spoorwegen kon den eischen, dat de burgerlijke overheid, op haar kos ten, de spoorweg-overwegen zou bewaken, om de trei nen tegen beschadiging te vrijwaren. Hij mr. Mie rick wilde overwegen, dit heelend-verzachtende ge zichtspunt cadeau te doen aan de heeren der spoor-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 12