6 ONS ZEELAND loozen ondersteuning tegen en in den zomer wel wat verminderen zou, is niet in vervulling gegaan. Andere oorzaken voor de belastingverhooging zijn er niet. Nu nog, in 't hartje van het zomerseizoen, moet er in Middelburg, wekelijks 900 a 1000 aan werk loozensteun worden uitbetaald. Dat wordt op den duur een ondragelijke last, ja de strop voor Middelburg. Tal van noodzakelijke, althans hoogst gewenschte, zaken moeten daardoor wachten, om de eenvoudige reden, dat er geen geld is. Verstandig is het zeker, dat de gemeenteraad in diezelfde vergadering al vast maar besloot, het wet houderspensioen voorloopig, althans zeker tot Septem ber, uit te stellen. De nieuwe Raad moet er dan maar over beslissen. Waar, zooals ik reeds opmerkte, de werkloozensteun de eenige oorzaak van de belastingverhooging is, is het niet te verwonderen, dat de gemeerteraad daarin wel eenige wijziging gebracht wenschte te zien. Niet, dat men de steunregeling a bout portant wilde beëindigen. Dit zou de moeilijkheden slechts ver plaatsen. Immers, het werd in de Raadsvergadering nog eens met nadruk gezegd, alleen zij, die het wer kelijk hard noodig hebben (ongeveer 100 van de ruim 300 werkloozen) worden ondersteund. Deze menschen zouden zich dan, als ze geen werkloozensteun meer kregen, moeten vervoegen bij het Burg. Armbestuur en aan subsidie aan dit college zou de gemeente dan eveneens haar geld kwijt raken. Neen, B. en W., en ook de geheele Raad, wilden een andere richting uit. Er moet, ook in den zomer, door de werkloozen voor hun steungeld gewerkt wor den. Dat is in het belang van de gemeente (die ten minste eenige waar voor haar geld krijgt) en van de werkloozen, op wie een bedeeling" degenereerend werkt. Er schijnen reuzen-plannen in den maak te zijn, Er werd zelfs door B. en W. gerept van een werk verschaffing voor één a twee jaar. Laat ons afwachten! X Intusschen denke men niet, dat de werkloozen tot heden niets uitvoerden. Dezer dagen is, om iets te noemen, een gemeentelijk speelterrein aan den Dampoortsingel in gebruik ge nomen. Dit terrein is geheel door de werkloozen in orde gebracht. De wethouder van gemeentewerken vestigde er bij die gelegenheid de aandacht op, dat de jeugd jaarlijks voor enkele honderden guldens aan planten en bloe men vernielt. Vandaar dat men haar eenige afleiding in een speelplaats wil bezorgen. Een streven, dat ik zeer toejuich. Het verdient sym pathie, omdat er uit blijkt, dat men niet bij de pakken gaat neerzitten en maar blijft jammeren en klagen over de slechte jeugd van den tegenwoordigen tijd, maar dat men door daden toont, daarin verandering te willen brengen. Een compliment verdienen ook de twaalf dames, die geregeld, om beurten, toezicht op dit terrein zullen houden. Ziedaar practische, belangelooze jeugdarbeid. X Een enkel maal eenige maanden geleden maakte ik er nog met waardeering melding van durft men het in Middelburg aan beroemde werken op het ge bied van zang en muziek uit te voeren. Daar zit heel wat risico aan vast. Meestal moeten er medewerkenden van elders ko men. Daarmede zijn hooge honoraria en reiskosten gemoeid. Zoo leverde de laatste uitvoering der zang- vereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" van de Matthaus-passion een tekort op van niet minder dan j 500.Dat kan een vereeniging maar eenmaal in een vrij groot aantal jaren dragen en het is wel een treurige belooning voor de ingespannen studie der leden. Er heeft zich nu een comité, bestaande uit dames en heeren uit Middelburg en andere plaatsen op Wal cheren en ook uit Zuid-Beveland, gevormd, dat het geven van een uitvoering van een der Passionen van Bach, b.v. om de twee of drie jaar mogelijk wil maken. Een sympathiek doel. Het hangt nu maar af van de offervaardigheid van de liefhebbers van zuivere, echte muziekkunst, of het gestelde doel bereikt zal worden. Het gaat alleen maar om geld. Komt dat in voldoende mate bijeen, dan zal „Tot Oefening en Uitspanning" reeds het volgend voorjaar een der Passi onen van Bach uitvoeren. Ik hoop van harte, dat het plan slaagt. X Dezer dagen werden voor het Kantongerecht te Mid delburg weer enkele zaken behandeld, die verband hielden met de Zoutelandsche verordening inzake de Zondagsrust. De ambtenaar van het O. M. maakte het de be klaagden nogal niet lastig. Integendeel, hij conclu deerde in alle gevallen tot ontslag van rechtsvervol ging. De aangebrachte zaken waren aanhangig gemaakt in het belang van de pensionhouders te Zoutelande. Dit dorp is een inderdaad vooruitgaande en groeiende badplaats, maar de gemeenteraad heeft enkele ver ordeningen vastgesteld, die het den pensionhouders des Zondags vrij moeilijk maken. Daarom waren enkele processen-verbaal opgemaakt, teneinde een vervolging uit te lokken en zekerheid te krijgen of bedoe'de overtredingen van de z.g.n. Zon- dagsverordening strafbaar waren of niet. De Ambtenaar O. M. onderwierp de letter der ver ordening aan scherpe critiek. Ze is in allerellendigst Hollandsch opgesteld. Enkele bepalingen noemde de Ambtenaar onzin. Maar ook gerekend met de bedoe ling der verordening, kan toch geen veroordeeling vol gen, want dan zou, strikt toegepast, een logementhou der te Z. des Zondags geen logeergasten mogen heb ben. Dan werd het hotelbedrijf om hals gebracht. Ook het verblijven in een tent op het strand of in het duin op Zondag kan niet strafbaar gesteld worden. Wel het plaatsen daarvan. Zooals gezegd, eischte de Ambtenaar O. M. in alle zaken ontslag van rechtsvervolging. De gemeenteraad van Zoutelande zal, als hij veror deningen wil uitvaardigen, goed doen een jurist met de redactie te belasten en in ieder geval rekening te houden met de Zondagswet en artikel 135 der ge meentewet. X Het organiseeren van feesten en tentoonstellingen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6