MLEIttP DER MMMEP ONS ZEELAND 3 Een typisch plekje op Zuid-Beveland. Iets over coöperatieve Boerenleen banken; de raad van Oud-Vosmeer die den avond prefereert; een be slissing die wel eens ongedaan ge maakt zou kunnen worden; de nut tige Groene Kruis-vereenigingen, De meeste plaatsen van eenige beteekenis in de Noord- groep bezitten een boerenleenbank, ook wel Raiffeisen- bank genoemd, naar den stichter, welke coöperatieve credietinstellingen zijn opgericht ten einde den land bouwers crediet te verschaffen. De bank werkt plaat selijk; het bestuur krijgt de beschikking over de inleg- en spaargelden en leent deze weer uit zonder nage noeg eenige zakelijke zekerheid. Daar de leden echter eikaars financiëele draagkracht kennen zijn de verlie zen meestal zeer gering. Bij de Centrale Bank te Ut recht, waarbij ruim 600 boerenleenbanken zijn aange sloten, kunnen de overtollige gelden der plaatselijke vereenigingen worden belegd, om van de Centrale, zoo noodig het gewenschte crediet te verkrijgen. Bijna alle coöperatieve boerenleenbanken in de Noordgroep ma ken een goed figuur, wanneer men de tegenwoordig veelvuldig uitkomende verslagen nagaat. Men staat er verbaasd over welke sommen worden omgezet. De ge maakte winst voegt men steeds bij de reserve, die bij sommige dezer nuttige instellingen voor het platteland tot een vrij groot bedrag is aangegroeid. X In een onlangs te Oud-Vosmeer gehouden raads zitting kwam een voorstel ter tafel tot wijziging van het reglement van orde. Een der leden heeft in dezen gemeenteraad meermalen aangedrongen op het houden van de vergaderingen des avonds, hetgeen voor som mige leden zeer gewenscht zou zijn met het oog op hun maatschappelijke positie. De voorzitter had tot nu toe nog altijd de hand op de Gemeente-wet gelegd en op art. 11 gewezen, welk artikel den raadsvoor zitter het recht geeft dag en uur van de vergadering te bepalen. De raad bleek wel een beetje naar den kant van den aanvrager over te hellen. In de laatste raadszit ting wees een der leden er op, dat men thans in een meer democratischen tijd leeft dan een kwart-eeuw geleden. Een ander lid was nu wel niet direct voor wijziging, maar hij vestigde toch de aandacht er op, dat het wel wenschelijk zou zijn wanneer men reke ning hield met billijke verlangens uit den boezem van den raad. Met meerderheid van stemmen werd ten slotte het voorgestelde verzoek, wijziging te brengen in het bepalen van tijd en uur der raadsvergaderingen, aangenomen. X We hadden niet gedacht, toen we in een vorig num mer over de vaststelling van de rooilijn in het Vrije te Zierikzee schreven, dat, nadat de raad het voorstel tot vaststelling had aangenomen, men tegen dit besluit in oppositie zou komen en wel door de burgerij zelf. In de plaatselijke pers is door middel van een ingezon den artikel tegen dit besluit stelling genomen en de inwoners uitgenoodigd art. 150 der Gemeente-wet, dat de mogelijkheid open laat vernietiging bij de Kroon te vragen, toe te passen. Aangedrongen werd in dat artikel zich met een adres tot Ged. Staten van Zeeland te wenden om het ge nomen besluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. De kans schijnt niet zoo heel gering, dat de door den Zierikzeeschen raad genomen beslissing, indien de aandacht der regeering er op gevestigd wordt, zal worden vernietigd. De strijdigheid met het algemeen belang treedt volgens dien inzender duidelijk aan het licht. V. V. V. krijgt een pracht gelegenheid zich ver dienstelijk te maken. Het stadsschoon van Zierikzee is waard in eere te worden gehouden. De beteekenis van onze stad ligt niet in het heden, maar in het ver leden, waar de ontwikkelingsmogelijkheid tot moderne stad ten eenenmale wegens het ontbreken van indus trie en de geïsoleerde ligging, zeer beperkt is. Stemt dit tot bescheidenheid, anderzijds is de trots begrijpe lijk, waarmede ieder rechtgeaard Zierikzeeënaar zijn oog richt op de geschiedenis van zijn vaderstad, die in de middeleeuwen medetelde onder de groote handels steden aan de lage landen aan de Noordzee. X Gewaagden we hierboven van het nut der boeren leenbanken, die men schier allerwege in de Zeeuwsche dorpen aantreft, we willen hier nog van een andere nuttige instelling iets zeggen, n.l. de Groene Kruisver- eeniging, waarvan niet alleen de bedoeling ten grond slag ligt om, zoo noodig, verschillende voorwerpen bij ziekten enz. in bruikleen af te staan, maar ook om betere begrippen inzake de hygiëne ingang te doen vinden en daarvoor belangstelling te wekken. Hoewel de toestanden zich gelukkig te dien opzichte, vooral in de laatste jaren, zeer gewijzigd hebben, staat men nog dikwijls verbaasd over de primitieve opvattingen, <r

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 3