DE KALEMDEP DEP TOPGROEP 6 ONS ZEELAND In Hansweert is men druk doende met den bouw van de nieuwe sluis. Dezer dagen arriveerden de groote sluisdeuren in Wemeldinge op twee reuzen-bokken. De moeilijkheden der electrificatie; over de jaarvergadering van den Zeeuwschen polder- en water- schapsbond; onze zorg voor vee en wei; feest in Zierikzee. Bij vele gemeenteraden in de Noordgroep is de kwestie der electrificeering ter sprake gekomen, naar aanleiding van de door de P. Z, E, M. gedane voor stellen, die, blijkens de verschillende verslagen der raden, wel wat vaag bevonden werden en aanleiding gaven om nadere en duidelijker gegevens te verzoe ken vooraleer men zich definitief verbond. Ook in den Zierikzeeschen raad kwam deze brandende kwestie ter tafel. Voor deze gemeente is het al heel moeilijk een bindend besluit te nemen, omdat men daar zit met een gasfabriek, die financieel geen schade kan lijden en die bij electrificatie verliezen zal moeten lijden, omdat vele inwoners zich op het electrisch net zullen aansluiten voor licht in hunne woningen, waar door natuurlijk de gasfabriek een deel der inkomsten voor gasverlichting derft. De reorganisatie der fabriek zal verder belangrijke financieele offers vragen, terwijl de resultaten der waterleiding niet zonder bezorgdheid worden tegemoet gezien. Om nu die gemeente tot nieuwe verplichtingen te verbinden t. a. v. de electri ficatie vonden B. en W. geen vrijmoedigheid. Sommige leden waren bevreesd voor uitsluiting, wanneer de raad niet met het gedane voorstel accoord ging, maar an deren waren van oordeel, dat, mocht Zierikzee zich later nog aanmelden voor aansluiting, de P. Z. E. M. het verloren schaap wel met open armen zou ontvan gen. De kwestie is thans door de Prov. Staten in be handeling genomen, zoodat we een volgend maal wel in de gelegenheid zullen zijn te vermelden, hoe de Staten de houding der diverse gemeenten hebben be oordeeld. X De Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond ver gaderde dit jaar te St. Philipsland, waar het bestuur en genoodigden werden ontvangen ten gemeentehuize door burgemeester Kleppe, die een korte schets gaf van de wordingsgeschiedenis van het voormalige eiland, waaruit o.a. bleek, dat de naam voorgoed werd vast gesteld bij de herbedijking in 1496 door Philippus, den bastaard van Bourgondië. Verscheidene malen werd het eiland overstroomd door de breede zeearmen o.a. in 1532. Met de herbedijking werd toen gewacht tot 1645. De toen ingedijkte polder, heet nog steeds de „Oude" polder. In 1629 werd de heerlijkheid als een goed Zeeuwsch leen door de Staten van Zeeland uit gegeven, De vergadering werd gehouden op „Hol land s Hoeve welks schuur op keurige wijze in een vergaderzaal was herschapen. Twee belangrijke rap porten werden op deze vergadering voorgelezen en behandeld, zoo het rapport der wegen-walscommissie en dat betreffende de wenschelijkheid tot het oprich ten van afwateringswaterschappen. De heer J. A. Royer, ingenieur bij den Prov. Waterstaat in Zuid- Holland, 'hield een schitterende rede over: „Het we- genvraagstuk in verband met de wegenbelastingwet", welk betoog op verzoek van den voorzitter werd af gestaan, om haar in druk te laten verschijnen. Na den maaltijd, waarover velen niet tevreden waren, werd een auto-rit gemaakt naar het polderhuis van Rumoirt, waar een geschilderd portret hangt van den heer Del Campo, die de groote stoot aan de indijking van den Kramers- en Anna Jacoba Polder heeft gegeven. In 1857 is hierbij gevoegd de Willemspolder, een waar smartekind; herhaaldelijk is deze polder overstroomd. Eerst in 1923 werden de drie genoemde polders niet zonder veel strijd tot een waterschap vereenigd. X Dezer dagen werden te Zierikzee door den vice- voorzitter der vereeniging tot verbetering van den rundveestapel in Zeeland, de diploma's uitgereikt aan een 17-tal cursisten uit verschillende plaatsen van Schouwen1Duiveland, die aan de eischen van goede melkers hadden voldaan. De heeren Zwagerman en Sytema zijn van deze cursussen de grondleggers. Met bewonderingswaardige vasthoudendheid trachten zij den Zeeuwschen boer te overtuigen, dat de „melkfa briek" meer en beter resultaten op kan leveren dan ze (de koe) tot heden deed. Waar de melkveehouderij niet de hoofdbron van bestaan is op onze vruchtbare kleistreken, kost het heel wat om de menschen er van te overtuigen, dat bij de intensieve toepassing van den landbouw en de steeds grooter wordende vraag naar bouwland, de veestapel en de weiden niet vergeten mogen worden. Op de cursussen, die nu op Schouwen en Duiveland gehouden zijn, werd een speciale me thode bij het melken der dieren toegepast, die naar men hoopt rijke vruchten zal afwerpen. X De meermalen op deze plaats aangekondigde feesten te Zierikzee, die Vrijdag j.l. gehouden werden, zijn, mede dank zij het schitterende zomerweer, uitstekend geslaagd. In den morgen werden de feesten ingezet

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6