Transvalia Rijwielen Belangrijke Prijsverlaging DE BESTE 8 ONS ZEELAND ling en oplezing der biljetten. Door den stand der tafel, waarop de biljetten lagen opgehoopt, waren voor het publiek de handelingen der stembureauleden on zichtbaar te noemen. Ofschoon vanuit de zaal hierop gewezen werd, bleef deze toestand toch ongewijzigd. Behalve door een lessenaar, schrijft een onzer voor aanstaande bladen, ,,werd het gezicht op de tafel be nomen door (het) lid van het stembureau Wijffels, die rechts van en tegen den lessenaar aanstond, en den gemeente-secretaris, die weder rechts van dezen stond". Het openen nu der biljetten geschiedde stilzwijgend. Tegelijkertijd werden de biljetten lijstgewijze gerang schikt. Ook de biljetten als zijnde van onwaarde be vonden, werden tevens bij elkander gelegd. Nadat men het aflezen der lijsten, waarvan n.b. in de zaal haast niets te verstaan was, doordat er zoo'n rumoer heerschte, beëindigd had, en de uitslag bekend werd gemaakt, bleek, dat niet minder dan 70 biljetten van onwaarde verklaard waren. Onmiddellijk werd thans door enkele personen gedacht aan knoeierij. Des te sterker werd dit vermoeden, toen bijv. de leden der A. R. Kiesvereeniging bevonden, dat het stemmen- aantal op hun lijst (lijst 3) uitgebracht, veel geringer was dan het aantal kiezers, „dat", schrijft de Zeeland- sche pers, „volgens betrouwbare mededeelingen slechts één puntje, en ook niets méér, op lijst 3 had rood gemaakt". Verder verklaarden eveneens verscheidene kiezers der Arb. partij op no, 3 van hun lijst (lijst 2) hun stem te hebben uitgebracht, terwijl blijkens den uit slag slechts 2 stemmen geldig waren geheeten. Het spreekt vanzelf, dat de belanghebbenden 't hier bij niet hebben gelaten. Den Maandagmorgen daarop reeds verscheen op het stembureau de Officier van Justitie, die mededeelde, dat het hoofdstembureaulid, wethouder Ceulenare, niet op het appèl zou komen, wijl deze, als ernstig verdacht van fraude in stemdistrict II, was aangehouden. Hoewel het plaatsvervangend lid, de heer v. d. Hooft (vrijz.), zich in de onmiddellijke nabijheid bevond, gelastte de Officier van Justitie toch in Ceulenare's plaats, den. heer Wijffels te halen. Na de gebruikelijke formaliteiten diende de heer H. Willems, mede namens Abr. Iz. Catsman, Adr. C. Catsman, C. M. v. d. Broecke en P. de Bruyne, protest in tegen de geldigverklaring dezer gemeenteraadsver kiezing, meenende, dat, gezien de wijze .waarop het sorteeren der biljetten plaats vond, het zeer goed mogelijk heeft kunnen zijn, dat door eenig lid van het stembureau enkele biljetten van onwaarde zijn ge maakt „zonder dat dit kon worden geconstateerd van de zijde van het publiek of mogelijk zelfs van andere leden van hel stembureau. Op dit protest antwoordde burgemeester Overmaat, geen reden voor ongeldigver- klaring te bespeuren. Daarna diende de heer Willems een tweede protest in (onderteekend door hem-zelf, Abr. Iz. Catsman, A. C. Catsman, H. Leenhouts), waar in het hoofdstembureau werd verzocht, de ondergetee- kenden gelegenheid te willen geven door het overleg gen eener verklaring der kiezers het bewijs te leveren, dat het stemmenaantal van lijst 3 niet klopt. De bur gemeester antwoordde hierop, dat „stemming geheim is"; hij zou het protest echter als kennisgeving aan nemen. Naderhand werden nog bezwaren ingediend door den heer C. M. v. d. Broecke en den heer A. Corthals. Thans werd besloten de pakketten wederom te openen en de biljetten van district II opnieuw na te gaan. Nu bleek, dat op 56 van. de 70 biljetten één vakje duidelijk was rood gemaakt, nu eers vóór den naam Catsman (lijst 3), dan eens voor den naam Holle- brandt of Corthals (lijst 2), bovendien ontdekte men op al deze biljetten enkele krabbels in of buiten de aandachtig rondgemaakte vakjes, blijkbaar dus niet serieus ingevulde vakjes. Zulks kwam op R.K. lijsten niet voor. Op een vraag van den burgemeester, of iemand ook de resteererde pakketten nog geopend wenschte te zien, antwoordde mevrouw van de Broecke, dat er nu reeds genoegzaam aanleiding was om de verkiezing on geldig te verklaren, iets wat de voorzitter tegensprak. Er werd gestemd en de verkiezing werd met 3 (kath.) tegen 2 (vrijz.) stemmen goedgekeurd! Na afloop der zitting van het hoofdstembureau legde de Ofiicier van Justitie beslag op alle verzegelde pak ketten. Meerdere personen werden aan een verhoor onderworpen. Ongeveer 40 menschen zeiden den Offi cier heel zeker te weten enkel het puntje voor den naam Catsman rood gemaakt te hebben (de heer Cats man verkreeg slechts 31 geldige stemmen). De heer Ceulenare werd des middags nog in vrijheid gesteld. Dit muisje zou wel eens een heel raar staartje kun nen hebben X Maakten wij de vorige week onze lezers opmerk zaam op de slechte trein-boot verbindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen, thans kunnen wij hen mede- deelen, dat door den heer J. J. Wallien, lid der Staten van Zeeland, enkele vragen hieromtrent gesteld zijn aan Gedeputeerde Staten. Hopen wij dan maar weer....! Naar men ons bericht zal vanaf 9 Juni a.s. een rechtstreeksche verbinding tusschen Middelburg en Ostende tot stand komen. Er zullen op de extra-booten, een paar extra-treinen van Vlissingen naar Middelburg loop-en, die, zoonoodig, nog vermeerderd zullen worden. v. d. E. SEIZOEN 1927 Brengen slechts één kwaliteit in den Handel HEERENRIJWIEL met vrijwiel, handrem, kettingkast en Transvalia Supra-banden DAMESRIJWIEL dito uitstellingf 77.— Overal verkrijgbaar bij de bekende Agenten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 53