ONS ZEELAND 7 aan de kweekschool in Middelburg, waar ik tot 1921 les gaf. In dat jaar hebben ze me pensioen gegeven. Dit is eigenlijk mijn heele levensloop". Twee vingers van de rechterhand plukken spelend in den grijzen baard, waarin het gelaat half verscho len gaat, in de klare oogen tegenover me lees ik een tikje ironisch de vraag of het genoeg is of niet. „U heeft een belangrijk aandeel gehad in het Mid- delburgsche muziekvereenigingsleven, mijnheer Lijsen?" Een klein, maar ontegenzeggelijk beperkend, gebaar gaat het antwoord vooraf. „Och ja, daar kom je zoo toe. Ik heb aan de zangvereeniging „Oefening en Ont- den heer A. Lijsen. spanning" 18 jaar meegewerkt, en ook in het orkest „Kunstliefde". Het laatste is nu echter op de flesch. Denk je daaraan? Aan het vereenigingsleven hebben we het te danken, dat we ons hier zoo gauw thuis zijn gaan voelen." Iets zachter: „Ik ben nu heelemaal een Zeeuw. Als het aan mij lag, zou ik hier ook gebleven zijn." De oogen dwalen naar de aanduidingen der verhui zing, dan naar de kade. „Maar een vrouw wil we zen waar de kinderen, vooral waar de kleinkinderen zijn, niet?" Een korte pauze. De vingers zoeken thans bijna ner veus in den baard. Dan: „Zeeland is een heel mooi, een wonder mooi land." We zwijgen. in de achterkamer het geluid van huishoudelijk beredderen, voor het huis davert een boerenwagen over de keien, de voorjaarszon loopt weifelend van het klavier op tot den wand tegenover me, waar enkele fijne stemmige schilderijen afkeurend schijnen te wachten op de komende reis. De sfeer van oud-Middelburg, het rhythme van het rustige historische verleden voel ik plots binnen deze muren aan. „U heeft wel veel gecomponeerd, nietwaar?" „Ik heb veel muziek geschreven, cantaten en liede ren gemaakt, composities voor viool ontworpen. Wol- ters heeft er uitgegeven, en Alsbach en Thieme ook wel." „Hoe heeten uw Zeeuwsche werken?" De heer Lijsen denkt na. „Liederen van Polder mans heb ik op muziek gezet, dan het Zeeuwsch- Vlaamsche volkslied, verder is er een tooneelspel van me „Het ronde putje", dat ook elders wel is opge voerd door Antoon Sistermans." „En u was ook dikwijls solist op concerten?" Smakelijk: „Ja, dikwijls. Nu ik 72 ben, denk ik er natuurlijk niet meer aan." Vlug daarop: „Thuis wordt nog veel gespeeld. Dat wel. Al is het dan niet meer zoo vaak als vroeger, toen de kinderen nog thuis waren." „Die zeker zeer muzikaal zijn?" „Dat zijn ze, maar er is er slechts één in de muziek. Bij Mengelberg speelt die...." Mevrouw Lijsen gelooft het goede portret gevonden te hebben, neemt deel aan het gesprek als ze hoort dat het over de kinderen gaat. Vreest plots het on derhoud te storen, excuseert zich met een bijna coquet gebaartje: „U interviewt mij toch niet." Gevraagd naar zijn jongste werken, vertelt de heer Lijsen, dat daartoe behooren „Zeeuwsche kleuren en klanken", waarvan spoedig de premiere in Middelburg zal gaan, en „Kerstverhaal", dat juist gereed kwam. „Welke m'n plannen zijn? Ik weet het werkelijk niet. Nog veel muziek schrijven, hoop ik," Het onderhoud loopt ten einde, het officieele ten minste. Een verzoek „om het verhaal vooral niet te mooi te maken," begeleidt me als de grijze musicus me hoffelijk uitgeleide doet. Als de zware deur achter me in het slot is geval len, ik op den zonnigen voorjaarsmorgen over de kade loop, bedenk ik hoeveel invloed ten goede de heer Lijsen op het muzikale Zeeuwsche leven gehad moet hebben. Bijna een halve eeuw heeft hij zich onafgebroken met zijn geheele zoo rijke innerlijk aan de kunst zinnige samenleving in onze provincie gegeven, ruim 40 jaren diende hij het muziekonderwijs, ontelbare lie deren, Zeeuwsche liederen, getuigen van zijn oorspron kelijk en veelzijdig talent. De heer Lijsen aanvaardde in 1879 een taak, die wellicht menig keer zwaarder bleek dan hij in den aanvang kon vermoeden. Moest na vervulling van deze taak een promotie plaats vindenhet zou er een worden met den hoogsten lof. INTERVIEWER. Het is niet genoeg de zwakken op te helpen, ook steunen moet men hen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 7