OTOEP DEP PCCPD» -•CA'X 2 die het belang van een flinke landbouwers organisatie inzagen. Dit wakkere streven van de Wolphaarts- dijkenaars is bij het jubileum naar voren gebracht en de buitenstaander kan ze niet anders dan als juist erkennen. Ook op den dag van heden doet men in het meermalen genoemde dorp nog dingen, die men niet zou verwachten. Zoo heeft men er b.v. een alleraar digst vereenigingsgebouw, waar een enthousiaste too- neelvereeniging meermalen voorstellingen geeft en waar een gemengd strijkje van dilettanten de bezoe kers op goede muziek onthaalt. Men weet zich het leven in Wolphaartsdijk gezel lig te maken en men zoekt slechts bij uitzondering de verstrooiing in de toch gemakkelijk te bereiken stad. De vele dorpen, die steeds klagen over de toe nemende uittocht naar de steden, zullen goed doen aan den dijk van Wolphaart een lesje te nemen. X In Goes is er zoo nu en dan een strooming waar te nemen, die tot doel heeft binnen het bereik der in woners van de stad een modern amusement te brengen. De vereeniging „Nijtengo" doet heel veel goeds op dit gebied. Het vorige jaar organiseerde zij een flinke tentoonstelling met tal van attracties, en in de afge- loopen week werd een feestweek op touw gezet. Het Schuttershof, de Goesche schouwburg, was door een Amsterdamsch artist in een sprookjes-wereld van kleuren en licht veranderd, en van Dinsdag tot en met Zondag wachtte het danslustige, zelfs danslustige gecostumeerde en gemaskerde bezoekers. In bijna alle plaatsen waar bijna nooit iets gebeurt (dit mag gerust van Goes gezegd worden: men herinnere zich mijn vroegere klacht over gemis aan goede tooneel- opvoeringen door beroepsgezelschappen) zou men de gelegenheid tot vroolijk zijn met beide handen hebben aangegrepen en zou het kleurenpaleis te klein geble ken zijn. In Goes echter niet, de bezoekers waren steeds te tellen, en zij die er waren, gaven nog zóó weinig uiting van feestpret, dat meer dan overtuigend gebleken is: voor het amusement is er in de ganzen- stad geen plaats. Voor de kunst we herhalen evenmin. Waarvoor dan wel? Het antwoord op deze vraag komt misschien later nog wel eens. Nu mag volstaan worden met de op merking, dat Goes vergeleken bij de andere kleine Zeeuwsche steden een eigenaardige plaats is. Het vroeger zoo vermaarde aardige karakter, schijnt ver loren te zijn gegaan bij den overgang van zeer kleine plaats tot middelmatige. Wellicht keert het ééns weer! X Sluit de grenzen", is tegenwoordig het parool. Zelfs in de vergadering van de afdeeling Zeeland van het stamboek Ned. trekpaard, is deze wapenkreet ver nomen. Men wil op nationale tentoonstellingen het buitenlandsche, met namen het Belgische fokmateriaal weren, blijkbaar omdat men bevreesd is voor concur rentie. Zooals altijd is hier deze vrees een bewijs van zwakte, die we betreuren omdat zij geen Zeeuwsch belang vertegenwoordigt. In bedoelde vergadering waren ook verschillende leden, die zich tegen wering van het Belgische fokmateriaal kantten, omdat zij ONS ZEELAND overtuigd waren, dat het Zeeuwsche product zich zoo men het fokken au serieux neemt met het bui tenlandsche kan meten, en omdat men een maatregel wilde vookomen, die op onze tot dusver in het buiten land zeer goed bekend staande tentoonstellingen een stempel van minderwaardigheid moet drukken. Deze klanken deden verheugend aan en goed Zeeuwsch, wat toch annex is met vrijheidslievend. Het is te hopen, dat men in dit geval niet zal mee doen aan de beweging voor de hekjesplaatserij, die misschien tijdelijke voordeelen oplevert, doch die op den duur niets dan schade kan beteekenen. Al was het alleen maar omdat zij de concurrentie doodt, het weerstandsvermogen en de energe verslapt, de alleen- zaligmakerij doet prediken en valsche goden op een voetstuk plaatst. Als men onze fokkerijen met den prikkeldraad der protectie gaat afbakenen, zullen we onze kloeke Zeeuwsche paarden wel den langsten tijd bewonderd hebban A. M. D. Prins Carnaval in de Noordgroep; van menschen, die uitgeschakeld werden; waar zullen overtreders in de toekomst terecht staan? Hoewel de Noordgroep van onze provincie een over wegend protestantsche bevolking heeft, is men daar toch zoo nu en dan niet afkeerig een feest te organi- seeren, dat men meer aantreft bij het meer Katholieke deel onzer medeburgers, n.l. het carnavalsfeest. Groote optochten worden in de Zuidelijke provincies beneden den Moerdijk in elkaar gezet om Prins Carnaval met gevolg zoo luisterrijk en zoo dwaas mogelijk in te halen. Hier wordt het carnaval op veel bescheidener wijze gevierd en bovendien niet in het openbaar ge houden. Onlangs heeft men te Zierikzee een tweetal avonden georganiseerd voor een bal-masqué. Vele menschen schijnen zoo nu en dan behoefte te hebben in een andere huid te kruipen door een masker onken baar, hun lang opgekropte vreugde en jolijt bot te vie ren op een bal, waarbij natuurlijk de jazz-band niet ontbreken mag. Zoo'n avond brengt ook veel drukte op straat, daar de gemaskerden per rijtuig althans vroeger tegenwoordig per auto, naar de plaats van vreugde moeten worden, gebracht, want gemaskerd op de straat is hier „taboe". Hoe zulks in andere gemeen ten geregeld is weten we niet, maar hier is het sinds het midden der vorige eeuw verboden, toen na 'n carnavals feest aan den voet van den St. Lievensmonster een jong meisje vermoord werd. Sedert dien is het ver boden zich gemaskerd op straat te begeven. Het onlangs hier gehouden maskaradefeest of liever feesten, want twee afzonderlijke organisaties hadden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 2