ONS ZEELAND 4 De ongunst van wind en regen belette niet dat velen naar Haamstede trokken op den Tweeden Pinksterdag, waar ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van „Haamsteedsch Zangkoor" vanwege den Bond van Mu ziek en Zanggezelschappen op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland, een concours werd gehouden. Eere-vocrzitter van het comité, dat de zaak in handen had, was burgemeester Van Zuyen, die de deelnemende gezelschappen het welkom toeriep. Na de speeches werd gezamenlijk het Schouwsche Volkslied gespeeld, welk lied getoonzet is door den heer Swenne, voor zitter van bovengenoemden Bond. Op het versierde feestterrein, welwillend afgestaan door den heer C. M. Bolle, had het eigenlijke concours plaats. Met groote opgewektheid werd de vreedzame kamp gestreden, waarna de jury de behaalde prijzen aan de deelnemers toekende. Niettegenstaande het ongunstige weer slaagde het concours uitstekend, was het feest vrij goed bezocht en werd de dag met vuurwerk besloten. X In den namiddag van dienzelfden dag had onder Moriaanshoofd, gemeente Kerkwerve, een droevig on geval plaats. De heer Z. uit Oosterland reed met zijn auto in de breede en vrij diepe watergang, waarbij hij zelf onder den wagen geraakte en verdronk. Zijn medepassagier kwam met den schrik en een nat pak vrij. X Zaterdag voor Pinksteren had onder Zierikzee een sportdemonstratie plaats, uitgeschreven door de gym nastiekvereniging „Rust Roest" aldaar. De verschil lende nummers en kampen, die bij het publiek zeer in den smaak vielen, bewezen ten volle, dat men op Schouwen-Duiveland, wat de sport betreft, nog niet ongerust behoeft te zijn. Speciaal de nummers hoog- springen, kogelstooten en hoogrekturnen trokken de aandacht, terwijl ook de damesleden bij het balwerpen en brugturnen hun beste beentje voorzetten. Ook had een korfbalwedstrijd plaats tusschen twee 12-tallen, samengesteld uit de beste korfballers van het eiland, welke wedstrijd ten doel had de beste spelers aan te wijzen, die binnenkort tegen een ander twaalftal uit een ander deel der provincie zullen uitkomen. De prijs uitreiking had des avonds door den burgemeester plaats in hotel „Juliana". M. d. P. De woningbouwvereniging voor Souburg; primitieve brandweer op het platteland; hoe wordt het col lege van B. en W. in Middelburg; een burgemeestersbenoeming. In sommige gemeenten gaat het een enkele woning bouwvereniging niet voor den wind. Tot heden kon den deze vereenigingen in onze provincie echter nog wel het hoofd boven water houden, al hebben som- De ringrijderij is nog een van de provinciale ge bruiken, die gelukkig in stand zijn gebleven. In Souburg hebben de ringstekers op hun kloeke paar den weer van hun behendigheid doen blijken. mige eenige moeite de eindjes bij elkaar te .knoopen, vooral als zij in de duurste tijden hebben gebouwd. In Souburg evenwel is het met de Algemeene Woning bouwvereniging misgeloopen. Het is met haar zelfs tot een faillissement gekomen. Maar daarmee beginnen de moeilijkheden pas voor een gemeentebestuur, dat volgens de wet garant is voor de gelden, in de huizen gestoken. Souburgs ge meentebestuur heeft daarom naar een redelijke, niet al te onvoordeelige oplossing uitgezien. De vereeniging tot verbetering van de Volkshuisves ting te Vlissingen werd bereid gevonden de woningen der Souburgsche vereeniging over te nemen. En de ge meenteraad van Souburg besloot daarin te treden. Het Rijk heeft toegezegd, de bijdrage, die eertijds jaarlijks aan de Woningbouwvereeniging werd toegekend, te kapitaliseeren. De gemeente betaalt de kosten van overdracht der huizen aan de Vlissingsche vereeniging en zal jaarlijks 1258 11 hebben bij te passen in het exploitatie-tekort. Deze kwestie is dus van de baan, als althans de Vlissingsche bouwvereeniging op den langen duur haar bestaan kan volhouden. Een dure herinnering overigens aan den beruchten crisis-tijd. En tevens getuigend van een ongezonden toestand, deze n.L, dat uit de gemeentekas jaren cn jaren lang toeslag op de huur wordt verstrekt aan een zekere categorie van burgers, mede van de belasting- penningen van anderen, die aan hun huisbaas het volle pond hebben te betalen. X Hoe primitief de brandweer ten plattelande werkt, is weer eens gebleken bij een brand te Arnemuiden. Ik maak de spuitgasten aldaar volstrekt geen verwijt. Ik neem zelfs aan, dat ze heel spoedig op het terrein van den brand present waren. Maar het is dan toch weer gebleken, dat zij, die op eenigen (hier was het nog niet eens bijzonder verren) afstand van de kom der gemeente wonen, wel mogen bijdragen door mid del van hun belastingen in de kosten van de brand weer, maar er practisch weinig of niets aan hebben. Wat beteekent één onnoozele, dikwijls ouderwet-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 4