EUW5CH VLMIIDEKn 6 ONS ZEELAND van de Noorsche reederij Fred. Olsen, te Oslo, welk schip den dienst onderhoudt tusschen Christiania, Lon den en de Kanarische eilanden en dat is ingericht voor passagiers en vracht, en behoorende tot een vloot van 74 schepen. Men heeft dit heugelijk feit feestelijk her dacht. Het Noorsche schip lag gepavoiseerd aan den bunkerponton, toen zich ongeveer half tien daar enkele autoriteiten vervoegden onder wie de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, de hoofd-ingenieur van den rijkswaterstaat, de heer Brinkhorst, de ingenieur, de heer Brenkink, de inspecteur der belastingen, de heer Prakken, de hoofd-ingenieur der S. H. V., de heer Valstar, de agent dier maatschappij, de heer Schrijver. Aanwezig was ook het muziekgezelschap ,,Ons Genoegen" en dit deed zich hooren, toen de burge meester zelf aan het touw trok om den grijper met steenkolen te openen en zoo te ledigen in het schip. Een actie van Z.-Vl. klompenkap pers; op het Sasser cement; de emigratie naar Canada; iets over de dranksmokkelaffaire. Het is het Zeeuwsch-Vlaamsche, en trouwens het gansche eigenlandsche klompenkappersbedrijf de laat ste jaren allesbehalve voor den wind gegaan. Oor zaak: felle, niet te breidelen concurrentie uit het na burige België. Waarlijk, het wérd hoog tijd voor „verzamelen blazen"! Op een onlangs en eindelijk! te Hulst gehou den vergadering van klompenkappers, zijn dan ook de klachten als een kwade slagregen uit de monden der belanghebbenden neergekomen. Daar kwam dan o.m. aan het licht, dat de kost prijs van honderd paar k'ompen in Zeeuwsch-Vlaan- deren, Clinge, ongeveer 72.in Belgisch Clinge frs. 743.80, d.i. ongeveer 52.bedraagt. Nu heeft België den uitvoer van boomen, voor de klompen industrie bestemd, radicaal verboden. Hier komt nog bij, dat in België op klompen een invoerrecht wordt geheven van frs. 36 op honderd paar, plus 2 pCt. waarde-taks. Dit alleen reeds sluit alle concurrentie met België voor de onzen uit. Verder bleek boven dien, dat de invoer in ons land van Belgische klompen en de uitvoer van boomen uit Nederland bijkans ge heel onbelast is. Het laatste heeft natuurlijk tenge volge, dat de Belgische klompenkapper ten onzent boomen koopen komt. Teneinde nu een wederopleving der klompenindustrie te verwekken, heeft de Hulstsche vergadering zeer noo- dig geacht: a. het heffen van een invoerrecht op buiten- landsche klompen; b. beperkende bepalingen op den boomenuitvoer, en in overweging gegeven een alge- meene actie op touw te zetten. Contact te dien opzichte met de klompenkappers in Noord-Brabant achtte de vergadering wel wenschelijk. En dan gezamenlijk ha meren maar op steeds hetzelfde aambeeld bij Regeering en bij Kamerleden persoonlijk. Immers, de aanhouder wint En hij zal winnen vertrouwen wij. Want de strijd der klompenkappers is een strijd voor een goede zaak! X Sas-van-Gent heeft het wielerseizoen grandioos in gezet. Wat overigens te verwachten was, blijkens het werkelijk schitterend wedstrijdprogram. Niet minder dan 2500 personen woonden de jongste wedstrijden bij. De mooiste strijd-van-den-dag is o.i. wel geweest de achtervolgings-race tusschen de koppels Ranschaert— Van Hee en de Gebr, Picavet, de Hulstenaars Ran schaert en Van Hee hebben zich wederom heel knappe renners getoond, terwijl de Picavets zich deden kennen als taaie strijdgevers. Het is jammer, dat Van Hee's achterband het tijdens de „achtervolging" op een zeker moment opgaf, zoodat Ranschaert den strijd zonder partner moest voortzetten. In de afvalrace trof ons vooral de snelheid van De block en Polis. Dat ook in West-Zeeuwsch-Vlaanderen langzamer hand de belangstelling voor de wielersport ontwaakt, blijkt wel uit het feit, dat momenteel in Sluis het gerucht gaat, dat enkele sportliefhebbers een plan hebben gevormd voor den aanleg van een wielerbaan aldaar, X Daar de werkloosheid in ons kleine landje eer toe- dan afneemt, verwacht men, dat binnenkort weer zeer velen naar Canada zullen emigreeren. Op de laatst gehouden vergadering van den gemeen teraad te Groede, heeft men met algemeene stemmen besloten iederen emigrant een voorschot te verleenen, echter tegen degelijke borgstelling. Voor eiken persoon is ongeveer 450 benoodigd, waarvan de emigrant zelf 100 stort. De gemeente geeft Vs van het ontbrekende als voorschot tegen 5 (l/3 bedraagt ongeveer 120). De rest draagt het rijk bij. Voorwaar een wrang besluit. Doch het kan nu een maal niet anders X Naar wij vernemen, duurt het onderzoek inzake de tragische smokkelaffaire te Sluis nog altijd voort. Geen der beide aangehoudenen wil de vragen der justiti- oneele autoriteiten beantwoorden. Ze zwijgen als steenen. 't Spreekt echter vanzelf, dat zulks het onderzoek ten zeerste belemmert. Toch bezit de justitie de overtuiging, dat de affaire van Sluis in nauw verband staat met die te Sas-van- Gent van verleden jaar (toen werd eveneens een auto, beladen met alcohol, aangehouden). Inmiddels wordt de Belgische grens streng bewaakt. En verleden week had te Sas-van-Gent nog een alge meene fouilleering plaats op de aldaar werkende Bel gische arbeiders. v. d. E.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6