l)E KALENDEP DEP N00RDGP0EP CP WAICCEREP ONS ZEELAND Het „strao"-feest dat weer opleeft; het nut der landbouwhuishoud- school is reeds bewezen; propa ganda voor ziekenkassen; over een bekend onderwijsman, die het krijt neerlegt. Dezer dagen werd in de dorpen aan den westrand van Schouwen het traditioneele ,,strao"-feest gevierd, welke plechtigheid in den loop der jaren veel aan ge wichtigs heeft ingeboet, maar niettemin taai van leven is. Immers dateert dit feest dat voornamelijk be staat uit een ruiterstoet, die een tochtje maakt naar Westenschouwen, om daarna, meestal voorafgegaan door het plaatselijk muziekcorps, eenige rondgangen door het dorp te maken uit den grijzen voortijd onzer geschiedenis, toen Schouwen's westrand reeds bewoond was. Onze historici zijn het over de beteeke- nis van het „strao" niet precies eens, maar zeker is wel, dat onze heidensche voorvaderen het „strao" vierden als offer-feest. Hoe dan ook, het „strao" heeft een taai leven en de laatste jaren schijnt het weer met meer animo dan kort geleden door de bevo king te worden medegeleefd. ^X^e hopen dat dit stuk fol klore dan ook nog lang voor Schouwen mag behouden blijven. X In de onlangs gehouden algemeene vergadering van den kring SchouwenDuiveland der Z. L, M. waarbij thans, naar we meenen te weten, alle plaatselijke land- bouwvereenigingen aangesloten zijn, werd door den secretaris in zijn jaarlijksch overzicht o.a- gewag ge maakt van de tot stand koming van de landbouwhuis- houdschool, waarvoor vooral de voorzitter van den kring zich bizonder veel moeite heeft getroost. De school is dank zij intensieve propaganda flink bevolkt en wat meer zegt, leerlingen eni ouders zijn hoogst tevreden met het onderwijs dat aan deze school ge geven wordt. Men is de overtuiging toegedaan, dat de gelegenheid om de koffers te vullen voor de groote levensreis, aan deze school ruimschoots geboden wordt. X Door het Ned. Verbond van Ziekenkassen wordt tegenwoordig op SchouwenDuiveland propaganda gemaakt, om plaatselijke vereenigingen te stichten en niet af te wachten tot de Ziektewet tot stand komt. In het voor-ontwerp tot wijziging van deze wet heeft de minister van Arbeid de Ziekenkassen op de eerste plaats gesteld en bij haar, zoo propageert men, schijnt men de beste ziekteverzekering te kunnen afsluiten. Immers door het lidmaatschap blijft de verzekering onder alle omstandigheden voortduren en in de ver gaderingen heeft men volkomen medezeggenschap, waartegenover staat, dat men ook ten volle verant woordelijk is. Het voortbestaan van deze kassen is, volgens deskundigen;, een volksbelang en een belang voor werkgever en werknemer. Voor den werkgever, omdat werknemer door mede te betalen ook verant woordelijk is en omdat de moeilijkheden voor den werkgever beperkt zijn tot betaling van de helft der premie. X De heer C. J. Reisinger, hoofd der school te Haam stede, heeft tegen half Juni e.k. eervol ontslag wegens leeftijd uit zijn tegenwoordige betrekking gevraagd. In de laatste vergadering van den gemeenteraad te dier plaatste heeft men hem dat ontslag op de meest eervolle wijze verleend, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan het onderwijs in die gemeente bewezen. Een lid van den raad sloot zich hierbij aan, maar dankte tevens den heer Reisinger voor wat deze ook op maatschappelijk gebied heeft gepresteerd. Met den heer Reisinger verdwijnt dit jaar een bekende figuur uit de onderwijswereld in het Westen van Schouwen. M. d. P. Onderwijs in de electrotechniek op de lagere school; een en ander over de landbouwtentoonstelling een muzikale crisis. Door een comité, bestaande uit de heeren S. Brands- ma, inspecteur van het lager onderwijs te Middelburg, J. Boe'en, hoofddirecteur der Gemeentebedrijven en de hoofden der openbare en bijzondere lagere scholen, eveneens aldaar, is een bijeenkomst gehouden, waar toe gemeenteautoriteiten en hoofden van scholen in de verschillende plaatsen op Walcheren waren genoodigd. Doel van deze bijeenkomst was een paedagogische campagne te openen ten behoeve van het onderwijs in de electrotechniek op de lagere scholen van ons eiland. Het comité werd tot het instellen van deze campagne geleid door de overweging, dat waar eerlang de elec- trificatie van Zeeland een feit zal zijn, de volwassen bevolking en ook de jeugd, de aanstaande bevolking, dient te weten op welke wijze men zich zonder be zwaar en gevaar kan bedienen van de aanwending van electrische energie. Daartoe is eenige elementaire ken nis een vereischte. Het technisch deel dezer commissie heeft beseft, dat dit doel alleen te bereiken was door zich te verzekeren van de medewerking der school en de onderwijsmannen hebben door hun toetreding het bewijs geleverd, dat zij met beide beenen in de practijk van het leven staan en de school wenschen te doen beantwoorden aan de eischen, die de practijk van het leven aan de school stelt en stellen mag. De heer Boelen heeft bovenvermelde bijeenkomst geleid en deze geopend met een noodzakelijke toe-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 3