ONS ZEELAND Ter gelegenheid van het 20-jarig hetaan der Christelijke School op het „Zand", onder de gemeente Koudekerke, werd de vorige week Dinsdag op de speelplaats een herinneringsboom geplant. Vlissingen en de „Schelde"; een gelukkige beslissing; over enkele jubilea; een besluit van den Pol der „Walcheren"; en „Een groote dag voor Vlissingen". De gemeenteraad van Vlissingen heeft onverwacht een hoogst belangrijke beslissing moeten nemen ten aanzien van de werf „de Schelde", die wel eens de hartader van Vlissingen is genoemd. Het ging er om „de Schelde" weer opnieuw concessie te verleenen om buizen, rails en geleiddraden in, op of boven gemeentegrond en -water te leggen en om dan tevens een overeenkomst met het Rijk aan te gaan In Vlissingen is men druk bezig met het inrichten van de aanlegplaats van de Ferry-booten. De school was op de herdenkingsdag in de bloeme tjes gezet. Tusschen de borden prijkt het portret van prinses Juliana. „Ons Zeeland" was natuurlijk bij de blijde gebeurtenis tegenwoordig, om een en ander op de gevoelige plaat te vereeuwigen. voor het vergoeden van gemeentewege van een zeker bedrag. Hoe groot dat bedrag is, is niet vooraf met zekerheid te zeggen, maar het zal zijn het verschil tusschen het bedrag aan belastingen en lasten, door „de Schelde" te Vlissingen te betalen en het bedrag, hetwelk een gelijksoortig bedrijf in een andere ge meente moet betalen. „De Schelde" en dit zou dan door deze overeenkomst tevens vastgelegd worden zou gedurende de eerstkomende 60 jaar niet meer dan 38.000 aan belasting en lasten aan de gemeente Vlis singen betalen. Ging de gemeenteraad hierop in, werd dus aan „de Schelde" een maximum-bedrag aan belastingen gega randeerd, dan zou men inderdaad een bepaalde in dustrie beschermen en ondersteunen. Daartegen had een groote minderheid in den Raad blijkbaar bezwaar. Al zou „de Schelde" 20 of 25 pCt. dividend uitkee- ren, al gingen de zaken nog zoo schitterend, meer dan 38.000 aan belasting en lasten zou de gemeente Vlissingen toch niet opstrijken. Maar nog meer bezwaar had men tegen de haast, waarmee hier een zoo gewichtig besluit genomen moest worden. Omdat de Tweede Kamer zoo bitter weinig heeft uit te voeren en maar vroeg met vacantie gaat en vóór het reces deze overeenkomst tusschen den Staat en de gemeente Vlissingen nog moet bekrachtigen, moest de Vlissingsche Raad op spoedbestelling werken. Daarvoor gevoelde men weinig. Toch is na twee Raadszittingen en urenlange debat ten het voorstel van B, en W. met 11 tegen 7 stemmen aangenomen. De burgemeester heeft zich beijverd om het voorstel er door te krijgen, want voor hem stond het vast, dat „de Schelde" bij verwerping uit Vlissin gen zou gaan. En dan was Vlissingen genekt. Een der directeuren van „de Schelde", tevens Raadslid, kwam er openlijk voor uit, dat Vlissingen door zijn lig ging en outillage groote bezwaren voor „de Schelde" heeft, en dat het gemeentebestuur dus in een of ande ren vorm hiervoor wel eenige compensatie mag geven. Als dus dit contract door de Staten-Generaal wordt

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 4