v.o.v. RErrtlMW PttDEIS P 14 ONS ZEELAND Anders niets dan de Dat is?... te lezen op blz. 16 grooten veldslag: een spoorweg voor Zuid-Beveland, dat uit zijn isolement verlost moest worden terwille van de beschaving, den vooruitgang en de hygiëne. Een geboren soldaat, die ééns het kruit geroken heeft, kan er niet meer buiten; een geboren organisator, die één taak volbracht heeft, kan niet bij het resultaat daar van gaan neerzitten. Dr Weyerman zag de noodzaak van een spoorweg in; de spoorweg kwam er. Wéér wil ik niet trachten ook maar een tipje op te lichten van het godijn dat de periode afsluit, die aan den aanleg van den spoorweg vooraf ging. Wie den tot-stand-brenger van dit werk aankijkt, leest iets uit die periode van zijn gelaat. Grootsche schep pingen laten nooit na stempels te drukken, hetzij zacht-blije, hetzij strenge, opgebouwd uit moeilijk heden en teleurstellingen. Voor de laatste zorgen de menschen wel, de kleinere vooral, die een grootsche schepping niet kunnen over zien en die dit trachten te verbergen achter muren van verdachtmaking en van wantrouwen. Dit alles is Dr. Weyerman niet gespaard gebleven; m.i, pleit het beter voor z'n groote persoonlijkheid, dan een boekdeel vol loftuitingen. Vooral in een klein land gaat een groot man niet over rozen zonder doornen. Behalve de smarten, aan iedere mooie schepping verbonden, heeft Dr. Weyerman de vreugden ervan leeren kennen. Ik bedoel de vreugden, die niets met waardeering uitstaande hebben, doch die hun oor sprong in het werk zelve vinden. Zij waren het zonder twijfel, die aan het welslagen in groote mate bij droegen. Woensdag j.l. hebben de redevoeringen van bekwame mannen voor Dr. Jenny Weyerman het voetstuk ge bouwd, dat hij ruimschoots verdiende. De tijd zal dit voetstuk, dat thans nog niet voor iedereen zichtbaar is, in opvallend en duurzaam materiaal vatten. Na jaren zal duidelijker dan thans nog naar voren komen dat Zeeland aan Dr. J. W. Jenny Weyerman groote verplichtingen heeft. INTERVIEWER. Io Vivat, Locaalspoor Welkom, Vreemdeling.' Op dat kleiplakkaat in Zeeland, waar het stadje Goes op ligt, zijn de menschen dezer dagen wel wat uit hun evenwicht, want daar gaat de feest-première van den binnenlandschen trein, gratis rit voor invité's met gratis zang, muziek en wijn. Door immense weidevelden rijdt de trein met trotsch gefluit, veel alluviale koeien kijken hare oogen uit. Aan de halten staan fanfares, flaggengroet en kinderkoor, vele menschen het is waarheid zien voor 't eerst een échte spoor. De locaalspoorwachtlokalen zijn vandaag het fuifadres, met gejuich wordt hij ontvangen, de Zuid-Beveland-Express. Bij dit monument voor Zeeland op het stil onthullingsuur, gaat veel dank der feestbedrijvers naar een kloeke mansfiguur. die daar plechtig doch eenvoudig bij de hooggehoeden staat, over wiens frons-denkersvoorhoofd 'n trek nu van voldoening gaat; 'n pionier met stalen wilskracht, die veel wil. en ook veel kan, véél heeft hij de lijn gegeven, hulde, Jenny Weyerman Beveland zal dankbaar wezen voor dit groote staatspresent, zal het weten te hanteeren als een nuttig instrument. En als over honderd jaren 't nageslacht de spoor beziet, zegt men: Ja, die lui van vroeger waren heusch zoo dom nog niet! WILLEM TELL II. De reinste, onbaatzuchtigste liefde is de moeder liefde, die alles duldt, alles verdraagt en alles opoffert, zonder ooit een belooning te verlangen. Sommige ouders zijn er trotsch op, als ze in hun kinderen hun eigen fouten terugvinden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 14