De strijd tegen de rat 10 ONS ZEELAND Westel. Zeeuwsch-Vlaanderen: Schoondijke-IJzen- dijke-grens; Pontebrug-Philippine-Driekwart; Buiten- lust-Groede-Nieuwvliet-Zuidzande-Sluis Oostburg- Zuidzande-Cadzand. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande ren Neuzen-Axel Axel-Drie Schouwen-Absdale- Hulst; Annapolder-Zaamslag-Rustwat; Drie Schouwen- Westdorp-Sas van Gent; Drie Schouwen-Roode Sluis. Als dit voorstel van Ged. Staten door de Prov. Staten wordt aangenomen, weten we dus, welke wegen in de toekomst uit de gelden der wegenbelasting zuTen worden onderhouden en zoo noodig vernieuwd. Ged. Staten deelen ook nog mede, dat zij nog niet hebben uitgevoerd het Statenbesluit van 21 Dec. 1926, betreffende den aanleg van een fietspad langs den provincialen weg wederzijds Sluis, Deze weg zal voor rekening van het Rijk komen. Hopen we nu maar, dat het Rijk spoedig dit rijwiel pad zal doen aanleggen, want het is er hard noodig. X Terneuzen krijgt nu sedert eenige dagen gas van Axel. Het heeft wel lang geduurd, eer Axel hiervoor toestemming kon krijgen (het kreeg maar geen toe stemming van Ged. Staten, om gelden voor deze uit breiding te leenen), maar thans is men zoover, dat reeds verscheidene perceelen in Terneuzen, naar den kant van Axel gelegen, gas betrekken van de Axelsche fabriek. Er wordt nog druk aan den aanleg gewerkt, want nog lang niet alle opgegeven perceelen zijn aangesloten, X De grensstreek in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen komt weer in een kwaden reuk te staan. Ze heeft nog nooit een goeden naam gehad, maar wat er de laatste weken gebeurd is, is niet bevorderlijk aan een gunstige re putatie. Te St. Jansteen is een agent eener levensverzeke ringmaatschappij 's avonds, toen hij zich per rijwiel naar zijn woning begaf, door drie individuen aange vallen. Met een knuppel is de man zoodanig bewerkt, dat hij buiten bewustzijn geraakte en later temidden van een grooten bloedplas werd aangetroffen. In dees- niswekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis ver voerd- In datzelfde dorp had op de kermis een vechtpartij' plaats tusschen twee landbouwersknechts. Een hunner kreeg zulk een klap op zijn hoofd, dat hij den anderen dag aan de gevolgen is overleden. Beiden verkeerden onder den invloed van sterken drank. Het is daar blijkbaar nog altijd een gevaarlijke hoek met een vechtlustige bevolking, die het mes en ander moordtuig al heel spoedig hanteert. X We hebben hier den laatsten tijd, maar vooral de vorige week hevige regens en zware donderbuien ge- bad. Op vele plaatsen sloeg de bliksem in. Als het weer niet spoedig verandert, zal er hier van verschillende perceelen een misoogst te melden zijn. Het ziet er met sommige gewassen treurig uit. Op vele plaatsen staat het bouwland onder water. Ad. Int, door J. F. VERMEULEN. (Slot.) Bij een groot aantal ingezetenen werd door mij met het Zelio pasta gewerkt en na één week was men totaal van de plaag verlost. Menige dankbetuiging kwam in ons bezit, waaronder één van een warmoezier, wonende op een klein boerderijtje te Veere, waar met veel succes werd gewerkt. Daar wemelde het van riool- en huisratten en menig kuiken werd des nachts door de ratten weggehaald. Na een 20-tal pakjes te heb ben uitgestrooid en de kippen te hebben opgehouden, waren de ratten totaal verdwenen en de eigenaar zeer verheugd voor weinig kosten van deze plaag te zijn verlost. Ook een bakkerij te Middelburg, welke zeer door ratten werd geteisterd, konden wij binnen een maand geheel ratvrij maken. Natuurlijk komt vanzelf de vraag, waar blijven nu de doode ratten en het antwoord daarop te geven is niet gemakkelijk. De ratten sterven in den regel in de eenzaamheid of bergen zich op wanneer zij zich ziek gevoelen. Zoo werd door mij een doode rat in een zak met stroo gevonden, welke aan een kelderbalk was opgehangen. Het verdient aanbeveling na de be strijding na te gaan of men de doode ratten huisd, daar men anders wellicht een onaangename lucht zal er varen, uitgezonderd nog het onrein wat men vergaard, daar de rat vele vlooien in zijn pels mededraagt en deze 24 uur na het sterven der rat, het cadaver ver laten en daardoor reeds alleen een besmetting vormen. Ten slotte nog iets over de vergiftigde gassen, welke gebruikt worden om de ratten in schepen of gebouwen te verdelgen. Dit middel speelt reeds geruimen tijd de hoofdrol in rattenverdelgingscampagnes aan boord van schepen. Deze toepassing heeft zijn voordeel, dat de rat zijn aas niet behoeft te zoeken, want het gas zoekt de rat en achterhaalt hem zelfs in de verste hoeken of holen; vluchten is uitgesloten en het gas vult zeer spoedig hun longen. Tevens heeft het gas het voordeel, dat tegelijkertijd met het sterven der rat de vlooien, die zij meedragen, worden gedood. Het spreekt vanzelf dat voor dit gassen geoefend personeel moet worden gebezigd, daar van de afslui ting van schepen en gebouwen alles afhangt, wil men niet alleen verzekerd zijn van de gunstige resultaten, maar tevens dat gevaar voor de omgeving uitge sloten zij. Woningen zullen tijdelijk moeten worden verlaten, daar de gassen overal doordringen, zoo wordt te Mid delburg nog veel gebruik gemaakt van pijpzwavel in ijzeren potten. In groote zeeschepen met levensmiddelen geladen, kan zwaveldioxyde evenwel niet gebruikt worden, daar het de levensmiddelen aantast en alzoo achterwege dient te worden gelaten. Hiervoor wordt in onze groote havensteden te Rotterdam en Amsterdam ge bruik gemaakt bij het ontratten van veemen en sche pen van cyclon, een minder gevaarlijk cyaanwaterstof- gas, d. w. z. voor de levensmiddelen die door dit gas geen schade ondervinden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 10