ONS ZEELAND 9 De strijd tegen de rat Nu we toch een huishoudelijk babbeltje hebben even een goeden raad, dien ik van een Engelsche vriendin kreeg en met veel succes toepaste. Natuurlijk heeft u 's Zondags geen versch brood en 's Maandags 's morgens heelmaal niet. Weet u, hoe u broodjes heerlijk krakend kunt krijgen? Wel, u bestrijkt de broodjes even met melk ze mogen vooral niet tè nat worden en zet ze dan een tijdje in den oven. Na een half uurtje haalt u ze er uit en verrast de huisgenooten met de knapperende broodjes. Dankbaarheid allerwege! E. B. B. door J. F. VERMEULEN. Wij hooren vooral in den laatsten tijd veel over den strijd tegen de ratten en over de noodzakelijkheid dien strijd te voeren. Het is ten eenen male een feit, dat de ratten grie zelige dieren zijn, die ons angst aanjagen, onze gezond heid bedreigen, groote schade kunnen veroorzaken en die daarom alleen reeds uitgeroeid dienen te worden. De beteekenis van de rat in onze samenleving is echter veel grooter en de redenen die wij hebben om ons te verweeren tegen de rat, zijn van vrij ernsti- gen aard. In de eerste plaats omdat de ratten aanzienlijke schade kunnen veroorzaken, door bederven van waar devolle voortbrengselen als landbouwproducten en andere voedingsmiddelen in pakhuizen en magazijnen opgeslagen. De schade die de rat op deze wijze ver oorzaakt, is zeer groot, zoodat de bestrijding tegen de rattenplaag, hoe kostbaar die ook zijn moge, nooit daartegen zal opwegen. Maar de hoofdzaak der bestrijding zal toch alleen en uitsluitend zijn als eisch der hygiëne, daar zij een gevaar voor de gezondheid oplevert. Verschillende ziekten worden door ratten over gebracht en verspreid, waarvan de pest één der voor naamste is en bovendien een der meest gevreesde ziekte van dezen tijd. In het algemeen worden de besmettelijke ziekten op twee wijzen verspreid: le. van mensch op mensch, waarbij de contact infectie plaats heeft; 2e. door middel van dieren op levenlooze voor werpen, waarbij de rat door de vlooien die zij mede draagt, een groote rol speelt. In ons Vaderland zijn wij sedert de 17e eeuw nog vrij gebleven van deze besmetting, doch in Indië, vooral op Java, eischt de pest jaarlijks vele slacht offers en is het zeer juist gebleken, dat waar bestrijding en uitroeiing der ratten plaats vond, men ook de pest zag verdwijnen. Het verdient wel aanbeveling te vermelden, waar aan wij de rattenplaag hebben te danken en daarna de soorten die wij in ons land kennen. De ratten komen zoowat over de geheele wereld voor en hadden hun vaste woonplaats aanvankelijk in Oost- Azië, doch zijn met schepen langs de handelswegen van Europa binnengebracht en hebben zich zoo snel verspreid, dat zij thans bijna overal worden aange troffen. Toch hoorde of las men zeer weinig uit de bloei periode van het Grieksche en Romeinsche Rijk over de ratten, zoodat valt op te maken dat het in dien tijd nog niet zoo hevig aan de oevers der Middellandsche Zee was als thans het geval is. De soorten die wij hier in ons land kennen, zijn de volgende: le. Mus decumanus of rioolrat, een rattensoort, die wel eens als donkergrijs of bruin voorkomt, ook wel als donkergrijs met licht bruin gekleurde buik. Deze rattensoort dateert uit de 18e eeuw en leeft hoofd zakelijk in pakhuizen, onder de vloeren, in oude riolen, of aan den waterkant. Het is een uitnemend zwemmer wat door mij in ons kanaal werd waargenomen en daarbij een gevaarlijk roofdier, welke kipeieren tus- schen hare pooten op den rug liggende medevoert, waarbij zij door een andere rat wordt voortgetrokken aan den staart. De staart van de rioolrat is ook korter en dikker dan die der andere soorten. De rioolrat. 2e soort die wij in ons land kennen is n.l. de Mus rattus of wel huisrat genaamd, die het meest in pak huizen of zolders en scheepsladingen wordt aange troffen; zij is donkergrijs van kleur op zwart af en vrij glanzend. Ook in woonhuizen durft zij zich wagen en daar zij in contact komt met de bevolking, heeft zij voornamelijk de benaming van huisrat daaraan te danken. De huisrat. Deze huisrat is een matig zwemmer, doch een goed klimmer en meerdere malen werd door mij waar genomen dat zij zelfs tegen stijle en gladde muren opklom. De rioolrat huist, zooals reeds eerder gemeld, voor namelijk in oude riolen en nestelt bij voorkeur in holen of oude fundeeringen. Vervolg op bladz. 12

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 9