DE KALENDER DER NOORDGPCEP 2 door Goes en kunst in één adem te hooren noemen? Hij heeft ditmaal (toegegeven: zeer toevallig) ongelijk. Na een lange periode van niets doen is er in de Gan- zenstad dit jaar eindelijk weer eens aan kunst „ge daan", Vooreerst was er dan een tentoonstelling van etsen van den Belgischen kunstenaar Koert Peiser, die de belangstelling trok. En zeer terecht, Peiser is een groot artist, iemand die op meesterlijke wijze de ellen de van het leven weet te beelden, zóó meesterlijk zelfs, dat hij sterk aan Steinlen herinnert. De tweede artis tieke gebeurtenis betreft het concert dat de bekende harpiste Rosa Spier gisteren avond gaf. Met haar kunstelijk instrument wist zij kunstlievend Goes eenige uren te boeien. Als op dezen weg wordt voortgegaan, zie ik me spoedig genoodzaakt m'n vroegere uitspraak inzake Gcessche kunstwaardeering, te herroepen Niemand zal zich daarover meer verheugen dan ondergetee- kende. X Heinkenszand, het dorp waar gemeenlijk niet veel ongewone dingen voorvallen die de aandacht van de Zuid-Bevelanders vragen, heeft in een week tijds veel van zich doen spreken. Op een morgen vond een plaatselijke bakker in een sloot het lijkje van een pas geboren kind. In plaats van de politie onmiddellijk te waarschuwen, wachtte hij hiermee tot den avond, hetgeen wellicht aan 't vinden van den dader geen goed heeft gedaan. Weer een typisch bewijs, dat de Neder lander in het algemeen nog niet beseft, dat de politie geen boeman is die iedereen maar in moeilijkheden brengt, maar een lichaam voor het algemeen welzijn in het leven geroepen. Tot arrestatie van den moor denaar (de moordenares)) is nog niet kunnen worden overgegaan. Evenmin als tot de aanhouding van de bedrijvers van het tweede Heinkenszandsche delict diefstal van een drietal geldbusjes uit de gerefor meerde kerk. X In Goes is de vorige week overleden de heer A. R. Breetvelt, oud hoofd eener openbare school. Meer dan 40 jaren heeft de heer Breetvelt de Goessche jeugd de eerste treden van de maatschappelijke ladder hel pen beklimmen en menig, thans gevestigd man, kreeg van den heer B. de primaire lessen van het leven mee. Door zijn contact met de zoons der gesitueerden, heeft de thans overledene altijd een zeer bijzondere plaats in Goes ingenomen, een andere dan de meeste onder wijzers. In de hoogste kringen was hij een graag ge ziene figuur, iemand die men door zijn kwaliteiten en opvattingen hoog achtte. Bij de begrafenis is de positie van den heer Breetvelt nog eers duidelijk naar voren gekomen in de verschillende afscheidswoorden, ook de burgemeester van Goes getuigde van de maatschap pelijke verdiensten van den heer Breetvelt. X De couranten staan vol met verslagen en andere zaken, op de verkiezingen van leden van gedeputeerde staten en van gemeenteraadsleden beschikking heb bend. Alle partijen nagenoeg spannen zich in voor den komenden strijd en geen dorp zoo klein of er wor- ONS ZEELAND den propaganda-avonden door de diverse richtingen uitgeschreven. Aangezien politiek in ,,Ons Zeeland" contrabande is, kan op dit alles hier niet nader wor den ingegaan. Vermeld dient echter te worden dat de datum der gemeenteraadsverkiezingen in verschillende dorpen in ons gewest verschoven is, in verband met de feeste lijke opening van den locaalspoorweg. Stemmen en spoorwegen feestelijk openen gaan nu eenmaal niet goed samen. A. M. D. Een onnoozele kwestie die de aan dacht trok; de brug over de Een dracht een havenverbetering te Tholen; over een jubilaris. Wanneer een zuiver plaatselijke kwestie de aan dacht gaat trekken van vreemdelingen, moet daarvoor toch wel een goede aanleiding zijn. En dat is het ge val met de op zich zelf zoo onnoozele kwestie als de rooilijn van het Vrije te Zierikzee, die zooveel pennen in beweging heeft gebracht, voornamelijk van minnaars van oud-steden-schoon en bouwkundigen, die de archi tectonische bouwkunst der vaderen in eere wenschen te houden. Zoo schreef onlangs in de groote pers een Eerste Kamerlid over Zierikzee, ,,dat naast Delft, Hattem, Dokkum, Veere en Enkhuizen een zeer waardige plaats inneemt in de rij der kostelijke antieke steden". Na een loflied te hebben aangeheven over de schoonheid van ons stedeke, toornt de schrijver tegen den onder gang van het Vrije, waarvoor de raad een rooilijn vast stelde, die volgers dien schrijver het begin van het einde zal worden n.l. de aanvang van den ondergang van het Vrije, van de vernietiging van een der schoon ste gezichten, die ons land te aanschouwen geeft. Daar de raad onlangs de ingekomen stukken voor het behoud van het stadsgezicht in het Vrije naar B. en W. verwees, voor advies, zullen we ons oordeel opschorten totdat dit advies in den raad ter tafel wordt gebracht. X In den Thoolschen raad is kort geleden de brug op nieuw in het geding gekomen. Wanneer niet alle tee kenen bedriegen dan gaat het ,,full speed" met de brugplannen, die eerlang het eiland Tholen uit zijn isolement verlossen zullen. Het werk de brug over de Eendracht is op gedragen aan een Amsterdamsche ingenieur, de heer Kuijpers, die de totale kosten op 420.000 raamde. Daar er voor verschillende onteigeningen j 55.000 noodig is, zal het brugplan, na aftrek van ongeveer 5000 voor afbraak, de stad Tholen 470.000 kosten, zoodat voor rente en aflossing jaarlijks ongeveer

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 2