Mtm en mim Hotel „VALKHOF" Nijmegen, Telefoon 2422 Café-Restaurant Ruime Reant gelegen Kamers. Electrisch licht Badkamers Vergaderzaal Twee Biljarts Vraagt Prospectus! W. LENTING Mensch contra Dier Dier contra Mensch 10 ONS ZEELAND Rest ons nog aan te teekenen het eiland Tho'en. Het gaat niet op ditmaal te zeggen „lest-best". Want is er ook een eiland, dat den 12 Maart zal onthouden, dan is het dit, aan de Eendracht gelegen district. Om een aanvang te maken stortte de woedende zee zich eerst met geweld op den dijk van den! Slabbekoornpol- der en sloeg er een gat van 30 Meter in. In een mini mum van tijd was de polder in een woelige zee om- getooverd. Hazen verdronken zwemmende, stallingen der paarden werden, als ware het lucifersdoosjes, door den vloed opgenomen, en meegesleurd als teekens van Triumph. Doch met deze zegepraal was de Waterwolf niet tevreden. Door de was stroomde het water den Oud- Vosmeerpolder in, en ook deze 1500 gemeten kost baar bouwland was spoedig in een onafzienbare zee herschapen. Verder moest het, want het was nog niet genoeg! Niets zou den waterwolf in zijn loop stuiten! Op Oud-Vosmeer was het gemunt! Na woedende aan vallen op den Zwaandijk, die lang den vijand tegen hield, overwon hijen Oud-Vosmeer, het bloeiende landbouwersdorp lag voor de onstuimige golven open. Geen medelijden kennerd, stroomt het water de straten binnen, alles meesleurend en verderf brengend. De opgestuwde wateren maken zich ruim baan, de straten vernielend. De hoekhuizen hebben het zeer zwaar te verantwoorden. De straten zijn ook hier rivieren. Angstig klept de noodklok! Overal angst kreten! Overal geroep om hulp! Zullen straks de hui zen, vooral de oude, niet door ondermijning instorten? Gelukkig was de ramp, die Oud-Vosmeer trof, spoe dig in de stad Tholen bekend. Onmiddellijk snelt de Thoolsche bevolking ter hulp. Op wagens werden de slachtoffers meegevoerd en op plaatsen, waar geen wagen kon rijden, werden ze met de roeibooten ver voerd. De bevolking van Tholen nam de vluchtelingen hartelijk op. De minister van Oorlog stelde telegra fisch 2 groote wagens met matrassen uit de kazerne's te Bergen op Zoom ter beschikking. Heel de Nederlandsche bevolking leefde met deze groote ramp, wat bleek uit de belangstelling en niet minder uit de offers. Een groot kapitaal werd bijeen gebracht, waardoor veel schade kon worden vergoed. Een zonnestraal in deze droeve dagen was het bezoek, dat onze Koningin aan de beproefde eilanden bracht. Met belangstelling nam ze alles in oogenschouw, over al de bevolking troost en moed insprekend. Door noeste vlijt kon de Waterwolf weer van het door hem gegrepen land worden teruggedrongen. We zullen maar niet nagaan wat dit alles kostte. Als we nu de 12 Maart ondergeloopen streeken zien, dan kan men trotsch zijn een Zeeuw te zijn. Thans is het een lust door die polders te dwalen. Luctor et Emergo! Clublocaal der Zeeuwsche Vereeniging Nijmegen ,,Te Middelburg spande men in 1571 ,,de vierschaar over zekeren „stier-osse, „toebehoort hebbende aan Muige Jansz". „Deze stier-osse had Tanneken Arents „met syn horens in haeren buyck ge stoken ende haeren buyck open ge- Stropt, sulx dat sy van de selve quets- „ure gestorven is". De misdadiger werd „bij „Mijnheeren sententie van levenden „lijve ter doot gecondemneert ende syn „huyt ende het vleys gedistribueert den „gevangens ende armen binnen deser „stede. Voorts verordonneerden Burge meester en Schepenen, dat syn hooft „gestelt sal worden op een staecke ter „plaetse van justitie, een en ander tot „een exemple, dat hem een ygelicken „wachte". 't Middeleeuwsche Zeeuwsche volkje was dus heelemaal niet malsch, bracht, behalve de Spanjolen, ook nog dieren om den hals. Maar er is iets voor te zeggen, 'n vrije vogel, ja, die vliegt, maar 'n vergrijper moet gegrepen, of hij blaft of loeit of liegt. Deze stier van vijftien zooveel had zich zwaar vergaloppeerd, moest zijn stierenleven laten, werd „ter doot gecondemneerd". Die vergrijsde middeleeuwen worden vaak bespot, beklad.... ....in de hoogkultuur van heden, jaartal, zie het titelblad. Echter blijkt nog vaak, dat menschen (menschen zijn 't slechts in den schijn) zonder ziel en zielig zondig, dierlijker dan dieren zijn. 'n Kerel te Jacobapolder, die zijn macht eens toornen wou, heeft zijn paard de tong ontnomen met een strik van stevig touw. 't Stierenlot van vijftien zooveel werd door menschen eens beslecht, nu behoort de „stier" van heden voor een dieren-scheidsgerecht. 't Is wel jammer, dat de beestjes van het heele wereldrond, niet zoo'n rechterstoel bezitten als b.v. de Volkenbond. 'n Paarde-Moeder als getuige, voor verdediger een stier, Reintje was de beste rechter en de beul.... een neushoorndier. WILLEM TELL II.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 10