UNS ZEELAND 3 Op de buitenplaats „Heesterlust", gelegen te Schud- debeurs, onder de gemeente Noordgouwe, zijn dezer dagen een 30-tal zware iepenboomen geveld, welke moesten verdwijnen voor den aanleg van den breeden weg, die van Zierikzee naar Brouwershaven zal wor den aangelegd. Thans is men bezig nog een groot aan tal boomen te rooien op 't „Zeeuwsch Velp" en wel vanaf de oude Tol tot aan den hoek van de groots buitenplaats ,,Mon Plaisir", eveneens om ruimte te maken voor den nieuwen verkeersweg. Een groot aan tal linden en ook enkele majestueuze kastanjes zullen moeten vallen, waardoor voor deze mooie boschrijke omgeving, eenmaal het buitenverblijf van Zierikzeesche magistraten of adellijke familiën, een groot deel van haar natuurschoon verloren gaat. X De Paaschgebruiken in onze streek zijn langzamer hand aan 't verdwijnen, zoo ze al niet geheel ver dwenen zijn, want uitvoeringen, danspartijen en wat dies meer zij, kan men nu niet direct onder echte Paaschgebruiken rangschkiken, In het begin dezer eeuw had men op verschillende plaatsen nog tal van eigenaardigheden ter gelegenheid van den tweeden Paaschdag, welke echter langzamer hand in onbruik zijn geraakt of bij de wet ver boden zijn. De loterij-wet van dr. Kuijper maakte een eind aan veel vreugde op Paasch-Maandag, al meende de wet gever, dat de jeugd beschermd diende te worden tegen het „gokken" naar een sinaasappel, starren of spekjes en schroosels. Na 20 jaren Loterijwet „gokt" men dan ook niet meer(? Geen bazar, tentoonstelling, op welk terrein ook, of men vindt er altijd verkapte of onverkapte loterijen, omdat men weet, dat de be zoekers graag een kansje wagen naar een mooien prijs. Maar. soit! We moeten de overheden en wetten des lands gehoorzamen, maar 't spijt ons dat de jeugd voor enkele centen tegenwoordig op Paschen niet meer mee kan gokken naar een lekkere paaschkoek of sinaasappel, men neemt dan maar een rolletje tabak van twijfelachtige kwaliteit; werkelijk een verfoeilijk surrogaat! M. d. P. Over het Paaschfeest, over een vergadering en over een kostbaar lapmiddel; de bewoners van den Middelburgschen Noordweg in den modder gunstige perspectieven voor Vlissingen; over „Kinderzorg". Het Paaschfeest is op ons eiland weer op de ge bruikelijke wijze gevierd. Wat was het Paasch-Maan dag druk op den MiddelburgDomburgschen weg! Dank zij het ongedacht mooie weer konden de Vlis- singsche en Domburgsche café-houders goede zaken maken. Op Pasehen-drie trokken als naar gewoonte, vooral tegen den avond, de boerenzoons en -dochters, de boe renknechts en -meiden naar Middelburg om er op hun bekende, bij de burgerij minder geliefde manier, uiting te geven aan hun Paaschvreugde. Mr. B, W. F. Kronenberg, die op zijn verzoek eerval ontslag kreeg als presi dent van de rechtbank te Middelburg. Bij het afscheid is duidelijk gebleken, welk een belangrijke figuur de heer Kronenberg in Middelburg was. Het was voor de boeren wel een hard gelag, om hun personeel twee dagen vrijaf te geven, aangezien de werkzaamheden te velde door de aanhoudende, hevige regens maar slecht opgeschoten waren. Paschen zette in met zonnig, droog weer en dus was de verleiding groot om maar eens een flinken zet te geven. Ik heb

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 3