MLEI1DEP DEP MDGROEP 2 onderbreken en gunt men zich de rust van den dijk aldaar de Schelde te beschouwen, dan zal men z'n ken nissen later verrukt van een der mooiste plekjes van Zeeland vertellen. Tijdens de openingsrit van den locaalspoorweg hoor den we van vreemdelingen en provincie-genooten op nieuw, hoe mooi Zuid-Beveland toch is. Jammer dat nog zoo weinigen zoo weinig Zeeuwen zelfs naar ons eiland komen. Dat de locaalspoor met zijn prach tige wagens aan deze onbekendheid een einde mag maken X Dezer dagen is het jaarverslag van de gezondheids commissie in ons gewest verschenen. We kunnen het niet in zijn geheel overnemen, doch enkele punten er uit zijn te interessant om ze den ,,Ons-Zeeland"-lezers verborgen te houden. In het verslag dan wordt o.a. geconstateerd, dat de sterfte in het afgeloopen jaar laag was en dat de hooge sterftecijfers van 10 jaren terug in geen enkele gemeente meer worden bereikt. De geboorten echter zijn alweer gedaald. Alleen Ovezand en 's Heerenhoek konden nog boven 30 1000 komen, terwijl Ellewoutsdijk met een geboortecijfer van beneden 5 wel eenig in Nederland zal zijn. Voor ter plaatse bekenden is het zelfs nog erger, omdat het drietal geboorten in deze gemeente geheel plaats had in dat gedeelte dat eigenlijk met andere gemeen ten meeleeft. In het dorp kwam geen enkele ge boorte voor. Behalve Ellewoutsdijk krijgt Borsselen een minder goede aanteekening. Deze plaats is n.l. de eenige op Zuid-Beveland, die niet bij de waterleiding is aan gesloten. De gezondheids-commissie heeft trachten te bevor deren, dat de waterleiding ook in Borsselen zou komen. Het voortdurend heerschen van typhus te Borsselen, in tegenstelling met de andere gemeenten, waar de typhus morbiditeit slechts een negende van die in Borsselen bedraagt, geeft wel eenig verband met het ontbreken van goed drinkwater aldaar. In een afzonderlijk hoofdstuk wordt waardeerend geschreven over de woningtoestanden te Goes. X De verkiezingsslagen voor de gemeenteraden op sommige dorpen in verband met de spoorwegfeesten eenige dagen verzet zijn hier zonder opzien barende gebeurtenissen geleverd. De verliezen vonden alleen bloedeloos en op papier plaats. Als gewoonlijk ging aan de verkiezingen vele dagen van ophemelarij en van kwaadspreken vooraf. De eene partij bezon digde zich iets meer aan deze bekende verschijnselen dan de andere, doch ten slotte was er geen enkele geheel zonder feilen. De politieke rust kan nu weer- keeren. Menschen en toestanden kunnen weer tot de normale proporties worden teruggebracht. X Men zal zich herinneren dat ik nog niet zoo lang geleden schreef over de onrustbarende toename van het aantal kwakzalvers op den wekelijkschen markt dag te Goes. De handelaars in wonderpoeder en -pillen maakten er zulke goede zaken, dat een tocht naar Goes een goede ontvangst beteekende. De politie heeft nu evenwel aan deze speculatie op de goedgeloo- vigheid van den Zuid-Bevelander een einde gemaakt. ONS ZEELAND Sedert kort is het gilde der geïmproviseerde medecijn- meesters van het Goessche marktplein verdwenen. De marktbezoekers zullen er wel bij varen. A. M. D. Over een huldiging na een promo tie; de Thoolsche gaskwestie; over een dorp waar de werkloosheid heerscht. De heer H. de Noo, directeur der Zierikzeesche H. B. S., is na zijn promotie tot doctor in de Fransche taal en wijsbegeerte op 13 en 14 Mei j.l. door leeraren en leerlingen dier school in de gymnastiekzaal, welke voor deze speciale gelegenheid met bloemen versierd was, gehuldigd. De oudste der leeraren sprak in har telijke bewoordingen den directeur toe, hem geluk- wenschend met diens promotie, die toch ook in het belang der school is; ook een der leerlingen voerde het woord. Deze getuigde in zijn speech van groote dankbaarheid, die er bij de leerlingen woont, over de goede leiding die de directeur steeds aan de school heeft gegeven en ook voor hetgeen deze voor de school en de leerlingen heeft gedaan, daar het toch vooral aan hem te danken is geweest, dat er in Zierikzee een litterair-economische afdeeling aan de H. B. S. is ver bonden. Als stoffelijk 'blijk van hulde bood spr. namens zijn medeleerlingen den directeur een schilderij van Vertin aan. De heer De Noo dankte ontroerd voor de schoone hulde die de leeraren en leerlingen hem op deze dagen hadden gebracht. X Behalve Zierikzee heeft ook Tholen zijn gaskwestie, al zijn de verhoudingen in deze laatste gemeente in den raad minder scherp dan in eerstgenoemde tenge volge van gerezen verschillen over dat verlichtings- en verwarmingsproduct. In de laatste zitting van den Thoolschen raad kwam een voorstel ter tafel om tot verlaging van den gasprijs over te gaan, daar B. en W. van oordeel waren, dat het gasbedrijf over het afge loopen jaar nog niet zoo onfortuinlijk had gewerkt. De meerderheid der gascommissie was echter van een ander oordeel en wenschte den huldigen prijs per M.3 te handhaven met het oog op eventueel komende le veranties aan de fabriek, die groote uitgaven zullen vorderen. De bestrijding mocht niet baten. De raad nam een voorstel aan om den gasprijs per M.3 met 1 cent te verlagen; een naderhand ingediend voorstel om den gasprijs met eenzelfde bedrag te verhoogen, kon geen meerderheid vinden. Bij de te behandelen kwestie was ook de tariefregeling van het gasverbruik in die gemeente overgelegd. Een der leden maakte de opmerking, dat die regeling totaal onjuist of foutief was, welke opmerking later als juist werd erkend. Door een grove typfout was de heele tariefregeling op losse schroeven komen te staan, zoodat over deze kwestie nu nog een extra-vergadering mag worden uitge schreven.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 2