12 ONS ZEELAND De huisrat nestelt tusschen plafonds, op zolders tusschen rommel, in oude manden öf kisten. Ook op beltterreinen komen zij veelvuldig voor. De grootte der rattenbevolking laat zich licht be grijpen wanneer men de ratten van zeer nabij heeft leeren kennen; zoo heeft de wijfjeshuisrat 10 en de wijfjesrioolrat 14 tepels, waaruit men kan afleiden hoe groot het aantal jongen is wat zij kunnen werpen en zogen. De dracht der ratten is ongeveer vier weken en het aantal jongen wat zij werpen 10 tot 14, terwijl de jonge wijfjesratten na 1 maand vrij rond loopen en na 4 maanden geslachtsrijp zijn. De wijfjesratten werpen 3 a 4 keer per jaar jongen, dus kan men wel bepalen hoe groot het aantal nakomelingen is wat één ratten-ouderpaar aflevert; men schat het zelfs op 700 per jaar. Nu komen er in ons land nog meerdere soorten voor en daarvan wil ik er nog één noemen, dat is n.l. arvicola amphibus, woelrat genaamd, welke veel schade aan bloembollen, jong groen, koren enz. toe brengt, terwijl zij bovendien groote gangen in het land maken en de planten uitwerpen. Zij vreten zoowel aan wortel als aan plant en hebben een goede en degelijke bestrijding noodig. Ook de huis- en rioolrat knagen gaarne aan het jonge groen en menigmaal werd door mij waargenomen dat in bloementuintjes een ware verwoesting was ontstaan. De bestrijding der ratten door particulieren dient als regel met voor den mensch ongevaarlijke middelen plaats te vinden, hiervoor zijn tal van middelen be schikbaar, n.l.: Ie. Honden en katten; 2e. De Fret en de Egel; 3e. Vallen (klapval en kooival) 4e. Het onder water zetten van ruimten. Gaat men over tot vergiftigde preparaten, dan is het raadzaam dit aan de overheid over te laten of hulp te vragen aan den overheidontsmettingsdienst. De meeste honden kunnen worden afgericht tot rat tenvangers, doch de Fox terrier is buitengewoon ge schikt geb'eken en menigmaal werd bij opruiming in een paardenstal door mij gezien, dat één fox terrier een totaal van 20 ratten doodde; ook in pakhuizen, kelders en zolders zijn zij zeer goed te gebruiken, Kat ten zijn minder geschikt, daar zij voor groote ratten bang zijn en ze niet durven bespringen, ja zelfs komt het meerdere malen voor, dat de kat van bovenaf door de rat besprongen en gebeten wordt, waaraan zij dan meestal sterft. De Fret, welke niet onder ieders bereik is, staat be kend als een onvermoeide rattenvanger en is vooral op de schepen goed te gebruiken, terwijl de Egel zeer goed geschikt is voor graanzolders. Het vangen van ratten met vallen lijkt zeer goed geschikt en toch is de buit meestal gering, wat hoofd zakelijk komt door de slimheid en voorzichtigheid der rat. Heeft men een rat in een val gevangen, dan duurt het soms geruimen tijd voor men een tweede erin krijgt, daar de lucht der vorige rat en die der men- schen reeds voldoende is om hem er buiten te houden, De klapval is een der vallen, die aan ieder bekend is, en de rat in den regel onmiddellijk doodt, terwijl de kooival, waarin men het lokaas hangt, de rat levend vangt. Om te voorkomen dat de lucht der menscben aan de val blijft hangen, kan men het lokaas met lepel of vork bevestigen, de lucht van een vorige gevangen rat kan men door uitkooken of uitbranden verwijderen. Vooral dient men zich, wanneer de klapval wordt ge bruikt, te overtuigen of de ratten er op af zijn ge komen, daar onlangs mijne hulp werd ingeroepen in een woonhuis waar sinds eenigen tijd een vieze lucht heerschte en mij daar bij nader onderzoek bleek, dat een rat, gevangen in een klapval, tusschen de pla fonds tot ontbinding was overgegaan en bovendien de omgeving met onrein had besmet. Het onder water zetten der ruimten, mits daarvoor gelegenheid bestaat, is mede een probaat middel, daar de huisrat zeer spoedig verdrinkt. Met het toepassen, van vergiftigd voedsel of prepa raten, dient men de grootste voorzichtigheid in acht te nemen en zooals reeds vermeld, aan bevoegde per sonen toe te vertrouwen, hiervoor zijn tal van mid delen bekend, welke ook hier verder zullen worden behandeld. De meest bekende en oudste preparaten zijn wel voedsel met phosphor, arsenicum, strychnine en baryt, terwijl de bacteriënpreparaten en het Zelio-pasta als de laatste vergiften bekend zijn. Met de eerste preparaten moet men echter zoodanig voedsel kiezen, dat de vergiftigde lucht wordt opgelost, daar anders de achterdochtige rat het zal vermijden en al de moeite om de rat te bestrijden, vruchteloos zijn zal. Het bacteriënpreparaat „Ratin" is bereid in vloei- stofvorm om het voedsel, dat als lokaas moet dienen, in te kunnen drenken. Hiervoor gebruikt men dobbel steentjes brood, doch om de rat te misleiden, gebruike men nu en dan andere voedingsmiddelen, o.a. gerookte bokking. De gedrenkte voedingsmiddelen worden in courant papier gepakt, ongeveer 5 a 6 dobbelsteentjes in één pakje en op plaatsen gelegd waar de ratten zich op houden. Daar in dit preparaat levende cultures van paratyphus-bacillen, type Gartner, zijn gebracht, wor den deze door het de ratten te verstrekken geïnfecteerd, hetgeen voor vele ratten den dood ten gevolge heeft. Voordat de rat sterft infecteerd deze weder de gezonde en zoo krijgt men een ziekte onder de ratten en ver delging daarvan. Echter niet alle ratten zijn vatbaar voor deze bac teriën en daarvoor heeft men dan een plantaardig gift, Ratinin genaamd, wat onmiddellijk den dood der rat tengevolge heeft. Past men dat Ratin toe, dan wacht men in den regel 2 a 3 weken en laat de zieke of doode ratten waar ze zijn om de sterfte zoo groot mogelijk te maken; daarna past met het Ratinin toe. Bewezen is dat de gezonde naast de zieke rat niet kan leven en de eerste de laatste aanvalt of aanvreet. Nu moet men echter met het toepassen, dezer bacte riënpreparaten zeer voorzichtig zijn, daar, als zij alleen voor ratten doodelijk waren, totaal geen bezwaar met deze toepassing zou bestaan, doch ook voor den mensch kunnen dergelijke cultures gevaarlijk zijn.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 12