ONS ZEELAND Schetsen uit Zeeland, Worstelend Zeeland Firma A. J. WITTE ZONEN ARTISTIEKE BLOEMBINDERIJ Bloemwerken uan kunst en smaak uoor alle gelegenheden 7 delooze brillen of voor 200 fr. een flesch boorwater. Vermoedelijk is de te Gent aangehoudene dezelfde als die Zeeuwsch-Vlaanderen vorig jaar tot zijn ar beidsveld had uitgekozen. Hij is in verzekerde bewa ring gesteld. Dat de wereld graag bedrogen wil zijn, bleek ook nog weer dezer dagen te Sas van Gent, Daar bood een heer z.g.n. gouden horloges te koop aan. Hij be weerde dat deze horloges van Iersch goud waren en dat ze waren gesmokkeld. Zoo bood hij aan een in gezetene een horloge met ketting aan voor de som van 25.terwijl ten slotte de koop voor 4.werd gesloten. ,,Eenig" afdingen was dus mogelijk. Maar 't mooiste komt nog. Hield men de horloges verticaal dan zou men aan nemen, dat er zich een prima uurwerk in bevond; ech ter zoodra men ze horizontaal of onderst boven hield, stonden ze stil. Waarlijk, collega-schrijver van de Zuid-Bevelandsche week, niet alleen op de Goesche Markt laten de menschen zich bedriegenZ. V. door A. M. WESSELS DOUW. Wanneer we de hedendaagsche kaart van Zeeland voor ons nemen en we vergelijken die met een twee tal der meest bekende oude kaarten, die van 1274 en die van 1753, zien we een groot verschil. Volgens die van 1274 bestond het tegenwoordige Zuid-Beveland nog uit drie eilanden en moest men, om op het eiland Wolfaarlsdijk te komen, een rivier over, en wilde men van het land ter Goes naar het eiland Borssele, dan was daar de stroom Zwake, die een tocht over water noodzakelijk maakte. Maar ook is het omgekeerd, want men treft op de oude kaarten gedeelten aan die op de nieuwe niet meer voorkomen. Een dezer ge deelten wordt aangeduid met den naam „Verdronken land van Zuid-Beveland", Ten Oosten van het oesterdorp Yerseke, lag een zeer vruchtbare landstreek, waarin de stad Reimerswaal ook wel Roemerswaal genoemd benevens de dor pen Bat, Kouwerve, Lodijke, Duivenee, Tolseinde, Nieuwland, Steenvliet, Everswaard en Oudwaardinge lagen. Het lag er zoo rustig en vredig, het land van Rei merswaal. De stad zelf was een der voornaamste ste den van Zeeland en verkeerde, mede door haar guns tige ligging, in het begin der 15de eeuw in vollen bloei. Helaas werd aan haar bewaarheid, de bekende dicht regel, wat zoovele Zeeuwsche steden ondervonden ik denk aan Veere en Sluis maar voor Reimerswaal in letterlijke beteekenis „Opgaan, Blinken en. Ver zinken. De Waterwolf zou deze schoone, vruchtbare streek voor zich opeischen. STEENENBEERTel.141 ,VL1SSINGEN VERZENDING NAAR ALLE PLAATSEN 't Was de 5de November van het jaar 1530. Een historische datum, die met zwart krijt in de Zeeuwsche annalen staat vermeld. De storm was in aantocht. Uit de wijde verte waarin de storm zijn zetel had opgeslagen, kwam een schaduw over de Schelde nade ren; geweldig en ontzag wekkend! Bruisend, brullend, met luid geschreeuw naderde die schaduw; de aarde scheen zich te bewegen en de afgronden loeiden. Het was niet de schaduw van een nietig mensch, maar de schaduw van het verderf, van den watervloed, van den verdervenden Waterwolf. De zwarte wolken waren zijn vleugels! En uit zijn opgesperden muil, stoven de vlokken schuim! Het kwam al nader; met de snelheid van een or kaan, die het zwerk scheurde. De dijken beefden voor den geweldige, het geboomte boog sidderend met de kruinen ter aarde en de wortelen ontblootten zich Het naderde het land van Reimerswaal, met zijn bloeiende dorpen. Vervolg op bladz. 10

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 7