ONS ZEELAND 17 groote reize mieken kom, die hadden immers wel beter van doen!. En die vaart door de locht? Larie! 'ne mensch kost niet vliegen lijk 'nen vogel!.... Maar 't was toch 'n schoon stukske ge weest, dat de boer hun zegde. Naderhand was hij van het hof weggetrokken en al die jaren had hij nog dikwijls dat verhaalke ge hoord. Men zegde, dat 't waar was lijk 'nen boom. Als hij dat zoo dikwijls vernam, wierd hij inge keerder dan ooit. Zelden wisselde hij een woordeke met de gasten, nevens wie hij zwoegde te velde. Wanneer 't schafttij klepte op de hoeve, zocht hij een plaatsje 'n endeke van de makkers vandaan, ont pakte z'n stuiten en begost, al denken, te eten. Hij wist wel, dat de kameraden hem fluisterend be- gekten, wijl ze z'n handeling zoo zot vonden. nooit echter bezat één hunner den moed hem luidop te belachen, mijde als men was voor de taaie macht van zijn lijf en armen. Dan lag hij te zinnen op 't kindeke Jezus voelde, hij begreep niet hoe 't kwam, een vreemd verlangen om het te mogen aanschouwen met eigen oogen. Maar eiken keer weer twijfelde hij aan de werkelijkheid ervan. O, in z'n hert wilde hij het geerne gelooven, doch z'n kop schudde telkens van nee. Des nachts, warm in z'n polk gedoken, onder de schuurveursting, kreeg hij visioenen van den hemel. Hij zag een ongekend-prachtig land, vol veie meer- schen, wonderbaar schetterend van verschillige bloe men, millioenen in tal. Tusschendoor deze meerschen slingerden zich wel honderd wateren, zingend de bloeiende verte toe. Daarop vaarden, blank-zeilig, gansche processies feestelijk getooide booten. Man nen, vrouwen en kinderen zongen er blije wijzen in eene tale, welke hij niet verstond. Hunne handen hielden zij ter borst gevouwen. Menigmaal knielden zij al zingen neder. Dan blonk in hun oogen een bovenaardsch-schoone klaarte. Zijlings elk schip, stond in goud-speitende letters, het doel dier processies te lezen: Naar JesuL... Als Christoffel ontwaakte, duurde het 'n poozeke eer hij wist waar hij was. Hij tastte om zich heen. Zijne vingers roerden den wolligen peerdedeken. Ach, 't was al een droom geweest, niemandal meer.... 'n Simpelaar, 'n dwaas was hij, dat hij al toos zóó aan dat vertelselke dacht...., de makkers hadden gelijk Hij nam zich voor, alles uit z'n hoofd te zetten, zich voortaan lustig te vermaken, saêm met het volk. Doch hij kost niet. Het verlangen, het kindeke Jezus te zien, het wierd met den dag erger. En ver en verder gerocht hij van de menschen af. Gaande van 'hof tot hof, van dorp tot dorp, was 't hem of hij voortgejaagd wierd door iets, diep in z'n hert, om dat kindeke te zoeken. Soms entwaar peisde hij stellig: hier zal ik 't vin den. Maar niets gebeurde. En nu geloovend, dan weer twijfelend, toog hij zijne jaren door. Thans was hij oud, doch recht en sterk nog was zijne rugge, kloek waren zijne armen. Christoffel keek almeteens op. Hij luisterde. 't Scheen lijk dat er een nachtegaal schuifelde wijd in de bosselkens. Neen, 't en kost geen nachtegaal zijn, want het geluid perelde al nader. Bespeurde hij ginter, op den dijkwegel, niet een wit stipke? 't Leek wel te dansen, zoo op en neere ging 't. Ja, thans zag hij beter...., 't was een kindeke in witte kleêrkes, 'n jongske, warempel.... en 't hup pelde bloot-voeteling, en 't floot zoo blijde met z'n mondeke Het jongske was vlak bij. 't Hield op van fluiten en springen en stapte op den veerman toe. Christoffel dacht: wat gaat er nu gebeuren? dat manneke moet bij mij zijn. 'k Moet óver, zegde het kind en 't blikte daarbij diepe in Christoffel zijne oogen. Christoffel wierd er bedremmeld van. 't Was eigen lijk zoo vreemd, zoo wonderlijk, dat ventje hier. Maar manneke, antwoordde hij stotterend, maar manneke. 't is al zoo late en. daar ligt mijne ponte, zie. 'k en kan niet over. 't water staat zoo leege, dat. 'k Moet óver, zegde het kind en 't blikte daarbij hebbe een spoedge zending te doen. Ja, maar. ik. ik. Christoffel plukte nerveus in zijn grauwen krolbaard. Draagt gij mij dan over, zegde 't manneke en 't glimlachte gij zijt sterk. mij kunt ge zeker wel dragen. Awel dan. 'k zal 't dan maar doen voor dezen keerbesloot Christofffel aarzelend, kom dan maar, gij Hij stond rechte en vatte het kindeke onder de okselkes. Lijk 'n pluimke hief hij 't omhooge en zette 't scherlings in z'n nekke. Terwijl hij den dijk afdaalde, vermaande hij: hou u goed vaste Kalm tord zijn schred over de glimmende sliklage. Daar leefde geen geluid in den teederen avond als 't gezuig in de drabbigheid zijner geweldige leerzen en 't rustige voortkabbelen der rivier door de bedding. 't Kindeke had de beide armkes stevig rond Chris toffel zijnen kop geslagen; 't hield de handekens saam- gestrengeld op diens bultige voorhoofd. Alzoo schrijdend wierd het Christoffel zonderling- zoete te moede. Het was nacht al, de sterren zaten bij duizend uit in de zwarte locht en hier liep hij nu, warempel, met een kindeke ter schouders. En 'n pertigaardje was 't, met 'n bruin krollekopske en overrompelende, liefelijk blauwe oogen. Hij had niet kunnen wei geren.... hij had zich verlegen gevoeld, de groote vent. 't Manneke had danig haaste, zegde 't. Wat voor boodschap zou 't hebben?. Kwa bericht en kost 't niet zijn. daarvoor had het té leutig gefloten, zoo efkes. 't Moest dus een goê boodschap wezen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 17