AURORA-RIJWIEL Wist U j dat een 60 gulden ONS ZEELAND GEHEEL COMPLEET slechts kost? MM Verkrijgbaar bij alle bekende Rijwielhandelaren v. d. E. 6 er zijn vele medicijnmeesters, doch slechts zelden dient zich een geneesheer aan. Zult gij het nu met mij aandurven te trachten den geneesheer te zijn? Ziet, de samenstelling der commissie doet vermoe den, dat wij het gezamenlijk inderdaad een heel eind zullen kunnen brengen, want ik verwacht van u, dat ge in staat zult zijn juiste en volledige inlichtingen nopens den geheelen vlasbouw, de vlasindustrie en den vlashandel te verstrekken. Laat ik u eerst zeggen, dat ik reeds op verkenning ben uitgeweest, nadat ik van den directeur-generaal van den arbeid vernomen had, dat het in de bedoeling der regeering lag dit allerbelangrijkst vraagstuk in Zeeuwsch-Vlaanderen (ik cursiveer, v. d. E) ernstig onder de oogen te zien. Doch gij zult het mij niet euvel duiden, als ik u openhartig verklaar, dat ik mij niet in staat acht nu reeds, ook maar bij benadering, te kunnen zeggen, wat met eenige waarschijnlijkheid het resultaat van ons in te stellen onderzoek zal zijn. Ik doe echter een beroep op het vertrouwen, dat de minister heeft gemeend in u te mogen stellen, door u in deze commissie te benoemen en stel mij voor, dat gij allen niet anders dan naar beste weten met nauwgezetheid en onpartijdigheid de komende kwes ties tot in de kleinste bijzonderheden als algemeen belang zult bekijken. Mijne Heeren gij zult u wel indachtig willen zijn, dat onze benoeming in deze commissie een ministe rieels daad is, die als zoodanig reeds voldoening zal wekken bij de bevolking van het zoozeer van het overige deel van Nederland geïsoleerde Zeeuwsch- Vlaanderen. Zij zal begrijpen, dat ook dit deel van het Nederlandsche grondgebied der regeering ter harte gaat (cursiveering v. d. E) Het Zeeuwsche devies, dat luidt: Luctor et Emergo, wordt ongetwijfeld ook door dit deel der Zeeuwsche bevolking gehuldigd. Welnu, heeren, het is thans aan u om het een handje te helpen er weer bovenop te komen." X De vorige week, meenen wij, hadden wij het even over het teleurstellend antwoord, dat de Zeeuwsch- Vlaamsche klompenkappers van den Minister van .Ar beid, Handel en Nijverheid ontvangen hebben. Thans hebben de klompenkappers, onder voorzitter schap van den heer J. W. Vienings, wederom te Axel vergaderd en besloten, niet bij de pakken te gaan neerzitten, doch een vakvereeniging op te richten, daar in dit geval, alleen een bond met vrucht zich kan aan gorden voor den strijd. Er werd voor deze vakvereeniging een voorloopig bestuur gekozen en op voorstel van den voorzitter een motie van den volgenden inhoud aan den Minister gezonden „De Klompenmakers, enz. Kennis genomen hebbende van het antwoord van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in dato 9 Juni 1927 op de vraag van het Tweede Kamer lid den heer Fleskens, betreffende den nood-toestand van de Nederlandsche Klompenindustrie, betreuren ten zeerste, dat naar den inhoud van dat antwoord, de Minister voornoemd doof blijvende voor den noodkreet, die van alle kanten uit ons land, waar de klompenindustrie wordt uitgeoefend, over de diep ingevreten malaise in dat bedrijf oprijst, zoo goed als geen enkelen maatregel in het vooruitzicht stelt, die een belangrijke tak onzer nationale industrie tegen de doodende concurrentie van het buitenland helpt vrij waren en voor tal van arbeidersgezinnen op den Nederlandschen bodem de bestaansvoorwaarden helpt verlichten, besluiten deze motie ter kennis te brengen van wie en waar zulk behoort, en gaan over tot de orde van den dag." De vakvereeniging werd „Sint Gomarus" gedoopt. Den deken van Hulst werd het eere-voorzitterschap aangeboden. Ende nu. desespereert niet X Eindelijk is dan de Graauwer gemeenteraad tot rede gebracht! In de laatst gehouden vergadering werd n.l. be sloten, naar aanleiding van het schrijven der N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding-Maatschappij, de geldleening van maximum 151.000 aan te gaan. Slechts één raadslid weigerde zijn stem in dezen uit te brengen. X Naar aanleiding van de Aardenburgsche verkiezings kwestie heeft de Centrale A. R. Kiesvereeniging van het district Sluis een motie aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Aardenburg, in overeenstemming met het advies van de centrale, geen accoord heeft aangegaan met welke partij ook, zoodat van anti-papisme totaal geen sprake zijn kan. De motie keurt de houding van de anti-rev. partij te Aardenburg in al haar handelingen volkomen goed. Verder dringt zij er bij het Centraal Comité op aan, deze zaak in onderzoek te nemen, vooral met het oog op het gevaar, dat ligt in den door de R. K. te Aar denburg geopenden economischen strijd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6