6 ONS ZEELAND meest frappeerende momenten van den middag wor den weergegeven. Op de bezichtiging van Kortgene, (de plaats die den vreemdeling treft door het oude, bijna geconser veerde karakter, dat af te leiden is uit den bouw van het dorp, uit de aardige benamingen der café's, uit de eenige oude kerk van het eiland), volgde al heel snel een grootsche indruk der naaste omgeving, die onder de reeds felle voorjaarszon te blakeren lag. Kenschetsend voor het eiland zijn de groote hofsteden, welke in haar stoerheid volkomen in het vruchtbare land passen, en die onwillekeurig het opschrift in her innering brengen, dat we jaren geleden op het hek van een boerderij lazen: „Het land is niet ondank baar". De molen te Kortgene, Tusschen de niet begroeide velden kwam de om vang der hofsteden misschien beter nog dan in den vollen zomer tot z'n recht. Tegen de lichte luchten boven de groenende dijken leken de donker getinte gebouwen wel met forsche hand getrokken houtsneden. Wonder-mooie houtsneden, bedoeld als een loflied op den arbeid in den vruchtbaren Zeeuwschen bodem. Van het landbouwbedrijf op dit rijke eiland gaat een krachtige en gezonde stroom uit. Behalve door hofsteden en kleine woningen wordt de omgeving hier en daar onderbreken door een naar stig draaienden molen, mèt de vogels het eenige on rustige in deze streek, waar men de rust als een weldaad ondergaat. Terwijl gedurende den tocht langs de hofsteden onze meening over Noord-Beveland reeds een gron dige wijziging had ondergaan, viel de voor-ingenomen- heid geheel af, toen de auto stopte in de omgeving van de Noord-Bevelandsche duinpartij. Vrij onver wachts stonden we tegenover een brok natuurschoon, dat door zijn ligging naast een absoluut vlak landschap een opmerkelijk groote waarde krijgt. Een vrij aan zienlijk strand draagt een keten van begroeide duinen, die in ongecultiveerden staat iederen natuurliefhebber in verrukking moet brengen. Konijnen vluchtten voor de naderende schreden in hun holen. Vogels dokter Gelderman, een uitnemend vogelkenner, maakte ons opmerkzaam op zeldzame exemplaren vlogen ang stig schetterend uit hun gestoorde Mei-overpeinzingen op. Als men eenigen tijd in de duinen zwerft, kan men zich moeilijk voorstellen, dat op enkele minuten afstand een vruchtbaar bouwland zich uitstrekt. De beklimming der duinen (wat zou men er goed kunnen kampeeren) werd beloond met een schitterend uit zicht op de zee, waar schepen met blanke zeilen op eenigen afstand voorbij wiegden. In de verte kron kelde een enkele rookwolk boven de pijp van een stoomboot. Weer betreurden de bezoekers het, dat de tijd hier slechts een kort verblijf toestond, zooals gedurende vele voorgaande en nog volgende oogenblikken. Noord- Beveland heeft te veel aan mooie kijkjes (onvergelij kelijk zijn o. a. het gezicht op Veere en het uitzicht op Zierikzee), dat men zich op één middag kan ver zadigen. „Sorgwijk". Het meest aantrekkelijke na de duinpartij is de buitenplaats „Sorgwijk" te Wissekerke, grenzende aan een uitgestrekt bosch. De droomer kan aan dit trotsche, nu onbewoonde gebouw, in de boschrijke om geving, zijn fantasie vaardig laten spinnen. Wie hier een tijd vertoeft, ondergaat de illusie van het leven uit het verleden, De haven van Kamperland. De middag was reeds voor een groot gedeelte ver streken, toen de snelle auto van onzen gastheer ons door de dorpen voerde, waarover we niet zullen uit-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6