ONS ZEELAND 5 Baron H. P. van der Borch tot Ver- wolde, thans burgemeester van De Bilt. Zijn vorige standplaats, dezer dagen verlaten, was Koudekerke. dat men geen last had van groote tekorten. Wel moest wat lang geduld geoefend worden, eer de rijksregeling voor elkaar was (de ambtelijke molen maalt nu een maal langzaam), maar de provincie was zoo vrien delijk bij te springen, tot alles op pootjes stond. Deze royale houding van ons provinciaal bestuur verdient zeker toejuiching, want met deze scholen is meer dan een plaatselijk belang gemoeid. Dat blijkt wel uit de aantallen leerlingen. Van de 116 leerlingen der Handels-Dagschool komen er n.l. niet minder dan 52 van buiten Middelburg. Verschillende steden en dorpen leveren hun contingent. X Eenige weken geleden wees ik weer eens op de mooie bolwerken, die Middelburg bezit, waar het wan delen altijd weer een genot is. Helaas moest ik toen tevens melding maken van het vandalisme der straat jeugd, dat zooveel schoons tracht te bederven. Het blijkt evenwel, dat bij deze eene klacht nog een tweede dient gevoegd te worden. De Middelburg- sche Courant wees n.l. dezer dagen in een redactioneel artikel er op, dat er aan het onderhoud der Middel- burgsche plantsoenen zooveel hapert. Perken met heestergewassen staan vol onkruid, de border rondom den waterbak bij den watertoren zien er allertreurigst uit, de prachtige klimop aan de Abdij muren wordt nu pas, dus veel te laat, kaal geknipt, enz. Terecht spreekt het blad de verwachting uit, dat nu eens niet in angstvallige nauwgezetheid zal worden uitgeplozen, welke afdeeling van welk gemeente-bedrijf hiervoor aansprakelijk is, maar dat direct aangepakt wordt, om ten spoedigste de aan t licht gekomen na latigheid te herstellen. Kunnen enkele geschikte werkloozen bij het wieden niet de behulpzame hand bieden? Onder goede lei ding is dat zoo n heksenwerk niet. X Ik wil in dit weekoverzicht eens een woord van waardeering wijden aan den ijver van den tegenwoor- digen directeur der Coöp. Veilingsvereeniging^ Wal cheren" te Middelburg. Natuurlijk wil ik niets af dingen op de ongetwijfeld goede kwaliteiten van zijn voorgangers. En zeer zeker zal vooral het pioniers werk voor het veilingswezen op Walcheren zeer, zeer moeilijk geweest zijn. Maar de heer Hoogendijk, de tegenwoordige direc teur, verdient toch wel een pluimpje. Hij is de man, die met taai doorzettingsvermogen de pluimveehouders er toe wil krijgen en voor een deel reeds er toe ge kregen heeft, om de eieren op de veiling te brengen, d:e dan per gewicht geveild worden. De veiling geeft waarborg, dat steeds de hoogst mogelijke prijs wordt verkregen en dat groote eieren ook meer dan kleinere opbrengen. Maar zijn vele bemoeiingen voor de eierveihng neb ben hem niet de veiling van groenten en fruit doen véi geten. Zoo heeft hij het dezer dagen zoover weten te krijgen, dat aardbeien, die des voormiddags te Mid delburg op een extra-veiling waren geveild en die dien morgen waren geplukt, 's middags werden verzonden en dienzelfden avond reeds in Engeland te koop wer den aangeboden. Een staaltje van vlugheid van expeditie en vol maaktheid van organisatie, dat zeker niet onvermeld mag blijven. Hulde! Tevens blijkt uit bovenstaande weer eens, hoe gun stig Walcheren voor de vlugge verzending van zijn tuinbouwproducten gelegen is. Met de Zeeland-booten zijn ze al heel spoedig op de Engelsche markt. En op vlugheid komt het bij artikelen, die aan bederf onder hevig zijn, vooral aan! X M'n Bevelandsche collega heeft reeds meermalen iets geschreven over een abattoir-strijd te Goes. Ook Westkapelle heeft, zij het in kleiner stijl, een derge- lijken strijd gehad. De Burgemeester van dit bescheiden dorpje is blijk baar iemand, die niet te veel op het heden wil letten, mqar ook rekening wil houden met de toekomst. Hij stelde den gemeenteraad voor over te gaan tot op richting van een gemeentelijk slachthuis, van zulk een grootte, dat alle slachtingen daarin zouden kunnen ge schieden. Er kan te Westkapelle in zulk een slacht huis goedkooper worden geslacht dan in een abattoir te Middelburg of Vlissingen. Het slachtloon zal dus niet hoog behoeven te zijn. De totale kosten van bouw, inbegrepen die van den aankoop van bouwgrond, zou den slechts 18.000.— bedragen, zoodat de opzet fi nancieel werd verantwoord zou zijn. De Burgemeester was in de verdediging van zijn voorstel zeer goed op dreef, maar vermocht toch niet de meerderheid van den Raad te overtuigen. Met 4 tegen 3 stemmen werd zijn voorstel verworpen. X Wie in Arnemuiden wel eens heeft gezien, hoe de aangevoerde visch wordt behandeld en verdeeld onder de talrijke vischventsters (in den regel gebeurt die distributie, ook wel bij brandende zonnehitte, op het stoffige, zonnige stationsplein), is wel van oordeel, dat een vischhal, waarin de visch koel wordt bewaard,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 5