4 ONS ZEELAND die vele menschen koesteren t.a.v. de gezondheidsleer en wat daarmede verband houdt. De Groene Kruisvereenigingen verrichten te dien op zichte goed werk door op de algemeene vergaderingen filmvertooningen en lezingen te houden, waardoor de groote massa betere begrippen omtrent hygiëne wor den bijgebracht, die bij toepassing in de practijk niet zullen nalaten hun nut af te werpen. M. d. P. Een voorbeeld, ter navolging aan bevolen; Vlissingen een nieuw eind punt?; de reputatie van de „Zee land"; een treinbotsing door den mist; een sympathieke houding van den raad eener kleine gemeente; twee onderscheidingen. Tot de voordeelen, verbonden aan het wonen in een groote plaats, voordeelen welke wij als vanzelfsprekend beschouwen en daardoor wel eens te laag aanslaan, behoort wel de vaak voorkomende gelegenheid om door middel van vergaderingen, tentoonstellingen en lezingen zijn weten te vermeerderen, zijn gevoel te veredelen, zijn gezichtskring uit te breiden. Dit inzicht drong zich de vorige week in sterke mate aan ons op, toen we in den schouwburg te Middelburg den z.g. Leeuwenhoek film zagen vertoonen, vergezelt van de korte, zake lijke en hoogst interessante mededeelmgen van den heer J. C. Mol, directeur van het Bloemendaalsche Bureau voor Wetenschappelijke Kinematografie. Wat aan het scherpste ongewapende oog ontsnapt wie onzer bezit een microscoop van voldoende capa citeit dat werd daar met verrassende scherpte op het witte doek geprojecteerd: een wereld van uiterst kleine afmetingen, nochtans wemelend van duizenden kleine diertjes, rusteloos zich vormend, bewegend, ver- menigvu'digend, voedend; een wereld vóór Leeuwen- hoek's ontdekkingen onbekend en thans aan iedereen, geleerde of leek op wetenschappelijk gebied, geopen baard door microphotografie en de rolprent. En naast dat leven en bewegen der uiterst kleine wezens, zagen we hoe verrassend juist Leeuwenhoek zijn ontdekkin gen had afgebeeld. Toen we aan het eind der ver tooning opstonden, was het met een gevoel van groote bewondering voor de volharding, de toewijding en het onuitputtelijke geduld van dezen Nederlander der 17e eeuw. Het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg heeft door deze vertooning te organiseeren een schoon werk verricht en een voorbeeld gegeven, dat elders in ons gewest tot navolging moge wekken, een navolging die door het heffen eener matige entrée zelfs op de grootere dorpen uitvoerbaar is. In de Antwerpsche Kamer van Koophandel heeft, mag men de N. R. Crt. gelooven, de voorzitter mede- deeling gedaan van stappen, we'ke van zekere, niet nader aangeduide, zijde zouden gedaan worden, om bij het bestuur der Belgische Spoorwegen aan te dringen cp het scheppen van een geregelden treindienst Ant werpenVlissingen. Deze treindienst zou het moge lijk maken, dat de lijn HarwichAntwerpen voor haar fccoten het eindpunt van Antwerpen naar Vlissingen verlegde en den passagiersdienst op Antwerpen sup primeerde. Daartegen besloten de Antwerpsche Ka merleden met kracht bij de betrokken autoriteiten te protesteeren, We konden het dusver niet te weten komen of het in uitzicht gestelde eenigen redelijken grond tot ernstige bezorgdheid geeft voor Antwerpens belangen. Onmogelijk achten we een dergelijken maat regel niet. Zoo oppervlakkig gezien, is inkorting van de bootreis HarwichAntwerpen in het belang der maatschappij en kan het publiek, dat van dezen dienst gebruik maakt, geen bezwaar hebben tegen een rege ling, waarbij de overtocht in korter tijd mogelijk zou zijn. Belgische Nationalisme moge dat nu onaangenaam vinden, de belangen van de stoomvaartlijn, die alsdan b.v. met de beloodsing op de Schelde niet meer be hoeft te rekenen, zullen ongetwijfeld den doorslag geven. We zullen zien. Slot „Ter Hooge" bij Koudekerke, De booten van de „Zeeland" hebben gedurende den mist, welke de vorige week de scheepvaart in 't Ka naal en op de Noordzee verlamde, haar ouden roem van betrouwbaarheid schitterend gehandhaafd. De dienst is geen oogenblik stopgezet geweest en de boo ten hebben den dienst op normale wijze, zonder noe-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 4