ONS ZEELAND met de afdeeling Schouwen-Duiveland van den Vrijw. Landstorm, wil ze in de Pinksterweek een nationale en provinciale schietwedstrijd organiseeren, waartoe alle schietvereenigingen, landstormafdeelingen en bur gerwachten zullen worden uitgenoodigd. Bereids mocht het bestuur der jubileerende vereeni- ging van verschillende autoriteiten en vooraanstaande burgers de toezegging ontvangen voor medewerking en het schenken van kunstvoorwerpen voor dezen grootsch opgezetten kamp. X Op het nut van Groene Kruis-afdeelingen ten plat- telande, mochten we hier reeds vroeger de aandacht der lezers vestigen. Het nut van de afdeeling van 't Centraal Genootschap voor kinder- en vacantiekolonies is zeer zeker evenmin gering. Niet overal heeft men echter zoo'n afdeeling, maar dat is te ondervangen, door een dergelijke afdeeling in 't leven te roepen als onderafdeeling eener Groene Kruisvereeniging, zooals onlangs te Eikerzee geschiedde. Slechts zulke pa tientjes, van 614 jaar, komen voor uitzending naar een vacantiekolonie in aanmerking, die bij verwaarloo- zing der noodige voorzorgsmaatregelen door de ge vreesde volksziekte de t. b. c. zouden kunnen worden aangetast. X Westenschouwen trekt langzamerhand haar lente kleed weer aan. Nu sneeuwklokjes en crocussen uit gebloeid zijn, beginnen de narcissen in bloei te komen, reeds staan enkele velden in volle kleurenpracht. Weldra komt de tijd voor tulpen en irissen, van welke laatste bolgewassen nog groote partijen zijn uitgepoot. Een en ander maakt deze streek nog aantrekkelijker voor eilandbewoner en vreemdeling. X Ter gelegenheid van 't vijftienjarig bestaan der schaakclub „Zierikzee", werd onlangs voor leden en genoodigden een feestelijke clubavond gehouden. De heer Addinks uit Amsterdam, hoofdklassespeler, speelde bij die gelegenheid een blinde partij tegen een der leden, we'ke bovendien de vrijheid kreeg an dere leden te consulteeren. Hoewel de heer Addinks in de 29ste zet de partij verloor, was deze partij toch een prestatie, die aller bewondering afdwong. Binnen kort zal genoemde heer nog een simultaanpartij geven. X Honderd vijf en zeventig jaar geleden was Zierikzee een plaats van veel grooter beteekenis dan thans. Na Middelburg, de tweede in grootte en bevolking in Zee land, het centrum be-oosten Schelde, sterk van macht in de Staten van deze provincie, kon men Zie rikzee in 1750 een welvarende, bloeiende plaats noe men. Het aantal inwoners bedroeg toenmaals 10 a 11 duizend. Handel en verkeer bloeiden, hetgeen tot ge volg had, dat de beurtvaart, de breede beurt en de beurtschippers geregeld vracht hadden, wat een 70-tal schepen eischte. Onder de leden van het St. Anna of Schippersgilde, namen dan ook de beurtlieden en ruime plaats in, en het geheim, dat hunne bedrijven in sommige families erfelijk waren. Deze maand is 't 175 jaar geleden, dat de eerste der familie Ribbens een 3 De vorige week geraakte een staaldraad verward in de schroef van de veerboot dienst Kortgene Wolphaartsdijk, zoodat de boot op het slik gezet moest worden teneinde de draad te kunnen verwij deren. Deze foto laat zien hoe de draad zich om de schroef gewonden had. vasten beurtdient te Zierikzee bekwam. Anthony Rib bens, geb. te Leur in 1719, kan als de stichter worden aangemerkt van de beurtvaart, die nog heden ten dage door de familie Ribbens wordt uitgeoefend. Wil men het tijdsverloop van die 175 jaren in drieën verdeelen, dan zou men kunnen spreken van zeildienst tusschen 17521847, van stoomvaartdienst tusschen 18471919 en van motordienst van 1919 tot op heden. De motor- vrachtdienst ZierikzeeRoterdamAmsterdam wordt onderhouden door drie flinke motorbooten, welke de naam voeren van „Koophandel". M. S. P. Werken voor het presentiegeld; een belangrijke Maandagmiddag in den Middelburgschen Raad; over opheffing van een openbare school en over een klokkenkwestie; lucht- kasteelen en scheepsbouw. De Middelburgsche Raadsleden hadden het in de verkiezingsweek niet gemakkelijk. De Burgemeester is er absoluut niet van gediend het Raadslidmaatschap

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 3