WEE EEJW5CH VEMIIDECEr 6 ONS ZEELAND Zulk een verdediging van onze belangen door een minister, doet sympathiek aan. Daarom te meer is het te betreuren, dat een deel der Zeeuwsch-Vlaam sche gemeenteraden zoo kortzichtig zijn gebleken. Ook den Minister is dit natuurlijk niet onbekend, maar zoo zegt hij men mag verwachten, dat, zoodra de risico-garantie is verleend, (zooals ook voor Zuid- Beveland, Tholen, Noord-West Brabant en Zuid- Limburg is gegeven) verscheidene thans weigerachtige gemeenten alsnog zullen toetreden. X De Waterleiding in onze streek; een nieuwe bemalingsinstallatie; over onzen oplevenden handel. Met den voorbereidenden arbeid, voorafgegaan aan de totstandkoming der Waterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen, zijn de heeren in Den Haag weer een wei nig opgeschoten. Bij de Tweede Kamer is n.l. inge diend het wetsontwerp tot beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleidings Maat schappij. Het voorschot (3/5 van het reservefonds) wordt pas dan uitgekeerd, als het reservefonds is uit geput. De uitkeering geschiedt in gedeelten, zoo dik wijls daaraan behoefte bestaat. De Memorie van Toelichting voert een krachtig pleit voor de Waterleiding in onze streek. De aanleg daar van zoo wordt gezegd is beslist noodzakelijk uit hygiënische overwegingen, maar ook voor industrie, landbouw en veeteelt, aangezien het gebrek aan deug delijk water thans de ontwikkeling van deze takken van volkswelvaart belemmert. Gelukkig stelt de Minister daarvan zijn medewerking niet afhankelijk anders zou 't er, naar ik meen, met de zaak der Waterleiding maar slecht voorstaan, want veel hoop heb ik in dezen niet maar, zoo zegt hij verder, al mocht zulks onverhoopt niet het geval zijn, dan nog is een waterleiding, omvattend bijna gedeelte van de geheele bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen, een zoo belangrijk object, dat steun van het Rijk alleszins verantwoord is. Bravo, excellentie! Er bestaat dus groote kans, dat Tweede en Eerste Kamer het wetje aannemen. Het ligt in het voornemen der regeering, zoo luidt het ten slotte, om door het stellen van voorwaarden op de geheele gestie van de vennootschap, zoowel op financieel als op technisch terrein, nauwlettend toe te zien. Een scherpe controle dus! En wat dit Rijkstoezicht beteekent, hebben sommige waterleidingbedrijven ter dege ondervonden! Het Waterschap Stoppeldijk heeft dezer dagen zijn nieuwe bemalingsinstallatie in werking gesteld. De Commissaris der Koningin in Zeeland sprak daarbij een uitvoerige rede uit. Dat dit waterschap tot een nieuwe bemalingsinstal latie heeft besloten, heeft zijn oorzaak in den wa tersnood van vorigen winter. Zeker, toen kwamen hier gelukkig niet zulke rampen voor als in Gelderland en Noord-Brabant, maar het water in de polders bereikte toch ook hier een ongekende hoogte, zoodat water schade niet uitbleef. Die schade werd vergoed, maar de oorzaak van den hoogen waterstand wilde men toch ook gaarne wegnemen. Rampen als die van 1926 moesten, indien mogelijk, worden voorkomen. Het voortvarende bestuur van het Waterschap deed dan ook een nieuw stoomgemaal bouwen en daarin een Dieselmotor van respectabele capaciteit plaatsen. Het nieuwe gemaal kan 10.800 M3. water per uur loozen, zocdat bij uiterste noodzaak 260.000 M3, per etmaal kan worden verwerkt, welke hoeveelheid nog aan merkelijk kan worden opgevoerd, wanneer de sluis bovendien 6 uur per dag kan worden opengesteld. Deze groote capaciteit is wel noodig, als men bedenkt, dat de nieuwe inrichting een totale oppervlakte van 6300 H.A. zal moeten bemalen. Nog even kwam bij deze gelegenheid de P.Z.E.M. ter sprake. De Commissaris der Koningin verzweeg het niet, dat hij en Ged. Staten het betreurden, dat men een Dieselmotor gaat gebruiken, Liever hadden ze ge zien, dat gebruik werd gemaakt van door de P.Z.E.M. te leveren stroom. Geen wonder! Zulk een water schap ware een goede klank voor de P.Z.E.M. geweest, Hoe vreemd doet het echter aan, dat in onze provin cie ons hoogste college, zelfs de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, als het over electriciteits-kwesties gaat, den zakenman speelt. Zou het gezag niet meer gediend worden, als Overheidspersonen geheel buiten dergelijke kwesties stonden? In Sluiskil is men ook al geen goede vrienden met de P.Z.E.M. Daar is dezer dagen een vergadering ge houden van verbruikers van electrisch licht. Besloten werd twee afgevaardigden naar Middelburg te zenden, teneinde te trachten van de P.Z.E.M. goedkooper tarie ven voor licht- en krachtverbruik te verkrijgen. Inder daad is de algemeene klacht in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat de stroom zoo duur is. Moge daarin nog eens ver andering komen! X Nu de franc reeds eenigen tijd gestabiliseerd is en er dus weer een basis is voor den handel tusschen Nederland en België, valt duidelijk aan de grens weer een drukker uitvoer waar te nemen. Zoo heeft er de laatste weken via Sas van Gent weer een levendige export van stroo plaats gehad. Belgische kooplieden bezoeken de Zeeuwsch-Vlaamsche grensge meenten om het noodige stal- en voermateriaal op te koopen, teneinde in het dringende tekort, vooral in het land van Waes, te voorzien, In deze laatste streek wordt bijna uitsluitend de veeteelt beoefend. Daar heeft men dus behoefte aan lig- en dekstroo voor het vee en gaat dit w&er in Zeeuwsch-Vlaanderen koopen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6