ONS ZEELAND Zangersfeest te Kortgene 3 Zingen doet eten. voor het lied te demonstreeren en er te kampen naar de onderscheidingen, welke een kunstzinnige jury te vergeven had. In het voor deze gelegenheid versierde Kortgene was het een drukte van belang. De Zeeuw- sche zangeressen en zangers, waarvan een aantal in ge westelijke dracht, vormden voor de bezoekers van het feest (er waren ook Engelsche en Amerikaansche touristen) een alleraardigsten aanblik. Na het zang concours is er natuurlijk nog flink gefeest en gedanst, zooals dit bij een Zeeuwschen „uitgaansdag" past. Het viel me in de feestvreugde weer op, dat de echte Zeeuw niet wars is van pretmaken en van vroolijke luidruch tigheid. Vooral als we „uit" zijn, doet het druppeltje Spaansche bloed, dat we allen min of meer in ons zouden hebben, zich gelden. Zoo nu en dan leggen we hier gaarne onze dagelijk- sche plechtstatigheid en ernst eens af en toonen dan, dat we, beter dan de meer Noordelijke broederen en zusters, in het land van de feestvreugde georienteerd zijn. Maar jammer, dat we na zoo'n sporadisch feest weer zoo gemakkelijk in het gewaad der Nederland- sche zwaartillendheid stappen, waarin we ons eigenlijk ter wille van wie weet wat zoo gaarne aan de buiten wereld vertoonen. X In de bladen heeft men kunnen lezen, dat de ver moedelijke dader van den beruchten moord in Ierseke, R„ op vrije voeten is gesteld. Waarschijnlijk mag hieruit afgeleid worden, dat de justitie niet voldoende bewijzen voor de schuld van R. heeft kunnen verza melen. Na de invrijheidstelling had de verdachte, die in Ierseke als de dader van het gruwelijke misdrijf te boek staat, de zeldzame brutaliteit of onhandigheid, zich in het dorp zijner inwoning te vertoonen. Na een onderhoud met den Kerkeraad der Geref. Gemeente wilde hij zich huiswaarts begeven. Een groote menigte, naar schatting wel duizend koppen sterk, had zich bij de kerk verzameld en trachtte R. in handen te krijgen. Door een vlucht wist hij zich te redden. Ge lukkig verscheen er spoedig voldoende politie op het terrein, die met behulp van sabel en gummistok de menigte verhinderde op Amerikaansche wijze recht te plegen. Een lynchpartij werd voorkomen, doch zonder won den, met steenen en handen toegebracht, kwam R. niet het dorp uit. Of de vreemdelingen er welkom waren? Deze „opstand" in Ierseke toont aan, hoe fel het drama, dat reeds eenige maanden geleden zich af speelde, nog in de harten der bevolking voortleeft. Ik kan het begrijpen, hoewel ik niet gaarne de poging tot daadwerkelijke rechtpleging van de Ierseksche menschen zou goedpraten. Alleen de gedachte aan de inkonsekwentie der massa kan een scherp verwijt in de pen houden. Een populaire Ierseksche figuur, Flip Kosten, vierde Maandag onder zeer groote belangstelling z'n 50sten jaardag. De jarige te midden van vrienden en buurtgenooten. De Directie der Firma Dekker, orgelbouwers te Goes, had dezer dagen de goede gedachte een aantal uitnoo- digingen te verzenden tot het bijwonen van een orgel concert in hare fabrieken, door den bekenden organist Jan Zwart. De heer Zwart voerde op een voor Afrika bestemd kerkorgel een schitterend programma uit, dat getuigde van zijn artistiek en technisch talent. Het concert bewees tevens wat kundige orgelbouwers in het jaar 1927 vermogen. Dit kwam trouwens ook later nog tot uiting bij een rondgang door de fabriek, waar onderdeelen van nieuwe orgels voor de bezoekers wa ren ten toon gesteld. Voor de Firma Dekker was dit concert een mooie reclame, die hier onvermeld geble ven zou zijn, als ze voor Goes niet „eenig" genoemd ken worden. Het geheele idee, de invitatie en ook de ontvangst der genoodigden, was „af"; het duidde op een modernen zakengeest, die we in Zeeland vooral nog te weinig opmerken. Een aardige middag. A. M. D.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 3