6 ONS ZEELAND onze regeering niet naar middelen van tegenweer gaan omzien Van concurrentie uit het buitenland, die verminde ring van werkgelegenheid tengevolge had, kan spr, ook in het gebied van de Zeeuwsch-Vlaamsche Kamer spre ken. Men zie eens naar de vlasbewerking, die voor enkele jaren nog bloeide en aan velen brood schonk, doch momenteel zoo goed als ten onder is gegaan! Ook gedurende de laatste campagne der suikerfabrie ken heeft men zooiets kunnen waarnemen. De korte, onvoordeelige campagne 1926, was het gevolg van Franschen invloed. Na bovenstaande uiteenzetting trad spr. meer in bizonderheden. Zoo besprak hij o.a. het drukker wor den van het havenbedrijf. Ze is niet enkel te danken geweest aan de mijnwerkersstaking in Engeland, maar bovenal aan den uitvoer van steen door de N.V. ,,De Hoop". Wat de toekomst voor het havenbedrijf bren gen zal is nog een open vraagstuk. Bij aanneming van het (nu verworpen) Neder- landsch-Belgische Verdrag, zou, volgens de heer v. Rompu, (die overigens aanneming in den toenmaligen vorm zoowel uit gewestelijk als uit nationaal oogpunt niet wenschelijk achtte) de zeevaart voor Terneuzen weer een breeder vooruitzicht zijn geopend geworden. De berichten aangaande de te Breskens gevestigde fabrieken van biscuits en suikerwerken (i.e. firma Van Melle), blijven nog steeds gunstig. Dit kan echter, over 't geheel, niet gezegd worden van de kleinere bedrijven, want daar heerscht stilstand". Plaatselijke omstandigheden zijn daarbij dikwijls van invloed, doch deze kunnen niet gelden als algemeen verschijnsel. Wel is het jaar '26 met hoop begonnen, maar de dalende valuta eenige maanden later, die de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen over de grens lokte, heeft den omzet in ons gewest jammerlijk doen inzinken. Eenige verandering ten goede bracht ten slotte de stabillisatie van de frank. Een nieuw euvel voor den neringdoenden middenstand is de inkrimping der koop kracht van de arbeiders, vanwege de werkloosheid. In 1926 bedroeg het aantal werkloozen in Zeeuwsch- Vlaanderen 2000. De landbouwers, ofschoon voor hen de vooruitzich ten in den beginne niet zoo florissant konden worden geheeten, hebben tenslotte geen reden van klagen ge had. Goede prijzen werden besteed voor erwten en zaden; tamelijke prijzen voor aardappelen en graan. Suikerbieten waren minder den tevoren verbouwd. Er bestond dit jaar een drukken handel naar Frankrijk (aardappelen). De Zeeuwsch-Vlaamsche Tramlijnen ondervonden, wat het goederenvervoer belangt, natuurlijk ook den invloed van den verminderden bietenteelt. Toch wer den, door het aanzienlijk personenvervoer bijv., nog tamelijke resultaten verkregen. Met betrekking tot den Ferry-dienst tusschen Bres kens en Vlissingen, zeide spr., het aangenaam te heb ben gevonden te vernemen, dat aangevangen is met het maken van nieuwe aanlegplaatsen, zoowel in Bres kens als in Vlissingen. De Ferry-boot is in aanbouw op de scheepswerf van J. en K. Smit, te Krimpen a. d. Lek. Het vaartuig zal tegen Juni gereed zijn en in- Nog een foto, betrekking hebbend op het droeve geval te Sluis: de begrafenis van het slachtoffer. gericht wezen voor het vervoer van 20 auto's en 1000 passagiers. Twee Diesselmotoren van 500 E.P.K. zul len de boot, die zal voorzien zijn van vier schroeven en een voor- en achterroer, voortstuwen. X Te Hulst is een vergadering gehouden van den Be- drijfsraad van den N, C. B. met de burgemeesters van Oost-Zeeuwsch-VIaanderen, teneinde de middelen ter beperking der werkloosheid (in O.-Z.-Vl.) te bespre ken. De vergadering achtte vlasverbouw en vlasbewer king uitstekende middelen tot werkverruiming. Daar om werd een commissie, bestaande uit de burgemees ters van Ter-Neuzen, Hulst, St. Jansteen, Bosch- kapelle en Graauw en dhr. J. A. Salman uit Haarlem, samengesteld, die onderzoek doen zal naar den omzet in de vlasindustrie. Daarna zal omtrent de eventueel te verleenen toeslagen een begrooting worden opge maakt. Ook hoopt de commissie de aanneming van buitenlandsche werkkrachten te kunnen verminderen. Van harte veel succes! X Waarschijnlijk zullen de meesten onder onze lezers zich het eigenaardige „brief-geval" te Aardenburg nog wel herinneren. Ter opfrissching van sommiger geheu gen echter, deel ik hier nog even mede, dat bedoelde brief was: een ingezonden stuk over de Aardenburg- sche Gasthuiskwestie, dat men, hoewel door Wet houder De Wispelaere onderteekend, door den burge meester-zelf geschreven meende en beaamde trou wens het onderzoek door enkele schriftkundigen niet ten volle dit vermoeden? Doch burgemeester Overmaat kwam hartstochtelijk tegen deze beschuldiging op en zeide eenmaal met af doende bewijzen van onschuld op de proppen te zul len komen. Thans heeft burgemeester Overmaat ,,de doodende straal" afgezonden. Tenminste, het lijkt er angstwek-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6