2 ONS ZEELAND De gehavende Westergevel van de Groote Kerk, waarop de jeugd van Goes zich heeft uitgeleefd. en dat de hoofddeelen weer gaaf zullen worden, kan als een verblijdend motief worden beschouwd. En wie weet of particuliere bijdragen de restauratie commissie over 3 jaar niet in staat zullen stellen de illusie te vervolmaken. Immers als er door particu lieren in de komende jaren nog genoeg geofferd zal worden, kan aan diverse onderdeden die aandacht be steed worden, welke zij uit historisch en artistiek oog punt alleszins verdienen. Teneinde het particulier initiatief te prikkelen tot daden, wordt dezer dagen door de restauratie-com missie een klein boekje verspreid, waarin op de schoonheid en de waarde der Groote Kerk wordt ge wezen. Het is te hopen, dat deze groep succes zal hebben en dat velen zich geroepen zullen gevoelen, hun steentje bij te dragen voor de algeheele ver fraaiing van een der mooiste Zeeuwsche monumenten, X De ,,Goesche Courant" heeft aan verschillende in woners van Goes een circu'aire gericht met het ver zoek hun meening kenbaar te maken over ,,Goes als woonstad". Diverse genoodigden hebben hieraan ge- volg gegeven en in ieder nummer van de courant vindt men thans eenige uitspraken over de voor- en na- deelen der ganzenstad afgedrukt. De twee groote klachten, die bijna iedere inzender uit, betreffen: de afwezigheid van kunst en amuse ment, en het slechte riooleeringsstelsel. Voorts leest men ook vrij dikwijls een klaagzang over de uitblij vende electrificatie. Behoudens een enkeling, die ver geet, dat men aan een kleine plaats als Goes niet de- ze'fde eischen mag stellen als aan een stad van hon derdduizenden inwoners, blijkt men de hoofdplaats van Zuid-Beveland als woonoord wel te kunnen waar- deerer. Deze enquête, welke zeer alzijdig is, kan be halve aantrekkelijke couranten-copie nog wel eens een nuttig effect opleveren. Het gemeentebestuur heeft de gelegenheid gehad te weten te komen, welke verlan gens in den boezem der inwoners schuilen, misschien zal het er rekening mede houden. X De electrificatie, hierboven aangeroerd, heeft, be halve in Goes, ook op de dorpen de aandacht. Gede puteerde staten onderhandelen nog steeds diep in het geheim met de gemeentebesturen, maar tot resultaten komt men niet. Aan de electriciteits-kwestie moet, gezien de geheimhouding die gedeputeerde staten angstvallig eischen van allen die er over mee praten, een minder frisch luchtje zitten, dat meestal om den sjacheraar van beroep zweeft. Zijn de plannen van gedeputeerden zoo weinig in overeenstemming met de waardigheid, waarmede dit college algemeen nog wordt beschouwd, dat er niets van naar buiten mag doordringen? De groote moeilijkheid, die de electrificatie in den weg staat, schijnt thans te schuilen in de gasfabrieken der kleinere plaatsen. Deze rendeeren bijna geen van allen, ze zijn voor de onderhavige gemeenten een strop, en zwaar belast, zoodat geen enkel lichaam er happig op is deze fabrieken over te nemen. Men zou dan alle gasfabrieken op Zuid-Beveland, van de goed rendee- rende en de niet-economische één lichaam kunnen ma ken en dit ook de electriciteitsvoorziening kunnen op dragen, doch dit zou terecht hevigen tegenstand ont moeten bij de plaatsen, die tot nu toe goed geboerd hebben met het gas. Niemand laat zich nu eenmaal gaarne een strop van elders omhangen. Het eenige zal zijn en dit is voor den lezer niet nieuw iedere gemeente in de electrificatie vrij te laten. Ook aan de waardigheid van gedeputeerden die toch boven het kleine gedoe moeten staan zou dit ten goede komen. X De „Bevelanders", het gezelschap, dat onder leiding van den heer G. Houtekamer, elders meermalen de aandacht op onze provincie vestigde door in geweste lijke dracht oude dansen en liederen voor te dragen, is morgen in Zeist te gast bij de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingen Verkeer aldaar. Van de zijde der Zeeuwen daar en in de omliggende om geving woonachtig, zal het de „Bevelanders" niet aan belangstelling ontbreken. Iets dat van eigen bodem komt en dat bovendien uit artistiek oogpunt waarde heeft, blijft den rechtgeaarden Zeeuw boeien. Nu ik toch over een feestelijkheid schrijf, wil ik nog even melding maken van het 10-jarig bestaan der veilingsvereeniging K. B. O. te Kapelle, dat feestelijk herdacht is. Verschillende bekende personen op het gebied van land- en tuinbouw hebben de feestvergade- ring bijgewoond en hun interesse in de vereeniging door woorden geuit. A. M. D

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 2