6 ONS ZEELAND schip ,,Scheldestroom" van de zeevaartonderneming van dien naam en stelde een onderzoek in naar de verbindingstramlijn HoofdplaatBreskens. Natuurlijk werden ook de zeewerken niet vergeten. Ook stelde Z. Ex. er prijs op persoonlijk enkele colleges en per sonen te ontvangen. Het kan zeker zijn nut hebben, dat het Neuzensche Gemeentebestuur, het Bureau van de Kamer van Koophandel en verder enkele particu lieren een onderhoud met den jovialen Minister had den. Het kan nooit kwaad, als een Minister ook eens door eigen bril, en niet door dien zijner ambtenaren ziet. X Eenige weken geleden schreef ik over de actieve Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer te Axel. Dat men daar, in een klein, vrijwel afgelegen stadje oog heeft voor de voordeelen, die een druk vreemdelingenverkeer afwerpt, is zeker te prijzen. Reeds vergaderde genoemde vereeniging voor de twee de maal, ditmaal in tegenwoordigheid van den Burge meester, en nam het doortastende besluit om een eigen vereenigingsgebouw te stichten. Het plan is toestem ming te vragen voor een verloting. Men wil 25.000 loten a 1.zien te plaatsen en uit de netto op brengst de stichtingskosten van het eigen gebouw dekken. In Augustus zal in het stadje een industrie- en huis- vlij ttentoonstelling worden gehouden, onmiddellijk voorafgegaan door een festival, dat laatste ter eere van het 40-jarig bestaan van het muziekgezelschap „Con cordia". Ook den jaardag van Prinses Juliana wil men vie ren: 's middags concert door Concordia en s avonds zanguitvoeringen door de diverse zangvereenigingen, die de stad rijk is. X Ook in Hulst zal men dit jaar feestvieren. Daar wordt van 37 September een landbouwtentoonstel ling, uitgaande van den R. K. Boerenbond, gehouden. En een landbouwtentoonstelling zonder amusementen is toch iets ongehoords. Voor de noodige bloemetjes, om ze buiten te zetten, zal door de Hulstenaren wel worden gezorgd. Maar toch wil men de feestelijkheden hier niet ojd laag peil houden. Ter herinnering aan het ontstaan van den vrijen boerenstand in de Vier-Ambachten en Saeftingen zal n.l. een historische optocht uit het mid den der 14e eeuw gehouden worden, voorstellende den intocht van Lodewijk van Male, graaf van Vlaanderen met zijn gemalin Margaretha van Brabant in zijn stede Hulst. Rondom den Graaf en de Gravin en de hen vergezel lende abten, burchtheeren, edellieden, enz., groepeeren zich monniken, boeren en boerinnen uit Hulster-Am bacht, gilden en last not least twee „sotte narren". Dat zal me daar een feest worden in 't land van Hulst X In Sas van Gent wil men ook wel graag feesten, maar daar remt de Burgemeester een weinig. In de laatstgehouden Raadsvergadering bracht een der Raadsleden weer de carnavalskwestie ter sprake. Hij betreurde het, dat het aloude Carnaval geheel moest verdwijnen en zelfs geen gelegenheid meer werd ge geven voor dansen. Volgens dit Raadslid gaan de in woners van Sas van Gent naar de naastgelegen Bel gische gemeenten om er carnavalspret te maken en gaat het geld, dat vroeger van andere Zeeuwsch- Vlaamsche gemeenten naar hier werd gebracht, nu de grens over. De Burgemeester was een ander standpunt toege daan. Hij wees op de heerschende werkloosheid in deze omgeving en op de daaruit ontstane armoede. Moet nu den ingezetenen toch de kans worden ge geven, om het weinige geld dat ze nog hebben of dat ze misschien trachten bijeen te krijgen door op andere, noodzakelijke dingen te bezuinigen of door bij bak kers, winkeliers, enz. schuld te maken, stuk te slaan? Het Carnaval-lustige Raadslid bleef er echter bij, dat de Carnavalsdagen voor Sas van Gent dagen zijn, waarin de neringdoenden een flinke cent kunnen ver dienen. De Burgemeester zei echter niets toe, maar merkte alleen, aan het eind der discussies, op, dat hij de meeningen had gehoord. X De R.K. Vereeniging voor Zuigelingenbescherming maakt ernst met haar werk. Reeds eerder maakte ik er melding van, hoe zij op verschillende plaatsen de dames en jongedames op de hoogte brengt met de juiste kraamvrouwenverpleging en zuigelingenverzor ging. Maar bij deze cursussen blijft het niet. Dezer dagen is te Hulst het eerste consultatie-bureau voor zuigelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen geopend. Onze streek komt hiermee wel erg bij de andere deelen van ons gewest achter. Vooral op Walcheren en Zuid- Beveland kent men allang deze bureaux. Maar beter laat dan nooit. En waar hier zooveel vooroordeel moet worden weggenomen en de strijd moet worden gevoerd tegen allerlei ingekankerde, verkeerde gewoonten en opvattingen, eert het deze vereeniging, dat zij nu een bureau heeft gesticht, waar de jonge leventjes be schermd kunnen worden tegen allerlei ziekten. Een der doktoren, die het woord voerden bij de opening van het bureau, sprak het onomwonden uit: „Het hooge sterftecijfer der zuigelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen ligt aan de moeders. Daarom moet voort aan veel en vroeg het consultatiebureau geraadpleegd worden" De zalen van het Liefdehuis, die tot consultatie bureau zijn ingericht, zien er keurig uit. X Zooals de bladen reeds hebben gemeld, heeft de politie te Gent een heerschap gearresteerd, dat per auto de stad en hare voorsteden bezocht en zich uitgaf voor oogspecialist. Hij verkocht brillen en oogwaters tegen ongekend hooge prijzen, de menschen daarbij bangmakend, dat ze, als ze zijn middelen niet koch ten, stekeblind zouden worden. Zooals men zich herinneren zal, opereerde in het najaar van 1926 een dergelijk persoon in Zeeuwsch- Vlaanderen. Toen lieten verschillende personen zich door hem beetnemen en kochten voor duur geld waar-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6