4 lichtende verklaring, waarna hij het woord verleende aan den heer C. L. van Balen, directeur der gemeente lijke kweekschool voor onderwijzers (essen) te Amster dam, die aan een zesde klasse een openbare les gaf, handelende over turbine, generator, rotor, stator en turbogenerator om daarna over te gaan tot de behan deling van den transformator. Deze les, met groote belangstelling door groot en klein gevolgd, leverde het bewijs, dat de leerstof op bevattelijke wijze aan de leerlingen der lagere school kan worden gebracht en gevolglijk door dezen kan worden opgenomen en be grepen. In den namiddag werd het behandelde beves tigd door de vertooning van een expresselijk tot dat doel vervaardigde film, toegelicht door den heer Teders uit Amsterdam. Het wil ons voorkomen, dat het Comité van Actie een verdienstelijk werk heeft verricht en dat men elders verstandig zal doen zich af te vragen, of deze paeda- gogische campagne niet tot een universeele verdient te worden gemaakt. X Een campagne van geheel anderen aard, maar toch ook van paedagogische strekking, is die, welke is on dernomen door den kring Walcheren van de Z. L. M. Deze heeft als naaste doel: de op 21 Juli van dit jaar te houden Landbouwtentoonstelling, waartoe bereids een programma is vastgesteld. Het verwijderde doel is natuurlijk: den boer op te voeden tot het juiste in zicht, hoe hij tot eigen profijt den bodem tot de groot ste productiviteit kan dwingen. De middelen daartoe zijn vele en zijn voor den belangstellende te vinden in het voorwoord van gezegd programma. De inzendingen moeten voor 1 Juni binnen zijn bij den heer J. Dommisse te Biggekerke, bij wien voor alle afdeelingen inschrijfbiljetten verkrijgbaar zijn. In het programma zijn voor iedere afdeeling opgenomen de voorwaarden, waaronder kan worden ingezonden, alsmede het bedrag van de inschrijfgelden;, en de klas sen, waarvoor kan worden ingeschreven. De tentoonstelling zal Dinsdag 19 Juli worden voor- afgegaan door een officieele ontvangst ten stadhuize te Middelburg door het gemeentebestuur en een ver gadering van het hoofdbestuur der Z.L.M. in de Socië teit St. Joris en Woensdagmorgen door een algemeene vergadering der Z. L. M. in het Schuttershof. Des mid dags van dien dag heeft de rijtoer plaats, waarvoor tot 1 Juli kaarten kunnen worden aangevraagd bij den secretaris der rijtoer-commissie, den heer mr. P. C. Adriaanse, Lange Delft H 7. Ook deze campagne zij onzerzijds het beoogde suc ces toegewenscht. X Het ook buiten Walcheren gunstig bekend staande Middelburgsche muziekcorps maakt een zeer ernstige crisis door. Het Bestuur staat voor de oplossing van de puzzle: hoe het met behulp van dalende inkomsten in de stijgende behoeften van het corps zal voorzien. Vooral de wijd en zijd geliefde en druk bezochte morgenconcerten in de Abdij blijken den financieelen toestand in ernstige mate te drukken en het zal er mis schien van moeten komen dat deze concerten achter wege blijven; tenzij het aantal contribuanten vermeer- ONS ZEELAND dert, waartoe in den laatsten tijd een krachtige poging wordt gedaan. Besluit men, deze morgenconcerten toch te blijven geven, dan is het te hopen, dat het publiek bij de eerste de beste gelegenheid het door slaand bewijs geeft het behoud van dit zeldzame ge not op prijs te stellen. Dat kan alleen door een gelde lijk offer in de daartoe bestemde bussen öf (zooals een inzender in de Middelburgsche Courant voorstelt) door collecteeren met een open schaal. Het is te hopen, dat het bestuur het middel zal weten te vinden het corps op gezonden financieelen basis te stellen en aan deze onzekerheid een einde te maken. X Inzake de concessies aan autobusdiensten in Zee land, is de beslissing gevallen. Voor Walcheren heb ben Gedeputeerden beslist, dat de beide aanvragers, de Nieuwe Onderneming en de Stoomtram Walcheren, beide den dienst MiddelburgDomburg zullen mogen exploiteeren, terwijl voor de lijn MiddelburgWol- phaartsdijksche Veer de heer Goedbloed uit Vlissingen concessionaris is geworden. En zoo zullen dus voor de eerstgenoemde lijn de beide ondernemingen elkaar blijven beconcurreeren, tenzij de regeering na hooger beroep van partijen anders beslist. V. Over ergerlijke baldadigheid in Nieuw Namen en over losbandig heid in Sas van Gent; verscherpte controle van het grensverkeer; de veranderlijke boer; over een twee tal jubilea. Van ergerlijke baldadigheid is sprake in Nieuw Namen, een onder-afdeeling van Clinge, die, naar ik meen, uitsluitend door Roomsch-Katholieken bevolkt wordt. Een dezer avonden vonden daar eenige in woners, die huiswaarts keerden in de Dorpstraat nabij de R.K. Pastorie een viertal houten grafkruizen lig gen, die van de begraafplaats waren weggehaald. Maar behalve deze grafschennis was er meer gebeurd. In de R.K. kerk vond de politie een grooten steen, die door een der ramen was gegooid. Men vermoedt, dat hier Belgen aan het werk zijn geweest, want men acht tot deze wandaden niemand der ingezetenen, die allen trouwe Roomsch- Katholieken zijn, instaat. Ook in Sas van Gent is 't niet p'uis, Vooral de z.g.n. rijpere jeugd maakt het daar al te bont. Eenige weken geleden werden daar steenkolen ge stolen. Nu is de politie er achter gekomen, wie de daders zijn. Het waren niet minder dan zeven jon gens. De politie wilde het geval, gezien de jeugdige leeftijd der boosdoeners, met een waarschuwing laten afloopen. Maar zoo dacht de Officier van Justitie te Middelburg er niet over. Op zijn uitdrukkelijk ver langen is proces-verbaal opgemaakt en zal rechts- «vï.V V

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 4