BIGGELAAR* ONS ZEELAND 13 HET JOURNAAL VAN PHILEMON ZIJDEWIND foom-Kpniebrdnde (Gecondenseerd extract) 23 Februari. Met nauw bedwongen verontwaardi ging, vertelde Liesbeth aan tafel, hoe te Helmond een ontaarde moeder haar kind, door aanplakking aan haar woning, te koop aanbood, waarop Wybo, mijn oudste, den gepasten ernst verbrak, met ongepaste opmerking, dat de Helmondsche stijfsel blijkbaar beter was dan de Helmondsche moeders. Liesbeth hem zwijgen opgelegd. Stilte gestoord door Jossie, mijn jongste, die, waar schijnlijk heler even schuldig vindende dan steler, verontwaardigd vroeg, waarom of er laatst dan aan mevrouw Klapstuk, die kindje gekocht had, gebakjes waren bezorgd. Vraag niet beantwoord en gesprek van richting veranderd. Jossie op weg 'n enfant terrible te worden. 24 Februari. Electricien, die 'n gesprongen stop contact kwam herstellen, trachtte me hedenmorgen een kaart te verkoopen voor tooneeluitvoering van werk lieden-organisatie. Geweigerd om principieele rede nen. Vereenigingen zeer goed, maar niet in die krin gen; arbeiders vallen meestal ten prooi aan demagogie van verkeerde leiders. Wij, intellectueelen, moeten door het vermijden van dergelijke bijeenkomsten, over tuigend het verkeerde er van aantoonen. Ben toch nog naar uitvoering geweest. Mr. Mierick van Peuteren, die uit den tijd, dat hij om politieke redenen populair wilde worden, nog donateur was, had zijn vrijkaart over. Wilde niet weigeren. Tenslotte kloppen er onder de boezeroenen der volksmenschen misschien betere harten, dan in de lakschoenen der rijken. Ze speelden aardig. Bij uitgang werd er gecollecteerd. Gaf ook wat! Bemerkte thuis echter dat het 'n tien stuiverstuk was geweest. Op zoo'n ma nier geen voordeel van vrijkaart 25 Februari. Op morgenwandeling hevigen slag op schouder ontvangen. Dat is Krimp van Duimen z'n methode van verwelkoming als hij iemand inhaalt van zn kennissen. Rare gewoonte! De man was enthou siast over nieuwe uitvinding van Edison; n.l. stalen- boeken. Heb pijnlijken schouder opgehaald. Dat noemen ze een nieuwe uitvinding Kan me nog herinneren van toen ik thuis was, dat onze kleer maker er al had. Dat de oude, doove Edison er nim mer van gehoord heeft, kan ik plaatsen, maar Krimp van Duimen, die zich zoo graag op ontwikkeling laat voorstaan, moest beter weten. Om op Edison terug te komen: ik houd niet van dien man. Kan niet ver dragen, dat hij roem behaalde met gramophoon. Be grijp de menschen niet, dat ze zooveel waarde hech ten aan een ding dat vanzelf spreekt. en dan nog zoo slecht. 26 Februari. Kreeg 'n achter-achterneef onverwacht op visite. Verre familieleden deden beter, indien ze altijd behoorlijk op n afstand bleven. De man had V "ANOSLSMAATSCHAPPM .DeMoriaan" OOSENDAAL de monumenten-manie. Ben 's morgens met hem naar kerkhof geweest, waar zoo juist door naaisters-vereeni- ging een levensgroote gedenknaald op het graf van haar voorzitster was onthuld. Neef had er bijna in getrapt. s Middags Middelburgsche Abdij bezocht. Schoon bouwwerk, vol stijl. Verzuim nooit er met mijn gasten heen te gaan; geeft Liesbeth de handen vrij. Jossie, die we meegenomen hadden, keek oogen uit, deed expedities op eigen hand. Neef vermoedde, dat er een archeoloog in den jongen stak. Toen we Abdij wilden verlaten, konden we 't ventje nauwelijks meekrijgen; hij wilde weten waar die bekende siroop bewaard of gemaakt werd. 27 Februari. Ontmoet commissaris van politie, die tegen gewoonte in, vreeselijk opgezwollen oog tusschen twee gelaatschrammen droeg. Belangstellend naar oor zaak geïnformeerd en vernomen, dat een en ander af komstig was van vrede-stichtende pogingen tijdens gou den jubileum, dat mannenkoor ,,Zang veredelt" in stads-bierkneipp gevierd had. Ronduit gezegd, dat dergelijk infaam optreden tegen autoriteit in strijd is me t titel van dat koor. Hoorde even later bij kapper, dat genoemd devies niets met koor uitstaande had; dat liet zingen door beroepssolisten; zelf schreeuwde het alleen. Breeduitstra beweerde evenwel, dat dit laster was. Ze zongen wel degelijk en waren in die vijftig jaar zoo veredeld, dat ze teruggevallen waren op de tradities van den adelstand. 28 Februari. Hedenavond op soos groote fuif. Grif fier Dorrias had Leopolds-orde ontvangen, wijl hij voor eenige jaren vonnis onderteekend had tegen Belgische loods. Nu hebben alle leden der soos die onderschei ding, behalve dr. Doorloop en ik. Om dit euvel te verhelpen, na rijp beraad besloten, dat dr. Doorloop, zoodra hij een auto-tochtje maakt naar 'n tante in de Kempen, zijn dobbermann-pincher iets zal laten bij-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 13