Van eigen bodem Heksengeloof in Zeeland door ONS ZEELAND 13 De Ratin-bacillen behooren tot de z.g. Gartnergroep en zijn de verwekkers van spontane ratten epizoötiën; zij zijn van het type bacillen enteritidis Gartner, welke evenals de paratyphus bacillen B vleeschvergiftiging bij den mensch veroorzaken kunnen, in gevallen van voed- selbesmetting. Toch moet dit gevaar voor den mensch niet over dreven worden voorgesteld, omdat in het rattenprepa- raat de virulentie van de daarin aanwezige bacillen voor ratten aanmerkelijk grooter is dan voor den mensch. Ook bestaat bij de behandeling met het ratinpreparaat het gevaar, dat onder de ratten, welke de besmetting overleven, bacillendraagsters voorkomen, die door hare uitwerpselen levensmiddelen kunnen besmetten, welke weer aanleiding kunnen geven tot acute vleeschver giftiging bij den mensch, die zich kunnen uiten in den vorm van acute darm catarrh of in ernstige gevallen van bloedvergiftiging van typhusachtigen aard. Men zal dus zeer doordacht dergelijke bacteriën- cultures bij de rattenbestrijding moeten gebruiken en het niet uitleggen in de onmiddellijke nabijheid van levensmiddelen. Daar het Rijk de rattenbestrijding ter hand had genomen in de Rijksgebouwen te Middelburg met Ratin en Ratinin, was het voor de gemeente geen bezwaar met dit preparaat bij particulieren, welke verzocht hadden om bestrijding, over te gaan en kon de bestrij ding spoedig een aanvang nemen. Toen dan ook in de plaatselijke bladen van Middelburg in begin 1926 voorkwam dat de ratten bestrijding aldaar zou plaats hebben met Ratin achter een consumptiewinkel, verscheen er kort daarna een alarmkreet van Arts Putto, Hoofdcommies bij den Centralen Gezondheidsraad te Den Haag, waarin deze schreef, dat men door bestrijding met Ratin en Ratinin binnenkort zeer waarschijnlijk een paratyphus-epidemie zou kunnen verwachten. Gelukkig kwam men zoover niet, daar in overleg met den medisch adviseur van den Ontsmettingsdienst een tegenbericht werd geplaatst, dat met Ratin niet verder zou worden doorgewerkt, doch alleen met Ra tinin, een plantaardig gift, zou worden voortgegaan. Ten slotte werd ook hiermede gestaakt daar het Ratinin zeer kostbaar was en zonder gebruik van Ratin toch niet volledig haar doel bereikte. Het werd echter gaarne genuttigd en bij toepassing in een winkelhuis te Middelburg werden de pakjes letterlijk uit mijn vin gers getrokken toen deze tusschen een plafond waar het weme'de van ratten, werden neergelegd. Het tweede middel dat door mij werd toegepast en waar zeer veel succes mede werd verkregen en nog wordt verkregen, is wel het Zelio Pasta. Dit is een preparaat wat door de Kleurstoffenfabriek van Fried. Bayer en Co., te Leverkusen bij Keulen, in den han del wordt gebracht, en zeer practisch in tubes wordt geleverd. De giftwerking in het Zelio bestaat uit Thalium, het is geen maag of darmvergift, zoodat de dieren na gebruik het niet uitbraken en daardoor ge deeltelijk kwijt raken. Bij verschillende proeven door mij genomen op ratten, welke in een kooi gevangen waren, bleek bij toedienen van het Zelio, dat zij in 21/» dag tijds dood waren, terwijl na 30 uur verlam ming intrad; bij enkele duurde het wel ruim 3 dagen voor zij dood waren. Het Zelio wordt gaarne genut tigd en proeven genomen op de Mestbergplaats en achter mijn woonhuis waren verrassend. Het Zelio wordt op aan dobbelsteentjes gesneden brood uit de tubes geduwd en met een plat gesneden houtje verder uitgesmeerd. Bij beëindiging diene men de handen te wasschen en het gebruikte houtje te verbranden. De verpakking van het lokaas geschiedt als bij het Ratin en wordt zoo neergelegd, dat huisdieren en personen er niet bij kunnen komen, daar het gevaarlijk is voor ieder. Wordt vervolgd.) JAN VERMEER. Een der vreeselijkste uitingen van het Middeleeuw- sche volksgeloof was de wreede vervolging van heksen. Ontelbaar zijn de arme slachtoffers, die in alle landen van Europa aan dezen heksennaam ten offer zijn ge vallen. Meestal waren het hysterisch aangelegde vrou wen, die inderdaad geloofden datgene gedaan te heb ben, wat men van haar vertelde en die dan, ook on herroepelijk haar geestelijke afdwalingen met den dood moesten bekoopen. Ook in Zeeland heeft dit heksen geloof tot treurige tooneelen aanleiding gegeven. Een voorbeeld hiervan is de vervolging van enkele ver meende heksen in 1565 te Veere. Een zekere Digna Robberts, een reeds bejaarde vrouw, in de wandeling water en brood" geheeten, werd van hekserij ver dacht en bekende dat ze inderdaad gemeenschap had gehad met den Duivel. Toen ze eens, ongeveer vijf en dertig jaar geleden, op een avond bij een heul halverwege tusschen Middelburg en Veere zat te eten, werd ze opeens aangesproken door een jongeman, ge heel in het zwart gekleed, die haar vroeg of ze niets beters te eten had en haar vervolgens volop goud en zilver beloofde, indien zij hem haar ziel wilde geven. Bovendien zou hij haar leeren hoe ze schepen op zee zou kunnen laten vergaan. Aanvankelijk had Digna er niets van willen weten, wel beseffende met wien ze te doen had, maar toen de Satan dreigde haar tot stof te vermalen, had ze tenslotte toegegeven, God verzaakt, en met den Duivel een verbond gesloten, ten teeken waarvan ze een vlecht van haar haren had afgesneden. De Booze had haar toen een zalf leeren maken, waarmee ze op een stroowisch in zee kon drijven, en schepen doen vergaan. Zeven of acht jaar geleden had ze iemand, wiens schoonvader haar een aalmoes had geweigerd, kreupel en lam gemaakt, een voudig door hem aan te raken. Bij Westkapelle had ze een scheepje met vijf en veertig man doen vergaan. Een boerenmeisje had ze eerst tot diefstal van geld, dat aan haar vrouw toebehoorde, verleid, en vervol gens den hals gebroken. En dit waren slechts enkele voorbeelden uit een lange rij van misdaden, die zij alle met hulp van den Booze had gepleegd. De rech ters van Veere veroordeelen haar om op een schavot levend verbrand te worden, wat nog in den namiddag

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 13