ONS ZEELAND 3 De heer Houtekamer uit Kloetinge, die het mooie en bezienswaardige in Zeeland op zoo pakkende wijze reeds menigmaal in den vreemde wist te propageeren, heeit gedurende de Paaschdagen weder om met een gezelschap Zeeuwsche schoonen uit verschillende districten van onze Provincie een propaganda-tocht naar Engeland gemaakt. Onze iotograaf kiekte het gezelschap bij het vertrek met een der bcoten van de Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen. getroffen, die voor der Zeeuwen smaak als lekkernij worden aangemerkt. Het zijn de „kreukels of krukels" zeeslakken welke op de slikken worden aan getroffen en bijna elke met-Zeeuw met afkeer vervult wanneer hij ziet met hoeveel graagte dit slakje ge geten wordt, het zijn de zeeplanten, lamsoor en zee kraal krabbekwaed die als voorjaarsgroente graag op tafel wordt gezien. Het inzamelen van deze schor-fauna en -flora is nu juist niet zoo'n aangenaam werkje, vooral ook, omdat het moet gebeuren in natte en slijkerige grond, ter wijl de voorjaarszon nog maar heel weinig warmte geeft. Niet denkbeeldig is voorts het gevaar, dat aan een al te lang verblijf op de slikken en schorren is verbonden en wel in verband met het opkomen van den vloed. Reeds dikwijls is 't gebeurd, dat de op komende vloed de jeugdige verzamelaars van „kru kels" of „krabbekwaed" verraste en in een moeilijk parket bracht, daar ze den weg naar den vasten wal op een gegeven oogenblik zagen afgesneden, doordat het wassende water de diepe kreken al had gevuld. X De steeds toenemende vraag naar grond voor akker bouw en als gevolg daarvan intensieve bewerking, de opkomende tuinbouw in sommige streken, heeft ook de aandacht gevestigd op de melkveehouderij, welke bij betere verzorging meer rendabeler kan worden ge maakt. Over het algemeen zet de Zeeuwsche boer heel zijn hart op 't bouwland, terwijl het weiland dat toch nog ongeveer 25 pet. van den bodem onzer provincie inneemt te stiefmoederlijk wordt behandeld. Daarin zal verandering moeten komen, wanneer men de melkveehouderij meer intensief wil gaan toepassen, terwijl aan de bewerking voor de weiden meer zorg zal moeten worden besteed. Op een onlangs te Zierikzee gehouden lezing voor de landbouwvereeniging ter plaatse, noemde de rijks- zuivelconsulent voor Zeeland als oorzaken van minder goede behandeling: slechte ontwatering van vele wei landen, minder goede bemesting, dito beweiding en laat hooien, terwijl hij voorts het nut van melkcon- tröle en stierenhoudersvereeniging bepleitte. Midden- Mei wordt te Zierikzee een keuring van melkvee ge houden, waar men veel vee bij elkaar hoopt te zien om het deskundig te laten beoordeelen, in de hoop, dat de veehouders, meer dan tot dusver, hun aandacht zullen gaan wijden aan rasverbetering om daardoor ook een hoogere melkopbrengst te krijgen. X Het is van algemeene bekendheid, dat in onze pro vincie, n.l. in Tholen en Zuid-Beveland, het grootste getal schapen in meer of minder beduidende kudden worden gehouden, welke de schorren en zeedijken afgrazen, terwijl ook de zijkantwegen en sommige bin nendijken er voor in aanmerking komen, maar slechts zelden ziet men tusschen 't rundvee, schapen weiden, terwijl toch van deskundige zijde meermalen is beweerd, dat zulks rendabel is. In de onlangs gehouden jaarvergadering van de ver eeniging tot verbetering van 't schapenras in Zeeland, werd er op gewezen, dat het zeer wenschelijk is, dat meerdere deelname komt voor de stamboekkeuringen, omdat daarvoor in Zeeland het schaap, bij juiste teelt keus, tot een vast type kan worden. M. d. P. Als de prinses verjaart; de kant werksters van Westkapelle; een jubileerende vereeniging; over een jaarverslag. De vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg wil op 30 April, als Prinses Juliana 18 jaar

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 3