ONS ZEELAND X 5 ctilose in Zeeland, een lezing gehouden over school artsen, Gegeven de belangrijkheid van het onderwerp en het gezag van den spreker, had men mogen ver wachten, dat de belangstelling van Souburg's inge zetenen zich op een flinker wijze hadde gedemon streerd, dan door slechts vijftig toehoorders. Maar 't ging immers maar over de verzorging van 't school kind! De spreker had het over geitenfokkerij moeten hebben, dan had men eens wat gezien! 't Was even wel ook hier, zooals meermalen: de afwezigen hadden ongelijk, In een onderhoudende rede zette spreker uiteen, welke invloeden ten nadeele van de lichame lijke en geestelijke gezondheid op het kind inwerken. Terecht wees hij er op, hoe 't kind op de schoolbanken zooveel ten achter staat bij jonge dieren, die den lust en den aanleg tot spel en beweging ten volle mogen botvieren. De school kan dat niet toestaan, maar het is wel jammer, want daaruit is het te verklaren, dat het schoolkind ten offer valt aan ziekten en kwalen, met name door spreker genoemd. Daarop behoort de samenleving te reageeren door maatregelen, welke ten doel hebben het kwaad te beperken, te voorkomen zoo mogelijk. Kunnen wij daarop invloed uitoefenen ten goede? Ja, en wel door den schoolarts. Spreker zette daarop in den breede uiteen, welke veelomvattende taak den schoolarts op de schouders is gelegd, den hoorders aansporend om door organisatie te komen tot het tot stand komen van een geregeld medisch toezicht op de school, tot invoering van het instituut: schoolartsen. Dat de eischen der moderne beschaving zich niet altijd wel verdragen met de genietingen, aan het ge bruik van het bestaande verbonden, en met name het wandelen tot een genot van twijfelachtig gehalte kan maken, daarvan weten de menschen te Middelburg, speciaal de bewoners der buitenwijken, mee te praten. Was voor een paar jaren het bewandelen der singels door de behandeling van het wegdek met steenslag en teerpreparaten lang geen onverdeeld genot, thans heeft men ten behoeve van nieuwe rioleeringswerken dat wegdek weer verwijderd en is van Seisbrug tot Koe- pcortbrug de singel in een kliederigen modderweg herschapen. Voeg daarbij, dat de Poelendaalsche- singel door de werken ter verbreeding en een deel van het Noordbolwerk, doordat men het als rijweg ge bruikt, het best kan worden betreden met kaplaarzen, en men begrijpt, dat het wandelend publiek in mineur gestemd is. Hoe lang het nog zal duren, eer de singels weer een behoorlijk aanzien zullen hebben, valt niet te zeggen; maar 't zal wel zomer worden, eer 't zoover is. En nu moge men al beamen, dat rioleeringswerken nuttig en noodig zijn en dat vernieuwing van 't weg dek het genot van 't wandelen zal verhoogen, met dat al zitten de Singelbewoners achter rioolbuizen, moeten zij door slik baggeren en derft heel de stad het genot van zijn schoone wandelwegen, X In den keer J. C. Gieben, die de practijk verlaat en zich metterwoon te 's-Gravenhage gaat vestigen, Verdwijnend natuurschoon. Onder 't moordend staal der houthakkers vallen ook de woudreuzen uit het bosch van Westhove te Domburg. verliezen de medici te Middelburg een collega van erkende bekwaamheid, zijn patiënten en nauwgezetten en strengen, maar zorgvollen arts en vriend, menige vereeniging een toegewijd werker, de stad een waar dig en geacht burger. Het wekt dan ook niemands verwondering, dat hem menig blijk van waardeering en genegenheid ten deel valt, nu hij zich losmaakt van de gemeente, waar hij zoo'n groot stuk van zijn leven sleet in stagen arbeid, in ononderbroken kamp tegen ziekte en dood. De Vereeniging „Middelburgsch Ziekenfonds", waar van hij jaren lang belangeloos het penningmeester schap bekleedde, heeft hem in een daartoe belegde Algemeene Vergadering wegens zijn verdiensten als bestuurslid gehuldigd en hem als tastbaar blijk van de dankbare gevoelens der leden een in lijst gevatte ets van de Kuiperspoort vereerd, welke schenking door den heer Gieben, zichtbaar getroffen, met dank werd aanvaard. Op soortgelijke wijze is het afscheid verloopen, dat plaats greep in de algemeene ledenvergadering van de Groene Kruisvereeniging, waar hij het voorzitter schap bekleedde. Ook daar gaf men bij monde van den waarnemenden voorzitter blijk van hartelijke en dankbare gevoelens, werd een blijvende herinnering (een boeken standaard) aangeboden en hem als hoog ste onderscheiding het eerelidmaatschap verleend. Het onderwijs, des heeren Gieben eerste liefde (hij behaalde de onderwijzersacte), heeft hij jaren lang en met kennelijke voorliefde gediend als lid van de medische subcommissie der Commissie van Toezicht op 't L. O. Daarvoor en voor alles wat hij onverplicht, maar met volkomen toewijding verrichtte, zij hem hier nog afzonderlijk dank gebracht. Het moge hem in de hofstad gaan naar wensch! V. Wie geen geld heeft is arm, wie geen verstand heeft is armer, wie geen hart heeft is het armst van allen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 5