4 ONS ZEELAND Zaterdag 2 Juli werd de Jaarvergadering gehouden van den „Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond" op de fraaie hofstede „Hollands Hoeve" te St. Philipsland. De vergadering werd o.a. bijgewoond door den Commissaris der Koningin, Jhr. mr. Quarles van Ufford. Op onze foto: De Commis saris temidden van het bestuur. nieuwe bedehuis zijn deuren weer open zetten voor de kerkgangers. Ook de toren werd geheel hersteld. Bij een bezoek, dat we onlangs aan dit fraaie Schouw- sche dorp brachten, merkten we niets meer van de verwoesting, die de brand eenmaal daar had aange richt. In het gebouw bevonden zich sinds eeuwen eenige fraaie gedenktafels, vier, die door den brand schijnbaar onherstelbaar werden verwoest. Dank zij het initiatief en steun van de autoriteiten konden een drietal dezer monumenten door kunstenaarshand her steld worden. Thans vraagt men gelden voor het vier de monument. Aan Rijk en Provincie is voor dit doel subsidie gevraagd, terwijl de gemeente onder nadere goedkeuring reeds gelden toezegde. Van inwoners en personen buiten de gemeente werd reeds een bedrag van j 300 ontvangen, om ook het vierde monument dat aanzien te hergeven, dat voorgeslachten reeds heb ben aanschouwd in het vriendelijke kerkje. X De toestand in het mosselvisschersbedrijf, dat zoo vele reden gaf tot gegronde klachten, is door het initia tief onlangs door een inwoner van Bruinisse genomen, wel wat verbeterd. De mosselkooplui te Antwerpen-, waarheen een goed deel van dit weekdier wordt ge transporteerd, werden bereid gevonden met den nieu wen bond zaken te doen. Men was ook daar bij onze Zuiderburen overtuigd, dat in het eenmaal bloeiend bedrijf groote malaise heerschte en had tegen prijs- verhooging geen bezwaar, mits natuurlijk kwaliteit en behandeling der mosselen niet minder zouden zijn dan voorheen het geval was. Zelfs is men uit België naar Zeeland gekomen om over de levering van het veel begeerde product te onderhandelen en naar ons werd medegedeeld, niet zonder succes, daar den nieuwen bond een flinke kwantum ter levering werd opge dragen. X Telken jare en zoo ook nu weer hield de vereeniging voor bijenteelt op Schouwen-Duiveland een excursie onder leiding van den heer van Giersbergen, Rijks- bijenteeltconsulent te Wageningen. Meer en meer dringt het hier ook bij de bezitters van tuinen en boom gaarden door, dat het nijvere, kleine insect, zoo'n groote rol speelt bij de bevruchting van hoornen, fram bozen, kool- -en mosterdzaad en vele andere gewassen, zocdat naast de winning van de honing de opbrengst van vele gewassen zonder eenige moeite van den kant van den verbouwer wordt vergroot. Waar in -dit orgaan het vorige jaar een uiteenzetting verscheen van deze vereeniging en wat zij nastreeft, kunnen we volstaan met te vermelden, dat ook nu weer de excursie vlot verliep, velen- een aangename -en leerzame dag bezorg de en medewerkte tot de verbreiding van de kennis omtrent het nijvere bijenvolk. X Met leedwezen moeten we ook hier melding maken van het feit, dat de historische optocht -en het daar mede verband houdende gebarenspel op de aangekon digde feesten te Zierikzee op 8 Juli, wegens gebrek aan deelneming, niet kunnen doorgaan. Zoowel voor den optocht als voor het gebarenspel bestond te wei nig animo, zoo-dat men besloot het liever uit het pro gramma te schrappen, dan door de weinig medespe- lende personen fiasco te lijden. Wel jammer, want de zaak was voor een -deel al in werking. Maar hierover niet getreurd. Het feest gaat toch door! Vijf muziek gezelschappen hebben hun medewerking toegezegd, een afdeelingsvlag zal aan den Landstorm worden uit gereikt, terwijl verder de prijzen zullen worden uit gereikt aan de schutters, die in de Pinksterweek schiet wedstrijden hielden. Voorts krijgen we behendigheids oefeningen met auto's en motoren, muziek van marine troepen, -die met de „Baldur" uit Vlissingen daags te voren al naar Zierikzee komen, watervliegtuigen, kin- dervlaggenoptocht, zanguitvoering, prov. rij, gymna stiek, boegsprietloopen, fakkeloptocht, etc., etc. Men ziet, een programma om een tocht naar de Noord- groep te maken. M. d. P. Een tegenvaller voor de Middel burgers; over geldgebrek en over werkende werkloozen; een loffe lijke poging op artistiek gebied; Zoutelande in de rechtzaal; een op wekking tot aansluiting. De Middelburgers hebben een leelijken tegenvaller te boeken: ze moeten meer belasting gaan betalen, dan waarop aanvankelijk was gerekend. De gemeenteraad heeft n.l. vorige week besloten den factor der gemeen telijke inkomstenbelasting van 1,1 op 1,2 te brengen. Heeft die gemeenteraad zich dan zoo misrekend, omdat ze nu, enkele maanden nadat het vermenig- vuldigingscijfer is vastgesteld, reeds tot verhooging moest besluiten? Och, de zaak is deze: de hoop, dat het met de werk- Vervolg op bladz. 6

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 4