12 ONS ZEELAND foei!en 't was toch 'n net blad! „Lees verder", brulde-ie. Ik zocht m'n bril van den vloer en zag: „vloeken", „stortvloed van verwenschingen", „vecht lust", „provoceerende gebaren en „worstelaars allures". „Dempsey en Tunney? vroeg ik. „Neen 'n Kamerverslag," hijgde hij, „zie hier eens! M'n oog'eden knipperden er van. Daar stond: „bange bliksem „lafbek en „kom op als je durft, ellendeling." „Is dat alweer 'n poging tot revolutie? informeerde ik met iets dreigends in mijn stem. „Neen, dat is een ontwapeningsvoorstel," barstte hij uit, „maar verloren hebben ze het. verworpen t voorstel!" Neef gelukgewenscht. Vind leger n pracht-instel- ling. Merg der natie, martiale figuren, mooie pensioe nen, enz. Breeduitstra mag dan zeggen: „laatste toe vluchtsoord voor jongelieden, met tam verstand en wilde haren", maar Breeduitstra is een schreeuwer; ik tel hem niet. Neef roerend alles met me eens. Ontwapening groote schade, vooral voor landmacht-officieren. Die van de Marine kunnen immers hun uniform nog ver- koopen aan bioscoop-portiers. Neef heeft me uitgenoodigd op een fuifje. Dank baar aanvaard; goede dag voor het vaderland. Was ontwapening aangenomen, prettigen avond gemist. Hoera! 10 Maart. Nog wat zwaar in 't hoofd van fuif. Sjonge, sjonge, wat een donderjool. Puinhopen. Vroolijke ge zellen onze landsverdedigers. En wat 'n program had neef samengesteld! Laatste nummer werd aangekon digd als militaire taptoe. Had iets muzikaals ver wacht met medewerking van „Trommele tamboers maar toen ik 't vat bier zag binnenrollen, werd het me helderder. 0, wee, later. „China in Holland" heeft vandaag vrij gevraagd en gekregen. Oudste zuster verlooft zich met 'n marinier. Nu de zeemacht behouden blijft, mooie vooruitzichten. Heb gevraagd aan kind, wat er gebeurd was, indien kamerleden 't land ontwapend hadden. Ze had ze ver moord, zei ze. Ik geloof het; heb 'r zuster eens gezien! Heb Sientje goedig gevraagd je moet met je perso neel vertrouwelijk omgaan wat ze de toekomstige admiraalsvrouw cadeau geeft, ,,'n Botervlootje zei ze. Wybo zag er weer symboliek in. 11 Maart, 'n Bijzondere dag. Heeft 'n voorgeschie denis. Laatst bij plotseling invallende guurheid, Lies- beth zelf mijn borstrok gewasschen. Aan de lijn ge hangen, 's nachts storm, volgenden morgen foetsie. We hoorden er niet meer van, tot hedenochtend bij courantlezen, Liesbeth op tafel sloeg. Ik dacht dat ze was las van Mussolini; daar dweept ze mee. Was niet zoo. 't Ging over den borstrok. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, maakte als nieuwe aanwinst be kend, 'n oude Zeeuwsche borstrok van 1875. „Dat is die van jou", kreet Liesbeth. „Ik ben van 1880", zei ik. „Nonsens, ons waschnummer is 1875", riep ze uit. Ben tenlaatste naar genootschap gegaan en jawel, 't was de mijne. Ze geloofden me niet. Kreeg toch ge lijk, toen wetenschappelijk vorscher verklaarde, dat steeg naast mijn tuinmuur, de plek der vondst was. Groote depressie; vrees voor schandaal; bij model makerij reeds buste besteld. Na flinke schade-vergoe ding, met Liesbeth compromis gesloten. Nieuwen borst rok aangekocht. Wat zal dien boven zijn hoofd hangen? 12 Maart. Gemediteerd over humaniteit van leger bestuurderen. Niettegenstaande hatelijke ontwape- ningsgedachten, die hier gekoesterd worden, heeft chef van het militaire hospitaal, van den commandant van het Assen-sche garnizoen, in welwillende overweging gegeven, voorloopig de oefeningen) in het drassig ter rein te staken, daar alle militairen met moeraskoort sen ter kribbe zijn getogen. Commandant heeft dit eerbiedig verzoek voorkomend aanvaard en zich neder- gevleid op Turksche divan om met overwegingen te beginnen. Uit deze nobele gedragingen reeds te con- cludeeren, dat commandant het gunstig besluit zal ne men, zijn jongens niet eerder door slik en sloot zal laten kruipen, voordat zij weer loopen kunnen). 13 Maart. Interessant gesprek gevoerd met post directeur, die thee bij ons gedronken heeft, over scherpzinnigheid van sommige politie-beambten. Ter illustratie vertelde hij het feit, dat toen onlangs, uit de Waal bij Zaltbommel een kinderlijkje werd opgevischt, waarop teekenen van voorafgaande worging aanwezig waren, de ontboden rechercheur terstond aan misdrijf dacht. Ook gekeuveld over weervoorspellende gaven van zeelieden, barometers, ekster-oogen en vochtige muren. Bleek een uitstekend metereoloog. Wist met vrij groote zekerheid te zeggen, dat de tegenwoordig veel voorkomende bewolkingen, niets anders zijn, dan repetities voor de eerstkomende zonsverduistering. 14 Maart. Beppie heeft van Liesbeth na 't diner oorvijg bekomen. Onder invloed blijkbaar van 't ge sprek met den postdirecteur, stak zij op een onbe waakt oogenblik, Liesbeth den barometer onder den linkeroksel en op de vraag: „wat beteekent die mal ligheid?" las zij van genoemd voorwerp overluid de afkondiging „s'echt weer" af. Heb nooit geweten, dat dit instrument ook op menschelijke stemmingen rea geerde. Zeker weer op school geleerd. Ondertusschen heeft wetenschap weer een slachtoffer meer. 15 Maart. Op Soos vertelde Mierick van Peuteren van de nieuwe uitvinding op gebied van collecteeren, die het Dordtsche gemeentebestuur gedaan heeft. In- plaats van bussen, nu schalen met glazen deksel. Durft niemand, die op goeden naam gesteld is, weinig te geven. Breeduitstra razend, 't Oude: „je geld of je leven" veranderde in: „je geld of je eer! Hij vond de oude struikroovers-tactiek nog veel sympathieker, gebruikte zelfs woorden als pervers. Ik snap niet, waar die man zich zoo dik over maakt. Eenvoudig middel om aan narigheid te ontkomen)! Je gaat zelf, bij voorkomende gelegenheden, met zoon schaal loo pen; blijven geld en eer onaangetast. Pas die methode ook op lij stenstelsel, reeds lang toe, en gaat zoo n buitenkansje mijn neus voorbij, dan laat Liesbeth ze bellen. Overleg is 't halve werk!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 12