4 ONS ZEELAND wordt, eenige feestelijkheden organiseeren. Deze ver- eeniging heeft een verleden achter zich, waarin ze ge toond heeft vele mooie volksfeesten te kunnen organi seeren, al lijkt de animo daarvoor den laatsten tijd wat minder te worden. Wij herinneren ons van vóór den oorlog vele mooie Oranjefeesten, die er wezen mochten, dagen, waarop de bevolking van Middelburg en van de omliggende dorpen in opgewekte stemming van den morgen tot den avond feest vierden. Maar nu schijnt het wel wat anders gesteld te zijn. Genoemde vereeniging denkt nog niet eens aan een feestdag zooals ik hierboven bedoelde. Heel bescheiden is het programma: 's morgens klokluiden, van 12 tot 1 uur carillon-bespeling, van 2 tot 4 uur muziekuitvoe ring en 's avonds een lichtstoet. Maar toch kost het reeds moeite, om dit programma eenigszins naar be- hooren uit te voeren. Het gebrek aan geld belemmert wel in de eerste en voornaamste plaats de vereeniging in haar bewegingen. Alles moet zoo sober mogelijk opgezet worden. Toch is er eenige verwachting, dat de lichtstoet als de buurtvereenigingen en de hoofden van scholen wat meewerken zal slagen. De Middelburgsche markt stelt den buitenman nog wel eens voor moeilijkheden. Doen of. niet doen? De lezers kennen voor het meerendeel wel het dorp Westkapelle, met z'n iet-wat eigenaardige, van de an dere Walchenaren gemakkelijk te onderkennen bevol king. Het is een tamelijk arme gemeente, waar weinig kapitaalkrachtige personen verblijven. De mannelijke bevolking verdient een (meestal mager) stuk brood aan het dijkwerk, terwijl velen om voor het eigen gezin aardappelen en tarwe te verbouwen, een stukje land in pacht of eigendom hebben. Sommige mannen en jongens trekken er wel op uit, om op „de Schelde" te Vlissingen of bij graaf- en dijkwerken elders een dagloon te verdienen, dat grooter is dan ze het in eigen dorp kunnen machtig worden. Met de vrouwen en meisjes is het ook anders gesteld dan op de andere Walchersche dorpen. De Westkap- pelsche deernen bedanken er voor, om bij de boeren te gaan „dienen". Het liefst blijven ze maar in 't eigen dorp. Enkelen zoeken een betrekking als dienstbode in Middelburg en Vlissingen. Het waren vooral de dokter en de Herv. predikant, die aan de meisjes van hun dorp wat meer bezigheid en inkomsten wilden verschaffen. En rekening hou dende met den volksaard, wilden ze de meisjes laten werken in het eigen dorp. Ze kwamen op het idee daarin zeker bijgestaan door hun echtgenooten om de meisjes aan het kantklossen te zetten. De pogingen hiervoor aangewend, slaagden wonder boven wonder. Waren er in het begin 10, thans zijn er al 39 meisjes, die het kantklossen beoefenen. En op de eerste jaar vergadering der vereeniging, die dezer dagen gehouden is, kon tevens worden medegedeeld, dat de financieele toestand ook gezond is. Ontvangen was ruim j 2800, uitgegeven ruim 2500, terwijl het bezit der vereeni ging te schatten is op ruim 1000. Een woord van hulde aan de dames en heeren, die het initiatief tot het kantklossen hebben genomen en de onderneming zoo goed beheeren, is hier zeker op zijn plaats. Zij hebben er toe meegewerkt, dat de maat schappelijke toestand van dit dorp wat is verbeterd. Wel jammer, dat mevrouw Engelbrecht, de leidster der cursussen, de gemeente heeft verlaten. Haar leer lingen boden haar bij haar afscheid een aardig souve nir aan. X Wij kunnen niet in ons wekelijksch overzicht van alle jubileerende dorpsvereenigingen melding maken. Maar een uitzondering willen wij maken met het 25- jarig jubileum van „Het Groene Kruis" te Arnemuiden, En wel omdat het hier een dorp betreft, waar de hygi ënische toestanden voorheen zoo ontzaglijk veel te wenschen. overlieten. Nu wil ik niet beweren, dat hier nu alles „in de rozen" is, maar het moet worden er kend, dat er veel is verbeterd. Het Groene Kruis begon te Arnemuiden met 31 leden, nu telt het er 420 (de gemeente heeft pl.m. 450 gezinnen). Wat een artikelen voor ziekenverpleging zijn er in die 25 jaar aangeschaft en gebruikt. Maar bovenal welk onzegbaar nut heeft de wijkverpleegster (tevens kraamverpleegster en t. b. c.-huisbezoekster) hier niet teweeg gebracht. Met dankbaarheid kon het in de herdenkingsvergadering gezegd worden: de ver zorging der zuigelingen is veel verbeterd, de zuige lingensterfte waardoor Arnemuiden vroeger berucht was is aanzienlijk verminderd en in den toestand en de verpleging der ongelukkige t. b, c.-lijders is be langrijke verbetering te constateeren. Welk een werk hier voor een verpleegster is te doen, moge nog blijken uit het jaarverslag over 1926. Niet minder dan 5224 bezoeken legde zij af! Het gaat in den regel zoo en dit is ook te A. het geval dat de oprichters van zulk een vereeniging niet meer mogen zien het succes, dat hun werk be kroont. X' De gemeente-archivaris publiceerde het verslag over 1926 van het Archief en de Stedelijke Oudheidskamer. Ieder die daar wel eens een vluchtig kijkje heeft ge nomen, of nog beter eenige studie heeft gemaakt van het verleden van Middelburg en omgeving, weet wel, welke schatten daar bijeen verzameld zijn. Het

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 4