_x. DE KALEMDEP DEP MOOPDCPOEP ONS ZEELAND 3 Vogelkennis gewaardeerdeen strijd tegen het overtollige water, die veel kost; over een afscheid en over de bebouwing van het Vrije te Zierikzee. In de te Middelburg gehouden vergadering van het Zeeuwsche Genootschap der Wetenschappen, is o,a. tot lid dezer vereeniging benoemd de heer J. Vijverberg, hoofd der school te Noordgouwe, de schrijver van ver schillende tijdschriftartikelen en werkjes, waarin de schrijver, verdienstelijke vogelfotograaf en kenner, de hier op ons eiland levende en strevende vogels heeft afgebeeld en besproken, waardoor hij verschillende eigenaardigheden van de gevleugelde stoffage in ons landschap op duidelijke en aangename wijze den lezer heeft voorgezet. Genoemde heer, die in woord en ge schrift hierdoor ook veel heeft bijgedragen tot meer dere of diepere kennis omtrent ons doorsijpeld en ver geten stukje grond en het vreemdelingenverkeer daar heen in niet geringe mate heeft bevorderd, mag o.i. deze benoeming als een eer beschouwen niet alleen, maar als een bewijs van waardeering voor het werk, dat hij op dit gebied heeft verricht. X Het waterschap Schouwen, een der grootste polders onzer provincie, voert sedert eeuwen een dubbelen strijd. Millioenen zijn er in den loop der jaren ten koste gelegd aan dijken, bestortingen, paalwerken, be- zinkingen etc. om te zorgen dat de erfvijand geen ter rein won en op de meest bedreigde posten een sterke verdediging tegenover zich zag geplaatst. Maar aan de binnenzijde van den dijk had men, en heeft men nog, niet minder strijd te voeren en wel tegen het overtollige polderwater dat, een halve eeuw geleden nog, Schouwen in één groot moeras herschiep, met hier en daar een dorp of afgelegen boerenhoeve als trieste oase in een groote binnenzee. Langzamerhand is aan dezen onhoudbaren toestand een eind gemaakt door betere bema'ing. Zoo verrees nu weer al eenige tien tallen jaren geleden in het district Flaauwers, aan de Zuidzijde van Schouwen, een groot stoomgemaal, dat enkele jaren geleden er een tweede machine bij kreeg om met nog grooter kracht het overtollige binnenwater uit den polder te werpen. In de regenrijke maanden staat echter nog te veel kostelijk bouwland onder wa ter, waardoor de kwaliteit van dien grond er niet bijster op vooruitgaat. Na vele vertoogen en herhaaldelijk aandringen in de algemeene vergadering van genoemd waterschap, heeft men het vorig jaar besloten om in den Osse, in het Noorden van Schouwen gelegen, een tweede gemaal te plaatsen, ditmaal geen stoomgemaal, maar een motorgemaal, dat, naar men aanvankelijk I OMIAFM BangorHotel(Nederlandsch)4en 5 Torrington J-,WiN Square W. C. Achter het British Museum. Centraal en Rustig. Phone Museum 1899. Telegrams: Families London. Logies en Ontbijt 7/6—8/6, Pension 10/6 en 12/6 per dag, per persoon. Per week vanaf J£ 3.3 tot T 4.4. Hollandsche Keuken. Bondshotel A. N. W. B. en K. N. M. V. Spec, arrang. voor groepen, Gids en tolk aan het Hotel verbonden. Aanbevelend, W. JOH. DAMMAN, eigenaar meerde, niet zooveel zou kosten. Op verlangen der algemeene vergadering ging men voor deze kwestie in consult bij een professor, die daarvoor een plan ont wierp. Nu men eenmaal begonnen is, blijken de kosten niet mee te vallen. De aanvankelijke raming is ver overschreden, ja ze nadert bedenkelijk het dubbele, zoodat deze 't bedrag, door Schouwen's eerste deskun dige geraamd, aardig nabij komt. De bouw van het ge maal en de machine gaat niet zooveel over de schreef, maar de bedelving en verbetering van de toestroo- mingswegen, waarmede de specialist schijnbaar niet gerekend had, vragen groote bedragen. Men zal al aardig dicht bij 1928 genaderd zijn vooraleer dit ge maal het overtollige Osse-water in het Brouwers- havensche gat werpt. X Na 44 jaar aan de school verbonden te zijn geweest, nam eind April de heer M. N. Leeuwe, onderwijzer te Renesse, afscheid wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd. In waardeerende woorden herdacht de burgemeester dier gemeente bij het offi cieel afscheid in de school ten aanhoore van leerlingen, oud-leerlingen en autoriteiten, de verdiensten van den heer Leeuwe als onderwijzer en als ingezetene. Ver schillende mooie geschenken werden den scheidenden „meester" aangeboden, terwijl een serenade van het plaatselijke muziekkorps niet achter bleef. X In de laatste raadszitting te Zierikzee, is wederom de kwestie van de bebouwing van het Vrije ter sprake gekomen, over welke zaak zooveel pennen in beweging zijn gekomen, ook in de groote pers, waarin men voor de schoonheid van ons rustig stadje opkwam. De voor zitter meende, dat deze kwestie schromelijk overdre ven was. Toen de Ambachtsschool daar werd ge bouwd, werd het silhouet in dat deel van het Vrije bedorven en toen naderhand van de Touwbaan het uit zicht werd belemmerd door de daar gebouwde villa's, heeft men geen protesten gehoord en nu komt men bij de bebouwing van de Westzijde van genoemd stads deel met protesten en adressen. Op oude kaarten uit de 16e en 17e eeuw is nog te zien, dat het Vrije ook toen al bebouwd was. Wanneer dat nu weer gebeurt, dan keert men eenvoudig tot vroegere toestanden terug. Uit den raad gingen echter stemmen op, dat men niet d-ezelfde vroegere toestand terug kreeg, omdat nu hui zen gebouwd worden, die niet op architectonisch schoon kunnen bogen. De raad ging ten slotte accoord met de toezegging van den eigenaar van het bouwterrein om 8 M. uit den weg met veel tusschenruimte te laten bou wen, zoodat het silhouet op de torens en poorten van uit genoemd stadsdeel behouden blijft. M. d. P.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 3