DE KALENDER DEP POOPDCPCEP ONS ZEELAND X 4 Een jubileerende vereeniging; een sombere toestand in de mossel- kweekerij; over een verdienstelijk opzichter en over een tentoonstel ling. De Onderlinge Veeveizekerings Maatsch, „Draagt Elkanders Lasten" te Zierikzee, welke vereeniging heel Schouwen-Duiveland bestrijkt, herdacht kort ge leden haar 30-jarig bestaan. Begonnen met 70 leden, steeg dit aantal in den loop der jaren tot ongeveer 400; het verzekerd kapitaal bedroeg bij de oprichting 170.000.terwijl het thans, voor paarden en rund vee gezamenlijk, ongeveer 800.000.bedraagt, 2340 dieren zijn verzekerd. In het afgesloten 30- jarig tijdperk verloor de vereeniging 1335 paarden en 1042 runderen, wat een uitgaaf eischte van respec tievelijk 435.000.en J 160.034.Naast groote verliezen genoten vele leden steun uit de gezamenlijk gedragen schade. Aan het hoofd der vereeniging staat van de oprich ting af nog altijd de directeur, de heer J. C. van der Maas, die zoo onpartijdig mogelijk de zaken leidt. In het jaarverslag sprak de Secretaris er zijn be vreemding over uit, dat velen op Schouwen-Duiveland nog onverzekerd zijn of bij speculatieve vereenigingen zijn aangesloten, terwijl deze onderlinge vereeniging niet alleen een der goedkoopste, maar ook een der meest coulante veeverzekeringen is. Het verslag van het bestuur over de Visscherijén op de Zeeuwsche Stroomen in 1926, geeft een somber beeld aangaande den toestand van de voor onze pro vincie zoo belangrijke mosselkweekerij. Het product was uitstekend, maar de prijzen veel te laag, hetgeen geen gevolg is van de depreciatie van de Belgische valuta, maar van gebrek aan samenwerking tusschan de producenten onderling. Als men zonder overleg, aldus eindigt het verslag, elkaar onderling blijft be- concurreeren, zal het einde den last dragen en zal voor velen de mosselvisscherij niet vol te houden zijn. Maar inmiddels heeft men dat ingezien en het ver heugt ons te kunnen mededeelen dat de eerste stoot tot onderlinge samenwerking, die zoo hard noodig was, is gekomen uit Bruinisse, de plaats waar het mossel- visschersbedrijf wel het meeste wordt uitgeoefend. In een onlangs te Goes gehouden vergadering, die door enkele autoriteiten werd bijgewoond en welke bijeen komst werd gepresideerd door Bruinisse's burgervader, werd tot oprichting van „De Bond van Mosselkweekers in Zeeland" besloten. Den voorzitter van het Bestuur der Visscherijen, Mr. Fokker te Zierikzee, werd het beschermheerschap opgedragen. De stichter van dezen Bond is de heer G. Bolier Gzn„ die de zaak heeft aangepakt en in het goede spoor heeft geleid. Wan neer nu de mosselkweekers zich houden aan de op zich genomen verplichtingen, kunnen ze op betere re sultaten in hun bedrijf rekenen. X Het Thoolsche raadslid de heer H. Cornelisse Mzn. herdenkt midden Juli a.s. zijn gouden jubileum bij de N.V. Zeeuwsche Oester Maatschappij „Bona Fides", gevestigd te Tholen. Aanvankelijk als schipper werk zaam, volgde hij zijn vader, na diens dood, als op zichter op. De heer Cornelisse heeft zich doen kennen als een accuraat ambtenaar, die deer zijn strikte eer lijkheid het vertrouwen zijner superieuren heeft ver worven. 18 Juli wordt voor den jubilaris een gedenk waardige dag! X Bij de uitreiking der prijzen en diploma's, behaald bij de onlangs door de V. P, Z. en de Pluimveever- eeniging „Excelsior" te Zierikzee gehouden pluimvee- tentoonstelling", wees de beschermheer van laatstge noemde vereeniging, de burgemeester van Zierikzee, er op, dat men op Schouwen-Duiveland moet trachten de liefhebberij voor de pluimveeteelt verder uit te breiden en inzendingen op de tentoonstellingen moet zien te krijgen van de overige Zeeuwsche eilanden. De inzendingen bleven ditmaal beperkt tot enkele ras sen, terwijl er weinig nieuwe amateurs zich opgaven. Waar de pluimveehouderij onder bijna ieders bereik ligt, werd de hoop uitgesproken, dat meerderen zich op de pluimveehouderij zullen gaan toeleggen en dan ook eens andere rassen zullen gaan kweeken. De ge- isoleerde ligging van het Noordelijkste Zeeuwsche eiland zal aan de toezending van pluimvee, elders uit deze provincie, wel niet vreemd zijn. M. d. P. Onderwijs op handelsgebied; jeug dige Middelburgsche vandalen; een beteekenisvol directeur; ook een abattoir-strijd; een vischhal ge vraagd. Dank zij de activiteit der Vereeniging voor Han delsonderwijs is Middelburg in het bezit van enkele onderwijs-inrichtingen op handelsgebied, die rationeel aan elkaar aansluiten en voor de jongelui uit deze stad en omgeving een pracht-geleganheid voor degelijk onderwijs bieden. De overgangs- en eind-examens aan deze scholen (indien ik me niet vergis, gaan van genoemde Vereeni ging uit: een Handels-Avondschool, een Middelbare Handels-Dagschool en een Hoogere Handelsschool) hebban dezer dagen weer plaats gehad, terwijl tevens de jaarvergadering der Vereeniging is gehouden. Gelukkig kon de secretaris in zijn jaarverslag er met dankbaarheid op wijzen, dat het Rijk en de pro vincie in voldoende mate de scholen subsidieeren, zoo-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 4