Electro-Technisch Handelsbureau A. J. W. SCHIEFELBUSCH 6 ONS ZEELAND markt halen, is een kunst, die niet ieder verstaat. Maar ook, omdat er in Selzaete zulke groote en goed gesorteerde winkelzaken zijn verrezen, waar scherp met de marktventers wordt geconcurreerd. Welken omvang dat over de grens gaan koopen heeft aangenomen, blijkt wel uit het bedrag, dat alleen in Sas van Gent in 1926 aan invoerrechten is ontvan gen van personen, die per spoor van een bezoek aan België terugkeerden. Dit bedrag is ruim 5000.t. Wordt deze 8 pet. invoerrecht in kapitaal omgerekend, dan blijkt, dat alleen langs Sas van Gent voor een bedrag van 62.500 ingevoerd werd aan artikelen van kleinen omvang, door spoorreizigers. Beschikte men over het cijfer van de totaal- opbrengst der Belgische douane-gelden langs de ge- heele Zeeuwsch-Vlaamsche grens, dan zou men zich eerst een volledig beeld kunnen vormen van den in voer in ons land uit België. Maar toch doet boven staand cijfer ons wel zien, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche winkelstand een groote inkomst heeft moeten missen, Omgekeerd is, gelijk ik enkele weken geleden schreef, de uitvoer uit ons land naar België den laat- sten tijd ook toegenomen. Ik las juist dezer dagen nog, dat langs het douane-kantoor te Sas van Gent veel jonge kalveren worden uitgevoerd. België heeft deze dieren noodig ter aanvulling van den nog steeds niet aangevulden veestapel, maar ook als slachtvee. Vooral de gestichten en ziekenhuizen in en om Gent vragen geregeld kalfsvleesch. Een minder mooi bericht is, dat de goederen, die naar België worden verzonden, zoo weinig veilig zijn. Een dezer nachten is n.l. even over de grens, en wel te Everghcm een goederentrein geplunderd. De disven moeten goed op de hoogte met de toevallige omstan digheden geweest zijn. De laatste dagen en nachten vóór den diefstal werden alle goederentreinen door gendarmes geconvoyeerd, maar juist dien bewusten nacht was dit niet het geval. De dieven hebben toen hun slag geslagen en hebben o.m. een groote partij geweven goederen gestolen. De daders zijn tot heden toe onbekend. X Nu een ander chapitre. De actie voor meerdere be oefening van den tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen neemt nog steeds toe. De vermoedelijke redenen daar voor noemde ik reeds eerder. In Biervliet werd nu weer een openbare vergade ring gehouden met het resultaat dat aldaar een afdse- ling van de Mij. tot bevordering van Ooft- en Tuin bouw is opgericht. Ook in deze gemeente wil men het dus eens wagen met den tuinbouw. Te Hoek in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is men reeds een stapje verder. Daar heeft men ingezien, dat, wil de tuinbouw loonend beoefend worden, de noodige kennis niet mag ontbreken. Er is ,daar een tuinbouw- wintercursus gehouden, onder leiding van den actie ven rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, den heer v. d. Plassche te Goes, en aan de leerlingen van dezen cursus is dezer dagen het eind-diploma uitgereikt. De heer v. d. Plassche wees er bij deze gelegenheid op, dat de tuinbouw in deze streek nog in het geboorte- tijdperk verkeerd, zoo dat eendrachtige samenwerking hier zeker noodig is. Volharding, eensgezindheid en gezamenlijk overleg zijn zeer noodig en een min of meer vijandige concurrentiegeest kan als kiespijn wor den gemist. X Ook de landbouworganisaties in deze streek doen alle moeite, om te zorgen, dat de landbouw met zijn tijd meegaat. Zoo is dezen winter te Axel en Terneuzen een druk bezochte cursus gehouden in motorkennis voor de landbouwers. Te Axel had nu vorige week de eindles plaats, waarbij bleek, dat de deelnemers, dank zij de lessen van den heer Ir. de Regt, aardig op de hoogte waren gekomen met den bouw en de werking van motoren. Dhr, Stevens, de landbouwconsulent voor Zeeland, wees nog op de groote beteekenis van den motor voor het landbouwbedrijf, die daarin de laatste jaren zulk een voorname plaats is gaan innemen. ,,Met zijn tijd meegaan", is ook de leuze van het Bestuur der Ambachtsschool te Neuzen. Dit Bestuur wijst er de ouders van jongens, die de lagere school verlaten, op, dat in de plaatsen, waar een of'ander industrie als hoofdbedrijf optreedt, de ouders daarmede bij de vakkeuze voor hun kinderen rekening houden. In Eindhoven laat men de jongens gaarne opleiden voor het werk aan de Philipsfabrieken, in Vlissingen voor de werf ,,de Schelde". Waar nu in Terneuzen een scheepswerf is gevestigd, die, naar met grond verwacht mag worden, daar een toekomst heeft, is het van groot belang, dat de ge schoolde werkkrachten straks in T. zelf te vinden zijn. Het Bestuur der Ambachtsschool heeft daarom de gelegenheid opengesteld voor opleiding der jongens in den scheepsbouw. Hebben ze dien driejarigen cursus doorloopen, dan bestaat er voor hen ge'egenheid in de plaats zelf een behoorlijk bestaan te vinden. Het is nu maar te hopen, dat de bedoelde categorie ouders het pogen van het ijverige Bestuur der Am bachtsschool op prijs stellen. Z. V. Een stil leven en een leeg leven zijn twee verschil lende zaken. BREDA, VLISSINGEN, v. Coothplein 35a. Nieuwstraat 29. Tel. No. 477. Tel. No. 388. Levert uit voorraad, tegen fabrieksprijzen en condities E. M. F. draaistroommotoren, Adra smidsventila toren Kerkorgelventilatoren. Vesta verwarmings apparaten. Premier Premier Duplex stofzuigers. B. A. G. Luxe Half Watt Armaturen. Philips Gloeilampen. Philips Radio- gelijkrichters Plaatsspanningsapparaten Philips Radiolampen. Alle electro technische mate- rialen voor sterkstroom zwakstroom.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6