EIMItVLMMr WEE ONS ZEELAND 5 Ook de vrouw van buiten wordt er wel voor de keuze gesteld. Roddelen ofniet roddelen zooals „De Vrouw aan het Woord" het onlangs uitdrukte, archief werd in 1926 weer met enkele aanwinsten ver rijkt uit de 18e, 19e en zelfs uit deze eeuw, n.l. wat de laatste betreft het archief van het plaatselijk vluchtelingen comité (19141919). De Oudheidkamer werd in 1926 buitengewoon druk bezocht. Het cijfer der bezoekers sloeg het record van alle vorige jaren. Ook hier werden aanwinsten ver kregen. Gaarne wekken wij hen, die nog nooit een kijkje hebben genomen, op, ten spoedigste hun verzuim te herstellen. Hun moeite zal rijkelijk beloond worden. S .V'v Over wegenverbetering; P.Z.E.M.- strubbelingen; over oesters en kreeften; over schoolartsen in W.- Z.-VL; het Aardenburgsche Meis jeskoor. Fynes Moryson, een tijd- en landgenoot van Shakespeare, roemt in zijn waardevol reisboek de vrouwen van Zeeland als de mooisten ,,in the Low Countries" en toont zich bovendien over onze wegen vol lof. Mocht deze voortreffelijke 16 d'eeuwer echter thans eens een kijkje kunnen nemen in Zeeland, en dan speciaal in Zeeuwsch-Vlaanderen, ik vermoed, dat, terwijl hij zijn complimenteus oordeel over de Zeeuwsche vrouw natuurlijk ten stelligste zoude hand haven, zijn uitspraak over onze wegen zich toch wel eenigszins wijzigen zou. Dit vooral na kennismaking, per auto of per fiets, met enkele hoofdwegen naar België! Zoo is het bijv. met den weg van Hulst naar de Belgische grens sinds jaren allerellendigst gesteld, hoe wel door de dagelijksche besturen van den A, N. W. B. en de K. N. A. C. reeds in 1924 bij Ged. Staten van Zeeland hardnekkige pogingen werden gedaan, teneinde wat verandering in dien onhoudbaren toe stand te verkrijgen. Doch eindelijk lijkt het er toch naar alsof de be moeiingen dier vereenigingen met eenig succes zullen worden bekroond. De Minister van Waterstaat heeft tenminste in zijn Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Eerste Kamer betreffende zijn be grooting voor 1927 medegedeeld, dat overwogen wordt, om ook enkele naar België leidende wegen op te nemen in het Rijkswegenplan. Wij hopen nu maar binnenkort 's Minister's „over wogen wordt" veranderd te zien in „besloten is", en dat dan, naast den weg HulstBelgië, eveneens voor spoedige verbetering in aanmerking zullen komen de weg van fJzendijke, en deze van Sluis naar de Bel gische grens. X Dezer dagen werd te Sluiskil door de licht-com- missie der P. Z. E. M. een vergadering gehouden, waar ter sprake werd gebracht het feit, dat een twaalftal personen absoluut hebben geweigerd het nieuwe, drie- jaarlijksche contract te teekenen, omdat zij geen lust gevoelden het luttel bedrag van 0.50, zegge vijftig centen, bij te dragen voor de bestrijding der onkos ten, door de commissie gemaakt, teneinde den stroom- prijs met 0.05 per kilowat te verminderen. De voorzitter der licht-commissie, de heer H. J. Colsen, meende achter deze raadselachtige weigering iets als dwarsdrijverij en dorpspolitiek te bemerken. Wellicht niet ten onrechte. Tenslotte werd door de vergadering besloten de on derhavige personen nog acht dagen tijd te geven ter teekening van het contract. Blijven zij echter bij hun dwaas voornemen, dan zullen zij zich gedurende de eerste jaren gebonden zien aan het oude contract en alzoo dus 0.05 per kilowat meer betalen moeten dan anderen. Wij twijfelen er niet aan of zulk een rechtspraak zou zelfs de koppigsten bekeeren! X Er zijn vanuit Ierseke reeds een flink aantal par tijen zaaioesters naar Engeland, Frankrijk en Dene marken verzonden. Laatstelijk vertrok met een lading zaaioesters naar Denemarken het Deensehe stoomschip „Kate Gram- merstorf" van Sunderland. Door Cokso zijn eenige partijen van 30 en 40 K.G. verkocht aan een consortium van Zeeuwsche Kwee kers. De prijs, 0.90 per K.G., schijnt nogal mee te vallen. Ook is men te Ierseke met de kreeftenvisscherij aan gevangen. Er werden tot nu toe nog maar weinig kreef ten aangebracht. Men wijt de geringe vangst aan de koude. Bovendien ondervindt men bij het visschen veel hinder van zeesterren in de korven. De kreeftenprijs schommelt tusschen 2.25 en ƒ2.50. X Op een door de Ouder-commissie der O, L. S. I te

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 5